MO muziejaus ir „Vilnius City Opera“ paroda atkeliavo į Klaipėdą

Dalis MO muziejaus ir „Vilnius City Opera“ (VCO) parodos „Iš tos operos“ atkeliavo į Klaipėdą. „Švyturys BHouse“ įrengtoje ekspozicijoje galima pamatyti operos užkulisius, susipažinti su VCO dešimtmečio istorija, sužinoti, kokį svajonių miuziklo vaidmenį atliko Holivudo aktorius bei režisierius Dexteris Fletcheris.

Parodos „Iš tos operos“ ekspozicijos fragmentas. Organizatorių nuotr.
Parodos „Iš tos operos“ ekspozicijos fragmentas. Organizatorių nuotr.

Kaip ir Vilniuje, uostamiesčio parodą lydi gyvi susitikimai su solistais ir jų pasirodymai. Parodos atidarymo vakarą Klaipėdoje „bohemiečių“ istorijomis ir prisiminimais dalijosi dizaineris Juozas Statkevičiaus, sveikinimus iš Los Andželo siuntė režisierė Dalia Ibelhauptaitė, o vakarą užbaigė Ievos Prudnikovaitės balso melodijos.

Specialiai atrinktus ryškiausius parodos fragmentus klaipėdiečiai ir miesto svečiai galės pamatyti iki rugpjūčio 29 dienos. Vasarą Klaipėdoje taip pat vyks ir papildomų renginių, skirtų šiai parodai su operos solistų pokalbiais bei gyvais pasirodymais. Būsimų svečių sąraše: Jeronimas Milius, Rafailas Karpis, Jovita Vaškevičiūtė, Ieva Prudnikovaitė ir kiti.

Ilgametė partnerystė

„Profesionalumas ir dėmesys žiūrovui yra vienos ryškiausių MO ir VCO vertybių. Šios savybės, kaip ir aistra savo darbui bei neišsenkantis kūrybiškumas, yra ir kasdienis mūsų darbo palydovas. Vertiname ilgalaikę draugystę su MO muziejumi ir VCO, taigi kiekvienais metais stengiamės padėti Lietuvos meno ir kultūros pasauliui augti. Džiaugiamės, kad gastrobaras pajūryje tampa ir antraisiais namais išskirtinėms meno parodoms iš sostinės – tai jau tapo mūsų vasaros tradicija,  čia jau eksponuojame trečiąją parodą“, – renginiui sveikinimus perdavė „Švyturio-Utenos alaus“ vadovas Rolandas Viršilas.

„Jau trečius metus MO parodos keliauja prie jūros MO muziejaus didžiojo mecenato dėka. Kaskart galvojame, kokia ekspozicija gali būti aktuali ir įdomi uostamiesčio gyventojams ir miesto svečiams. „Iš tos operos“ – tarpdisciplininė paroda, kurią atrasti gali operos, teatro ar vizualiųjų menų mėgėjai“, – atidarymo renginyje kalbėjo Milda Ivanauskienė, MO muziejaus vadovė.

Džiugins Klaipėdoje ir užsienyje

Kaip teigia VCO įkūrėja ir režisierė Dalia Ibelhauptaitė, paroda atgyja naujam gyvenimui: vasarai atvyksta prie jūros, o vėliau planuojama ryškiausius fragmentus eksponuoti ir užsienyje.

Parodos „Iš tos operos“ ekspozicijos fragmentas. Organizatorių nuotr.
Parodos „Iš tos operos“ ekspozicijos fragmentas. Organizatorių nuotr.

„Simboliška, kad mūsų paroda Klaipėdoje atsiduria „Švyturys BHouse“. Būtent jie nuo pat „Bohemiečių“ pradžios 2006 m. patikėjo mumis ir mūsų vizija. Jau 14 metų būdami pagrindiniu mecenatu padėjo sukurti net 15 skirtingų operos pastatymų. Apie tai pagalvojus šiandien suprantu, kokia neįtikėtina kelionė įvyko. Nesitikėjau, kad mūsų susibūrimas, norint įrodyti, jog jaunimas kažką gali, ir opera gali būti kitokia, taps daugiau nei dešimtmetį besitęsiančiu projektu. Nesitikėjau, kad daugeliui mūsų žiūrovų opera taps gyvenimo būdu, kad Lietuvoje pavyks pakeisti požiūrį į labai tradicinį meną. Praėjęs dešimtmetis tapo auksiniu Lietuvos operai. Jo metu ne tik atėjo grupė jaunų solistų, bet jiems pavyko prasiveržti ir į tarptautinę sceną! Jie tapo geriausiais pasaulyje, – nuostabu, kai gali tai garsiai ištarti. Mūsų mažai Lietuvai tai – labai reikšmingas dalykas. Tikiuosi, kad mūsų pavyzdys įkvėps jaunimą siekti savo tikslų, nes talentingų žmonių mūsų šalyje yra tikrai daug. Būtent tokią VCO kelionę ir sudėjome į šią parodą“, – parodos atidaryme iš Los Andželo sveikinosi režisierė Dalia Ibelhauptaitė. 

