Klaipėdoje – G. Oškinytės-Eimanavičienės ir G. Eimanavičiūtės-Kaščionienės paroda „Gijos“

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2022 m. balandžio 15 d., penktadienį, 17 val. atidaroma Gražinos Oškinytės-Eimanavičienės ir Gražinos Eimanavičiūtės-Kaščionienės paroda „Gijos / Strands“.

Gražina Oškinytė-Eimanavičienė. Iš vandenų. 1995 m., 28x34 cm, kartono raižinys.
Gražina Oškinytė-Eimanavičienė. Iš vandenų. 1995 m., 28×34 cm, kartono raižinys.

Gijos yra tai, kas mus visus vienija: nuo tradicinių audinių iki spiralės struktūros DNR gijų, kuriose užšifruotos beveik visos gyvybės paslaptys. Gražinos Oškinytės-Eimanavičienės ir Gražinos Eimanavičiūtės-Kaščionienės parodoje „Gijos“ abi kūrėjos, motina ir dukra, turi po savo atskirą giją, simbolizuojančią jų kūrybinį kelią. Pasekite juo ir pažinsite kiekvieną menininkę atskirai arba atrasite jų kūrybą siejančias temas ir vaizdinius. Galiausiai visos gijos, tarsi upės, sutekančios į jūrą, susipina ir nuaudžia giminingų minčių audinį, pasakojantį apie visatoje vykstančius procesus.

Parodos pradžioje lankytojai ras projekciją, pristatančią kelis epizodus iš aviacijos konstruktoriaus, sklandymo pradininko Lietuvoje Broniaus Oškinio, Gražinos Oškinytės-Eimanavičienės tėvo ir Gražinos Eimanavičiūtės-Kaščionienės senelio bei abiejų menininkių nuolatinio inspiracijų šaltinio, kūrybos – tai sklandytuvų brėžiniai ir atvaizdai. Kūno ir minties skrydžiui įkvepiantis senelio gyvenimas – dar viena gyvenimo audeklo gija.

Gražina Eimanavičiūtė-Kaščionienė. Palangos vėjai. 2020 m., 60x60 cm, duomenų vizualizacija, skaitmeninė spauda.
Gražina Eimanavičiūtė-Kaščionienė. Palangos vėjai. 2020 m., 60×60 cm, duomenų vizualizacija, skaitmeninė spauda.

Dalį parodos grafikė Gražina Oškinytė-Eimanavičienė paskyrė savo istoriniams estampams iš 9-ojo dešimtmečio. Šis laikotarpis menininkei buvo ypatingas, nes gimė dukra Gražina, taip pat tapusi menininke.

Parodoje – 1987 metais individualia technika sukurti kartono raižiniai. Kūriniuose vyrauja moteriškumo, gamtos ir žmogaus ryšio, visatos virsmų temos. Dar vieną parodos dalį sudaro G. Oškinytės-Eimanavičienės grafikos darbai, sukurti pastarąjį dešimtmetį. Jie atlikti įvairia autorine technika: piešiniai grafitu, pastele, spalvotais pieštukais. Kūriniuose tęsiamos ankstesnių darbų temos, išlieka svarbi žmogaus santykio su gamta, jo vietos visatoje tema.

Parodoje eksponuojama ir dukros Gražinos Eimanavičiūtės-Kaščionienės naujausia kūryba, atlikta skaitmeninės grafikos, generuojamo ir kinetinio meno technikomis. Šiomis moderniomis priemonėmis autorė analizuoja gamtoje vykstančius procesus, laiko ciklus, spalvas, erdvę ir geometriją.

Apie autores

Gražina Oškinytė-Eimanavičienė gimė 1942 m. Kaune, aviacijos konstruktoriaus Broniaus Oškinio ir Birutės Obelenytės-Oškinienės šeimoje. 1959 m. baigė Kauno vidurinę dailės mokyklą. Vilniaus valstybiniame dailės institute studijavo grafiką, 1965 m. jį baigusi įgijo pramoninės grafikos specialybę. 2022 m. grafikei sukanka garbingas 80-ies metų jubiliejus. Dailininkė yra Lietuvos dailininkų sąjungos narė, Palangos kūrybinės grupės „Mostas” narė, Palangos miesto garbės pilietė. Gražina Oškinytė-Eimanavičienė savo grafikos darbuose naudoja įvairias technikas – ofortą, akvatintą, kartono raižinį, tušą ir plunksną, monotipiją, piešia pastele ir grafitu, yra sukūrusi skulptūrų. Jos darbų temos – dažnai baltiškos, susijusios su gamta. Sukurti darbų ciklai: „Piliakalniai“, „Žemės rūbas“, „Akmenų ženklai“, „Labas ir sudie“, „Pajūrio formos“, „Klodai“ ir kt. Kūrėja surengė per 50 personalinių parodų.

Gražina Eimanavičiūtė-Kaščionienė (gim. 1987) 2015 m. Vilniaus dailės akademijoje įgijo grafinio dizaino magistro laipsnį. Kūrėją įkvepia baltų menas, Lietuvos ir būtent Palangos istorija, astronomija, matematika ir kiti tikslieji mokslai. Jos kūrybiniai interesai apima interaktyvų dizainą, duomenų vizualizaciją, generuojamąjį dizainą, šviesos instaliacijas, grafikos technikas, kinetinį meną ir kaligrafiją. Naujausi menininkės kūriniai dažnai būna duomenų vizualizavimo technika sukurti darbai. Šios technikos pagrindas – kompiuterio programavimu pateiktus duomenis atvaizduoti grafiškai. Grafikė 2017 m. tapo Lietuvos dailininkų sąjungos nare.

Parodą kuruoja Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyrius.

Paroda veiks iki 2022 m. gegužės 8 d.

KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie gali būti viešinami įvairiose medijos priemonėse.

Leave a Reply