Muziejuje – jautrūs kadrai iš Ukrainos ir kvietimas aukoti

2022 m. rugpjūčio 25 d., ketvirtadienį, 17.00 val. Tauragės krašto muziejus „Santaka“ kartu su NARA žurnalistais kviečia dalyvauti audiovizualios parodos „Ukraina: lūžio būsena“ atidaryme. Renginys kartu yra ir paramos akcija, kurios metu surinktos lėšos bus skirtos Ukrainoje nukentėjusioms moterims ir mergaitėms. Dvi savaites parodą bus galima pamatyti ir išgirsti Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ Edukacijų centre, į pristatymą atvyks ir su auditorija bendraus vienas iš autorių Tomas Valkauskas.

Audiovizuali paroda „Ukraina: lūžio būsena“. Organizatorių nuotr.
Audiovizuali paroda „Ukraina: lūžio būsena“. Organizatorių nuotr.

Gyvi kadrai ir liudijimai

Ankstyvą vasario 24-osios rytą prasidėjo Rusijos invazija į Ukrainą. Saugių erdvių šalyje nebeliko, o kiekvienas tapo pasipriešinimo Rusijos agresijai dalyviu. Netikėtas lūžis panardino visą šalį į naują, sunkiai suvokiamą šoko būseną.

LRT fotožurnalistas Benas Gerdžiūnas, NARA multimedijos kūrėjai Denis Vėjas ir Tomas Valkauskas Ukrainoje iš viso praleido du mėnesius, ten fiksavo laukimo nerimą, pirmuosius antskrydžius ir smūgius civiliams, desperatišką jų evakuaciją į Vakarus ir atgal skubančius humanitarinius konvojus. Pasitraukus Rusijos kariams, jie buvo kartu su namo traukusiais žmonėmis, kurie rado sugriautus savo miestus ir rūsiuose pasislėpusius, kankinimus ištverti turėjusius artimuosius.

„Anksčiau naiviai įsivaizdavau, kad karas – kai kariuomenė kariauja prieš kariuomenę. Klydau. Labiausiai kare kenčia paprasti žmonės“, – mintimis autoriniame tekste dalijasi vienas iš parodos kūrėjų Denis Vėjas.

„Ukraina: lūžio būsena“ – tai audiovizuali paroda, vienijanti autentiškus karą išgyvenusiųjų pasakojimus, fotografijas ir liudijimus.

Bus galima išvysti Tauragėje filmuotą reportažą

Idėja eksponuoti parodą Tauragėje kilo muziejininkams Pilies kiemelyje netikėtai sutikus vieną iš autorių Tomą Valkauską – su kolega šis filmavo reportažą apie ukrainiečių gyvenimą Tauragėje. Viena iš reportažo herojų – Tauragės meno mokyklos vadovė Jolanta Kazlauskienė, kurios vadovaujamoje įstaigoje darbą rado bent kelios ukrainietės menininkės. Autoriai žada, kad  šį reportažą bus galima išvysti parodos atidarymo metu.

Paroda keliauja per miestus su kilniu tikslu – surinkti paramą Ukrainos karo aukoms. Tad atėjusių į parodos atidarymą prašoma paaukoti bent po 5 eurus – įsigyti simbolinį bilietą. Žinoma, lankytojai gali laisvai pasirinkti ir paaukoti didesnę pinigų sumą. Lėšos, surinktos šios parodos metu, pasieks asociaciją „Lygiai“, renkančią paramą ir teikiančią pagalbą seksualinę prievartą patyrusioms moterims ir mergaitėms Ukrainoje. Ukrainos piliečiams paroda – nemokama.

Apie autorius

Parodą pristato keturi kūrėjai: B. Gerdžiūnas, A. Zubė, D. Vėjas ir T. Valkauskas.

Benas Gerdžiūnas – multimedijų žurnalistas, anksčiau rengęs reportažus iš įvairių Europos ir Artimųjų Rytų šalių. Nuo 2014-ųjų dirba Ukrainoje. Publikacijos skelbtos „Al Jazeera“, „Bloomberg Magazine“, „DW“, „Politico“, „Der Spiegel“, „The Independent“, „Vice News“ ir kitur. 2021 m. „World Press Photo“ „Digital Storytelling Contest“ laureatas, „LRT English“ redaktorius.

Denis Vėjas – dokumentinės fotografijos kūrėjas ir keliautojas, per pastaruosius penkiolika metų aplankęs per septyniasdešimt šalių. Nuo kelionių neatsiejamą kūrybą Denis pristatė parodose Lietuvoje, Belgijoje bei Meksikoje. Jo pasakojimai publikuoti „Vice“, „Juxtapoz“, „ElPapel“, „Beware“, „Zeit“. Šiuo metu Denis bendradarbiauja su žurnalistų kolektyvu NARA ir ruošia dvi fotografijos knygas: „Niekieno žemė“ – tai fotopasakojimas apie Meksiką, „VLN“ – projektas, pasakojantis apie Vilnių ir jo gyventojus, kuriamas kolaboruojant su rašytoja Lina Laura Švedaite ir dizainere Jurga Juodyte.

Tomas Valkauskas – iš Minsko kilęs žurnalistas ir tinklalaidžių kūrėjas, bendradarbiaujantis su žurnalistų kolektyvu NARA. Jis yra publikavęs tekstus apie Baltarusijos visuomenę krečiančias socialines problemas, politinę šalies padėtį bei režimo represijas. Šiuo metu Tomas ruošia publikacijas apie karą Ukrainoje, Baltarusijos bei Rusijos ekonominę ir politinę ateitį. Jo kurtas tinklalaidžių ciklas „South Bronx“ apie protestų kultūrą posovietinėse šalyse įkvepiantį socialinį hiphopą buvo transliuojamas per nepriklausomą Baltarusijos interneto radiją „Radio Plato“. Jo su kitais autoriais kurta istorija apie Lietuvos šaulių sąjungą buvo publikuota „Vice News“. 

Adomas Zubė – radijo prodiuseris ir kultūros žurnalistas, šiuo metu bendradarbiaujantis su žurnalistų kolektyvu NARA. Jo pasakojimai skambėjo LRT radijo eteryje, jis yra vienas iš audiofestivalio „Banguoja“ organizatorių. Savo kūrybinėje praktikoje Adomas tyrinėja, kaip garso žurnalistika gali susipinti su garso menu ir kaip autentiški balso įrašai, kartu su kitais garso elementais (garsovaizdžiais, vibracijomis ir muzika), gali susilieti į vieną takią garso tekstūrą.

NARA yra žurnalistų ir medijų profesionalų kolektyvas, prisistatantis  kaip atsakingos žurnalistikos erdvė, kurioje nagrinėjami esminiai visuomenės procesai.

Tauragės krašto muziejaus „Santaka“ informacija

Leave a Reply