Atidarymo vakarą parodos lankytojai galėjo iš arčiau susipažinti su parodos idėja, jos gimimu bei išgirsti negirdėtų „bohemiečių“ istorijų iš pirmų lūpų. Pristatyme dalyvavo parodos kuratorė Algė Gudaitytė, parodos nuotraukų autorius Mindaugas Meškauskas, MO muziejaus vadovė Milda Ivanauskienė. Vėliau vyko pokalbis su VCO kostiumų dizaineriu ir aukštosios mados kūrėju Juozu Statkevičiumi bei operos soliste Ieva Prudnikovaite.

Operos užkulisiai ir J. Statkevičiaus kostiumai

Parodoje lankytojai gali patekti į ne kiekvienam žiūrovui prieinamą erdvę – operos teatro užkulisius. Juos atkuriančios originalios „Iš tos operos“ instaliacijos Klaipėdoje išsiskaidė erdvėje, apimdamos visus „Švyturys BHouse“ pastato aukštus. Vizualųjį pasakojimą pratęsia Mindaugo Meškausko fotografijos bei menininko Rimo Sakalausko specialiai kurtos vaizdo projekcijos.

Parodos „Iš tos operos“ ekspozicijos fragmentas. Organizatorių nuotr.
Parodos „Iš tos operos“ ekspozicijos fragmentas. Organizatorių nuotr.

Lankytojai kviečiami iš arti pamatyti prabangius Juozo Statkevičiaus kostiumus bei susipažinti su ypatinga operos teatro grimerinės aplinka. Čia galima pažvelgti į nepakeičiamą grimo kambario atributą – veidrodį, kuriame išvysite R. Sakalausko vaizdo fantaziją.

Parodos svečiai taip pat turės galimybę iš arčiau pamatyti fotografo M. Meškausko išskirtine šlapio kolodijaus technika sukurtus VCO solistų portretus. Tarp instaliacijų laukia ir Holivudo aktorius bei režisierius Dexteris Fletcheris, parodoje netikėtai išpildęs slaptą savo svajonę atlikti Svynio Todo vaidmenį!

Paroda „Iš tos operos“ sujungia teatro ir vaizduojamąją dailę, operos meną, scenografiją, kostiumų dizainą, fotografiją, videoprojekcijas ir animaciją. Vilniuje, MO muziejuje, ji buvo surengta profesionalios Lietuvos operos šimtmečio bei „bohemiečių“ kūrybinės veiklos dešimtmečio proga. Joje pristatomas išskirtinis Lietuvos operos istorijos dešimtmetis, kai nuo 2006 m. „Bohemiečių“ trupė išsivystė iki antrojo profesionalaus operos teatro Lietuvoje – „Vilnius City Operos“ (2012 m.). Kadaise atrodę lyg „ne iš tos operos“ atklydęs jaunimas, šiandien jie – ne tik Lietuvos, bet ir viso pasaulio operos žinomiausi, visuomet pasižymintys netradiciniais sprendimais, priartinančiais operą prie šiuolaikinio gyvenimo.

Vasarą laukia ir daugiau renginių

Parodos veikimo laikotarpiu Klaipėdoje vyks ir keli renginiai bei susitikimai su operos solistais. Liepos mėnesį organizatoriai kvies į pokalbį apie netradicinį miuziklą Lietuvoje, o rugpjūtį bus galima iš arčiau susipažinti su iš Klaipėdos krašto kilusiais žymiais operos solistais.

Susitikimus moderuos LRT Klasika vadovas Julijus Grickevičius. Po pokalbių lauks solistų pasirodymai. Daugiau informacijos apie renginius ir tikslios jų datos bus skelbiamos mo.lt svetainėje.

Parodos e. gide – ryškiausios solistų arijos

Parodos pasakojimą papildo ir unikalus jos garso takelis. Čia galima išgirsti ryškiausias „bohemiečių“ arijas. E. gidas sustiprina pažinties su solistais patirtį, jo klausytis savo telefone galima: gidas.mo.lt

Prie parodos „Iš tos operos“ kūrimo prisidėjo plati komanda. Parodos režisierė – Dalia Ibelhauptaitė, parodos kuratorė – Algė Gudaitytė, architektė – Ieva Cicėnaitė, nuotraukų autorius – Mindaugas Meškauskas, vaizdo projekcijų autorius – Rimas Sakalauskas, šviesų dailininkai: Eugenijus Sabaliauskas ir Andrius Stasiulis, scenografė – Elvita Brazdylytė, parodos dizainas: Klimaite Klimaite. Parodą finansuoja Lietuvos kultūros taryba ir UAB „Švyturys-Utenos Alus“.

Paroda „Iš tos operos. Parodos fragmentai Klaipėdoje” veiks visą vasarą – iki rugpjūčio 29 d. „Švyturys BHouse“, Kūlių Vartų g. 7, Klaipėda.

Leave a Reply