Klaipėdoje – kaligrafijos patriarcho Alberto Gursko darbų paroda „Tekstai Lietuvai“

2022 m. kovo 31 d., ketvirtadienį, 17 val. Klaipėdos apskrities I. Simonaitytės viešosios bibliotekos (Herkaus Manto g. 25) galerijoje 13L atidaroma Lietuvos šrifto ir kaligrafijos mokyklos patriarcho, vieno žymiausių Lietuvos kaligrafų, profesoriaus Alberto Gursko kaligrafijos darbų paroda „Tekstai Lietuvai“. Renginio metu planuojamas susitikimas su parodos autoriumi.

Alberto Gursko kūrinys
Alberto Gursko kūrinys

Klaipėdoje pristatomoje parodoje turėsime galimybę išvysti pastarųjų metų prof. Alberto Gursko kūrybą. Ekspozicijoje, kurios darbuose – Lietuvos istorijos ir kultūros tema, matysime visuomenei žinomų lietuvių autorių: V. Daujotytės, B. Railos, J. Marcinkevičiaus, M. K. Čiurlionio, V. Onaičio, V. Juknaitės, J. Mikelinsko, R. Granausko, V. Mačernio, R. Šaltenio ir kitų kūrybos tekstus. Juos kaligrafiškai, su išskirtiniu dėmesiu formos, linijos, ritmo, erdvės santykiui, kompozicijos principams, „cituoja“ prof. A. Gurskas.

Pripažintas Lietuvoje ir kitose šalyse kaligrafas žinomas ir kaip šriftinių plakatų, logotipų, ekslibrisų autorius. Savitos lietuviškos kaligrafijos mokyklos įkūrimas yra siejamas būtent su prof. A. Gursko asmenybe. Sukauptą patirtį profesorius perdavė metodiniame leidinyje „Kaligrafijos ir šrifto pagrindai“. Grafikas sukūrė Širvintų, Žeimelio, Deltuvos, Užpalių, Labanoro herbus. Svarbi jo veikla ir Lietuvos heraldikos, Lietuvos banko pinigų projektavimo ir gamybos komisijose. Dirbdamas pedagoginį darbą A. Gurskas išugdė daugybę mokinių, savo kūrybos sekėjų.

Pasak A. Gursko kūrybą apžvelgiančio prof. A. Andrijausko, „<…> kuo tobulesnis ir išbaigtesnis yra Gursko kaligrafijose kuriamas meninis vaizdinys, tuo subtilesnė yra jo plastinė forma ir stipresnė emocinio poveikio suvokėjui galia. Tai dažniausiai pabrėžtinai glausta, abstrakti, kupina neišsakymo poetikos lanksčių linijų forma, kuri išsiskiria atlikimo preciziškumu ir vidiniu muzikalumu“.

Apie autorių

Albertas Gurskas (g. 1935 m. Gintarų k. Ukmergės apskr.) – dailininkas grafikas, Vilniaus dailės akademijos profesorius, vienas žymiausių kaligrafų Lietuvoje. 1962–1968 m. studijavo Lietuvos dailės instituto Grafikos katedroje (vadovas prof. A. Kučas). Nuo 1969 m. dėstė šrifto ir kompozicijos pagrindus Vilniaus dailės akademijos Dailės pedagogikos, Architektūros, Dizaino, Grafikos, Skulptūros ir Interjero katedrose, 1993–2003 m. – Grafikos katedros vedėjas, nuo 2008 m. dėsto Architektūros ir Interjero dizaino katedrose.

Menininkas kuria plakatus, logotipus, ekslibrisus, šriftus, apipavidalina knygas. Prisidėjo organizuojant pirmąsias Lietuvos meninio šrifto ir kaligrafijos parodas (1992, 1997), su kitais sukūrė pirmąjį lituanistinį kompiuterinį šriftą Palemonas (2004) ir antrąjį jo variantą (2005). Nuo 1968 m. dalyvauja parodose Lietuvoje ir užsienyje: Varšuvoje, Leipcige, Maskvoje, Tel Avive.

Parodą organizuoja VšĮ Prof. A. Kliševičiaus kaligrafijos ir rašto meno mokykla.

Paroda veiks iki balandžio 27 d.

Prof. A. Kliševičiaus kaligrafijos ir rašto meno mokyklos informacija

1 komentaras

  1. Zita Inčirauskienė

    Sveikinu savo Mokytoją!

Leave a Reply