Klaipėdoje pristatomas lietuvių, latvių ir estų meno projektas „3FREE”

2018 m. gegužės 18 d., penktadienį, 18 val. KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) į Tarptautinės muziejų nakties renginius Klaipėdoje įsilies trijų Baltijos šalių grupės menininkų bendra paroda – meno projektas „3FREE”, skirtas trijų Baltijos valstybių šimtmečiams paminėti.

3FREE_Jurate_Rekeviciute_Life_Lithuania

Jūratė Rekevičiūtė, “Life / Gyvenimas”

Penktadienio vakarą Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose personalines parodas pristatys grafikė Jūratė Rekevičiūtė, latvių menininkė Vika Eksta ir estas Alas Paldrokas, žinomas meniniu pseudonimu Anonymous Boh, šeštadienį vyks daugybė originalių tarptautinio meno projekto „3FREE” renginių.

„Šių trijų Baltijos šalių menininkai bendradarbiauja jau seniai – trise švęsti linksmiau, – teigia projekto kuratorius, KKKC direktorius Ignas Kazakevičius. – Mes, trys labai skirtingos šalys, turėjome gana ilgų istorinių sąsajų, kurios suartino mūsų kultūras. Mes visada buvome Europos žemėlapyje, tačiau laisvės vektoriai buvo nukreipti į vakarus. Šiandieną, kaip ir prieš šimtą metų, akivaizdu, kad laisvę reikia išsikovoti, tik ne visiems vienu metu, o individualiai, nes kiekvieno laisvė nėra lygi kito laisvei. Svarbiau, kad vieno laisvė netaptų kito nelaisve. Trims susikalbėti viena tema yra paprasčiau – svarbiausia yra kalbėtis.”

3FREE_Ulmanis_Ivars_Drulle_Latvia

Ivars Drulle kūriniai. Organizatorių archyvo nuotr.

KKKC Parodų rūmuose bus atidaryta ir viena bendra paroda, kurioje savo kūrinius eksponuos po tris kiekvienos Baltijos šalies autorius. Parodoje dalyvauja: Severija Inčirauskaitė, Kristina Inčiūraitė, Žygimantas Augustinas (Lietuva), Kristaps Epners, Ivars Drulle, Vilnis Putrāms & Vladimir Jakushonok (Latvija), Taje Tross, Leonhard Lapin ir Peeter Allik (Estija). Tarptautinės muziejų nakties metu numatytos dvi ekskursijos su parodos kuratoriais ir menininkais, netikėti Estijos menininkų performansai, edukacinė programa, naktinis gyvo garso koncertas.

Anot renginio kuratoriaus I. Kazakevičiaus, Lietuvos, Latvijos ir Estijos meno projektas „3FREE” – tai meno lauko dalyvių: menininkų, kuratorių ir organizatorių, žurnalistų ir apžvalgininkų, menotyrininkų ir meno kritikų, meno gerbėjų, stebėtojų ir vertintojų pokalbis apie laisvės schemą ir hierarchiją.

3FREE_Al_PALDROK_commitment

Al Paldrok, “Commitment / Įsipareigojimas”

„Kultūra – tai ne tik menas. Kultūra aprėpia visus mūsų pasiekimus: mokslą ir technologijas, edukaciją ir švietimą, tradicijas ir etiketą, madą, dizainą, urbanistiką, savitarpio pagarbą ir supratimą. Visa tai galėtume pavadinti visuomenės pagrindu – bendravimo kultūra. Tik ji yra savitarpio ir tarptautinio bendradarbiavimo vertybių visuma, kurią mes pasirengę ginti. Kurdami projektą „3FREE” mes atkreipiame dėmesį į šį mus visus vienijantį laisvės aspektą”, – renginio idėją pristatė I. Kazakevičius.

„Aš tikiu, kad galima jausti vidinę laisvę net ir esant labai nepalankioms išorinėms aplinkybėms, ir atvirkščiai. Tai liudija labai daug dabarties ir praeities situacijų. Kartais brutali politinė sistema, diktatūra paskatina labai stiprios pogrindžio kultūros susiformavimą, pavyzdžiui, kaip kad dabar Rusijoje arba kaip buvo sovietų laikotarpiu. Kalbant apie kultūrą, teritoriją ir laiką mūsų projekto kontekste, mano pasirinkimas pagrįstas labai konkrečiu Latvijos žmonių jausmu žemei ir jų kultūros bei laiko suvokimu. Mano nuomone, ypač ryškus to pavyzdys yra Vikos Ekstos ir Kristapso Epnerso meno kūriniai”, – meno projekto „3FREE” kuratorių diskusijoje apie laisvės fenomeno ir meno ryšį kalbėjo Latvijos menininkų kuratorė Liena Bondarė.

3FREE_Severija_Incirauskaite_Donald_Bubble_gum1

Severija Inčirauskaitė, “Donald Bubble gum / Donaldo kramtomoji guma”

Galbūt laisvė yra susitarimo reikalas? Dalies savo įsitikinimų aukojimas vardan laisvės? „Tiesą sakant, aš to net nelaikau aukojimu, – diskutavo estų delegacijos kuratorius, menininkas Alas Paldrokas. – Iš tiesų aš esu čia tam, kad galėčiau kiek įmanoma padėti visuomenei. Jei pacientas bijo gydymo ir mėgina sustabdyti jam atliekamą operaciją, gydytojas privalo tą padaryti prieš jo valią.”

Gegužės 18 d., penktadienį, 18 val. KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) projekto „3FREE” pristatymas ir parodos atidarymas.

Renginyje dalyvaus Lietuvos Respublikos kultūros ministrė Liana Ruokytė-Jonsson, uostamiesčio valdžios ir kultūros atstovai, Baltijos šalių menininkai.

Paroda „3FREE” veiks iki 2018 m. birželio 23 d.
KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

Leave a Reply