Klaipėdos galerijoje – emalio laboratorijos „Pamario ženklai” paroda

2018 m. rugsėjo 21 d., penktadienį, 17 val. Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus Klaipėdos galerijoje (Bažnyčių g. 6, antras aukštas) atidaroma Tarptautinės emalio meno laboratorijos „Pamario ženklai” paroda.

Anne_Roolaht

Anne Roolaht (Estija) atvirlaiškis. Janio Veverio nuotr.

Klaipėdos galerija didžiuojasi galėdama pristatyti parodą, sudarytą iš 2018 ir 2017 metais Kintuose vykusios tarptautinės emalio meno kūrėjų laboratorijos „Pamario ženklai” metu sukurtų darbų. Unikalioje vietoje, Kintų Vydūno kultūros centre, kur mokytojavo ir gyveno žymus Lietuvos filosofas ir rašytojas Vydūnas, įkurta ir įveiklinta kone vienintelė Lietuvoje profesionali metalo (juvelyrikos) ir emalio meno laboratorija. 2017 ir 2018 m. vasaromis buvo sukviesti menininkai, emalio meno kūrėjai, bendroms kūrybinėms laboratorijoms, skirtoms pažymėti svarbioms Lietuvai ir Baltijos valstybėms datoms: 2017 m. – Lietuvos senojo pamario krašto pašto kelio, o 2018 m. – trijų Pabaltijo respublikų Nepriklausomybės atkūrimo šimtmečio jubiliejams.

Norėdamas išsaugoti ir pratęsti 15 metų darbo rezultatus ir su tarptautiniais kūrėjais užsimezgusius ryšius, Kintų Vydūno kultūros centras, bendradarbiaudamas su menininkus profesionalus, dėstytojus vienijančiomis organizacijomis, siekia toliau plėtoti emalio meno meistriškumo platformą unikalioje pamario krašto vietovėje. Šiais metais dedikavę projektą Šimtmečiui, organizatoriai kvietė menininkus emalio meno kūriniais / atvirlaiškiais skleisti žinią apie trijų kaimyninių valstybių nepriklausomybės siekio istoriją. Menininkai iš Lietuvos, Latvijos ir Estijos buvo pakviesti sukurti nustatyto dydžio emaliuotą atviruką / atvirlaiškį, kuriame būtų kiekvienos šalies identitetą ryškiausiai atspindintys simboliai, ženklai ar kt., savo menine kalba išreikšti sveikinimą, linkėjimą taip užfiksuojant jubiliejinio sveikinimo žinutę. Tai – vienybės ir sutelktumo jausmo didinimas, broliškų santykių ir individualios meninės kalbos išraiškos, istorinės atminties sklaida visuomenei šiuolaikiniam menui būdingais principais.

Egons_Persevics

Egons Persevics (Latvija) atvirlaiškis. Janio Veverio nuotr.

2017 metais dailininkai buvo kviečiami improvizuotai kelionei „Senuoju pamario krašto pašto keliu”. Prisiminti ar susipažinti, kaip prieš kelis šimtmečius per šį kraštą iš Karaliaučiaus į Klaipėdą keliavo ne tik naujausios žinios, bet ir svarbūs asmenys, karališkos šeimos atstovai. Šiuo keliu vykdavo mokytis žinių ištroškę krašto šviesuoliai. Vienas jų – Liudvikas Rėza, kuriam vėliau į Karaliaučiaus universitetą surinktą lietuvių tautosaką siuntė vietinis dvarininkas iš pamario – E. V. Berbomas. Sausumos ir vandens keliais į Tilžę ar Karaliaučių keliavo Vydūnas, H. Zudermanas, M. Jankus, J. Zaurveinas, knygnešiai ir kiti šviesos skleidėjai.

Sujungus šių dviejų temų emalio meno kūrinius, kurtus 2017-ųjų ir 2018-ųjų laboratorijose, susiformavo labai įdomi kolekcija, kurioje aiškiai identifikuojamas autorinis menininkų braižas, Pamario krašto įtaka kūrybiniams procesams ir istorinės atminties reikšmė.

„Pamario ženklai ’18” dalyviai: Laima Kėrienė, Birutė Stulgaitė, Karina Kazlauskaitė, Greta Grendaitė, Tomas Vosylius (Lietuva); Arvids Endzinš, Rasma Pušpure, Una Mikuda, Egons Persevics (Latvija), Anne Roolaht (Estija). Kuratorė – Neringa Poškutė-Jukumienė.

„Pamario ženklai ’17” dalyviai: Singrida Jurkšaitytė, Gvidas Latakas, Aušra Mačiulaitienė, Julius Vaitkus, Elena Varanavičienė (Lietuva): Olga Erokhova, Elena Sakharova (Rusija); Mariam Dzidzikasvili (Sakartvelas). Koordinatorė Inga Gludžinskienė.

Paroda veiks iki spalio 13 d.

Klaipėdos galerijos informacija

Leave a Reply