Meno bibliotekoje – ekslibrisai iš Reginos Davidavičienės kolekcijos

Klaipėdos m. savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje (J. Janonio g. 9, Klaipėda) nuo 2021 m. gegužės 17 d. eksponuojama Reginos Davidavičienės ekslibrisų kolekcija. Ekspozicijos pristatymas, dalyvaujant kolekcijos savininkei, vyks gegužės 21 d. 17 val. Parodos organizatorius – Prof. A. Kliševičiaus kaligrafijos ir rašto meno mokykla.

Algio Kliševičiaus ekslibrisas iš R. Davidavičienės kolekcijos.
Algio Kliševičiaus ekslibrisas iš R. Davidavičienės kolekcijos.

Profesoriaus A. Kliševičiaus kaligrafijos ir rašto meno mokykla šiais metais vėl kvies ne tik į kūrybinius užsiėmimus, bet ir į unikalią parodą. Šį kartą tai – knygos ženklo ekslibriso (lot. ex libris – „iš knygų“) paroda, kurioje – žinomų Lietuvoje ir pasaulyje menininkų kūriniai.

Galimybę pamatyti minėtų knygos ženklų kolekciją, kauptą 1986–2005 metais, suteikė kolekcionierė Regina Davidavičienė. Ilgus metus Klaipėdos „Trinyčių“ gamybinio susivienijimo įmonėje konstruktorių skyriaus viršininke dirbusi moteris tuomet ir užsikrėtė aistra kolekcionuoti ekslibrisus.

Regina Davidavičienė. Asmeninio albumo nuotr.
R. Davidavičienė. Asmeninio albumo nuotr.

„Poreikis menui išryškėjo bendraujant su tuo metu Klaipėdoje gyvenusiais ir kūrusiais dailininkais, aktoriais, kuomet darbovietėje organizuodavau kultūrinius renginius, parodas, susitikimus. Skyriau daug pastangų, kad įmonės interjeruose „apsigyventų“ klaipėdiečių menininkų kūryba. Ekslibrisu susidomėjau kaligrafijos meno bei ekslibrisų parodose, mažosios grafikos bienalėse. Savo laiku paskatinta menininkų V. Burbos, V. Kisarausko pradėjau kolekcionuoti knygos ženklus. Ekslibrisų kūrėjų dosnumo ir aktyvaus tarpusavio bendravimo dėka mano asmeninė kolekcija pildėsi sparčiai. Susižavėjimas savitu ekslibriso grožiu, forma, sudėtingėjančia knygos ženklų plastika augo. Nedidelio formato grafikos kūrinys suteikė galimybę įprastuose vokuose, paštu keistis šiais meno kūriniais su kitų šalių dailininkais bei kolekcionieriais“, – savo kolekcijos atsiradimo istoriją pasakoja R. Davidavičienė.

Ekslibrisai iš R. Davidavičienės rinkinio Klaipėdoje buvo eksponuoti bemaž prieš tris dešimtmečius. Iki dabar Reginos sukaupta gausi kolekcija – apie 500 ekslibrisų – laukė savo valandos jaukiuose meno kūrinių kolekcionierės namuose.

Parodos organizatoriams, prof. A. Kliševičiaus kaligrafijos ir rašto meno mokyklai, atrodė labai prasminga kolekciją, kurioje – ankstyvieji prof. Algio Kliševičiaus, pirmą ekslibrisų parodą Klaipėdoje surengusio Virgilijaus Burbos, vieno inovatyviausių sovietmečio dailininkų Vinco Kisarausko, Gražinos Didelytės, Valerijono Jucio ir kitų menininkų įvairioms progoms ar įvykiams, konkretiems asmenims kurti knygos ženklai, sugrąžinti į galerijos erdves, kad ją galėtų pamatyti ir įvertinti  klaipėdiečiai ir miesto svečiai.

Paroda Klaipėdos m. savivaldybės I. Kanto viešosios bibliotekos Meno skyriuje, J. Janonio g. 9, veiks  iki birželio 14 d.

Parodos organizatorius – Prof. A. Kliševičiaus kaligrafijos ir rašto meno mokykla.

Partneriai: LDS Klaipėdos skyrius, Klaipėdos m. savivaldybės I. Kanto viešoji biblioteka.

Leave a Reply