Klaipėdoje – paroda, pristatanti JAV Sumner Welles deklaraciją

2021 m. spalio 13 d. (trečiadienį) 18 val. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje  bibliotekoje (Herkaus Manto g. 25) vyks parodos „Sumner Welles deklaracijai – 80“ atidarymas. Paroda skirta atskleisti JAV politinę ir diplomatinę paramą, kurią Lietuva ir jos šiauriniai kaimynai jautė sovietinės okupacijos metu.

Dokumentas,  bylojantis apie JAV pastangas paremti Lietuvos siekį atkurti laisvę ir valstybingumą, buvo 1940 metų liepos 23 dieną laikinai ėjusio JAV valstybės sekretoriaus pareigas Benjamino Sumnerio Welleso paskelbta deklaracija. Pavadinta ją inicijavusio politiko vardu, deklaracija skelbia, kad JAV Šaltojo karo metu oficialiai nepripažino Sovietų Sąjungos įvykdytos Baltijos šalių aneksijos. Liepos 23-iosios deklaracija patvirtina, kad Lietuvos politinė kova dėl valstybingumo atkūrimo sovietmečiu nenutrūko nė akimirkai.

Sumner Welles deklaracijos 80-mečiui skirta istorinė archyvinių dokumentų ir nuotraukų paroda savo kelionę po Lietuvą pradėjo 2021 metų vasarą, minint JAV ir Lietuvos diplomatinių santykių atkūrimo 30-metį. Pirmoji parodos stotelė buvo Prezidento Valdo Adamkaus bibliotekoje-muziejuje Kaune, vėliau ji buvo pristatyta Šiaulių apskrities P. Višinskio viešojoje bibliotekoje.  Klaipėda – trečiasis miestas, kurio gyventojai ir svečiai kviečiami susipažinti su ne visiems žinomais Lietuvos ir JAV istorijos faktais. 2020-aisiais metais Lietuva žymėjo JAV politinės ir diplomatinės paramos simbolio – Sumner Welles deklaracijos 80-ąją sukaktį. Šiai progai paminėti Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija ir JAV ambasada Vilniuje inicijavo šią parodą, dokumentais pagrindžiančią Jungtinių Amerikos Valstijų įsipareigojimą Lietuvos laisvės siekiui.

Parodoje pristatomi istoriniai dokumentai, liudijantys JAV politinį dėmesį SSRS okupuotai Lietuvai, Lietuvos pasiuntinybės Vašingtone bei konsulatų Niujorke ir Čikagoje veiklą ir diplomatinę kovą siekiant atkurti nepriklausomybę. Dokumentai iliustruoja Lietuvos diplomatų bei įvairių JAV veikusių lietuviškų patriotinių organizacijų lyderių reguliarius tarnybinius susitikimus ir kontaktus su Valstybės departamento pareigūnais, kongreso nariais, priėmimus Baltuosiuose rūmuose ir protestus prieš SSRS imperinę politiką.

Sumner Welles deklaracijos 80-mečio parodą parengė Lietuvos istorijos instituto XX amžiaus istorijos skyrius kartu su Lietuvos Respublikos užsienio reikalų ministerija. Eksponuojami dokumentai ir nuotraukos iš Lietuvos valstybės centrinio ir naujojo, Lietuvos Respublikos Seimo kanceliarijos ir ELTA archyvų, LR Prezidento kanceliarijos, JAV Valstybės departamento, Lietuvos jūrų muziejaus ir viešų interneto prieigų.

Parodą Klaipėdoje organizuoja JAV ambasada ir Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka. Parodą Klaipėdoje bus galima aplankyti iki spalio mėnesio pabaigos.

Laikantis saugumo reikalavimų, parodos žiūrovai ir dalyviai privalo pateikti galimybių pasą ir iš anksto registruotis el. paštu: renginiai@klavb.lt (nurodyti vardą, pavardę, el. paštą ir tel. nr.) arba renginio vietoje.

Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos inf.

Leave a Reply