2019 m. balandžio 5 d., penktadienį, 16 val. Vilniaus dailės akademijos Klaipėdos fakultete (Daržų g. 18, Klaipėda) atidaroma 16-osios tarptautinės teatro plakatų bienalės paroda „Žešuvas 2018″.
Bienalėje 106 autoriai iš viso pasaulio pristato 147 plakatus. Jų kūrėjai – profesionalai, grafinio dizaino entuziastai, žaidžiantys savo kūrybiškumu, stebinantys įdomiomis kompozicijomis, šriftais ir spalvomis. Parodoje dalyvauja tiek jauni, pradedantys menininkai, tiek vyresni, labiau pripažinti kūrėjai, tokie kaip Michel Bouvet iš Prancūzijos, Erich Brechbuhl iš Šveicarijos, Gunter Rambow iš Vokietijos, Piotr Boguslawsky iš Lenkijos ar Istvan Orosz iš Vengrijos.
Ši bienalė – dalis tarptautinio meninio projekto TRANS/MISJE, 2018 metais įgyvendinto Žešuve, Lenkijoje. Pasak ilgamečio tarptautinės bienalės kuratoriaus Krzysztof Motykos, daugiau nei trisdešimt metų šios bienalės organizatorius yra Wandos Siemaszkowos teatras. Per šiuos trisdešimt metų pasikeitė pasaulis, pasikeitė sąmonė, mados ir meno tendencijos bei spausdinimo technologijos. Tai turėjo įtakos ir reklamos sričiai.
XX a. septintajame dešimtmetyje buvo įkurta lenkų plakato mokykla, kuri su Japonijos ir Šveicarijos plakato mokyklomis formavo, keitė, puoselėjo šią meno sritį. Tuo laikotarpiu plakatai buvo gaminami rankiniu būdu, masteliu 1:1 . Galbūt jie nebuvo techniškai tobuli, bet buvo lengvi ir nepretenzingi, skyrėsi nuo vadinamosios „geležinės sienos” afišų, kuriose dominavo tobula fotografija.
XX a. pabaigoje – XXI a. pradžioje atsiradus naujoms technologijoms, atsirado ir galimybė spausdinti kelias plakato kopijas, plakato kūrėjas neprivalėjo derinti, tartis dėl plakato maketo su teatro režisieriumi. Menininkas turėjo absoliučią kūrybinę laisvę. Jaunystė ir modernumas įžengė į rinką, plakato menas iš gatvės persikėlė į sales ir galerijas. Plakatai tapo norimu objektu daugeliui šios meno srities kolekcininkų ir entuziastų.
Susižavėjimas plakatu atvedė prie to, kad Wandos Siemaszkowos teatro fojė buvo eksponuota šiuolaikinių lenkų menininkų plakatų paroda. Tai ir buvo bienalės pradžių pradžia. Vėliau šios bienalės dalyviais tapo ir užsienio šalių menininkai. Tad kiekvienais metais kompetentinga komisija turi atrinkti pačius geriausius plakatus iš viso pasaulio. 2018 metais buvo atsiųsti 826 plakatai, iš jų 147 eksponuojami parodoje.
Parodos kuratorė – Edita Tamulytė.
Paroda veiks iki 2019 m. gegužės 12 d.
|