Klaipėdoje atidaroma Gretos Alice paroda „Vilniaus pokeris”

2019 m. birželio 28 d., penktadienį, 17.30 val. KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) atidaroma iliustratorės, jaunosios kartos menininkės Gretos Alice paroda „Vilniaus pokeris”, skirta Ričardo Gavelio romanui.

Greta_Alice_Vilniaus_pokeris1

Greta Alice, „Vilniaus pokeris”

Klaipėdoje užaugusi, šiuo metu Vilniuje gyvenanti ir kurianti menininkė pristato lietuvių literatūros klasika tapusį kūrinį taip, lyg jis vaizduotų universalias situacijas, nepriklausančias nuo laikmečio.

„Mano iliustracijose romano personažai ir situacijos perkeliami į pasaulį, kuris galėtų būti ir šiandieninis, į kasdieniškas ir žiūrovui atpažįstamas situacijas: troleibusus, gatves, miegamuosius rajonus. Kituose piešiniuose laiko ir vietos koordinatės apskritai išnyksta – tiesiog pasiduodu „Vilniaus pokerio” atmosferai ir tankiui. Kaip ir Gaveliui, man svarbios miesto bei kūno temos”, – pasakoja menininkė.

Ričardo Gavelio romanas „Vilniaus pokeris” – 1989 m. pasirodęs kūrinys, šiandien pripažįstamas vienu svarbiausių šiuolaikinėje lietuvių literatūroje, taip pat – vienu pirmųjų itin kritiškų liudijimų apie gyvenimą Sovietų Sąjungoje ir Lietuvos okupaciją. Romanas dėl jame vaizduojamos erotikos iki šiol yra žinomas kaip itin skandalingas ir šokiruojantis.

Greta Alice kūriniui skirtą parodą pirmą kartą pristatė Vilniuje pernai rudenį. Autorės teigimu, jos iliustracijos, kaip ir Gavelio knyga, sulaukia dvejopų reakcijų: palaikymo arba pasipiktinimo, nors šis, tiesa, retai išsakomas atvirai.

Greta_Alice_Vilniaus_pokeris4

Greta Alice, „Vilniaus pokeris”

„Atrodo, kad niekas nelieka abejingas, vis dėlto Ričardas Gavelis daugumai asocijuojasi pirmiausiai su erotikos elementais. Po keliais parodai skirtais straipsniais skaičiau komentarus, sakančius, kam gi toks „brudas” gali būti įdomus. Galėčiau išskirti reakcijas pagal amžių: daug jaunimo, panašu, būtent su „Vilniaus pokeriu” iš naujo atrado lietuvių literatūrą, juk šis romanas šiandien tampa vis populiaresnis. Kai kurie, knygos neskaitę, sakė net neįsivaizdavę, kad lietuvis rašytojas galėjo parašyti tokį romaną. Parodoje lankėsi ir daug vyresnių žmonių, neretas pasidalijo prisiminimais iš 1989-ųjų, kai knyga išėjo pirmą kartą: kokį šoką ji sukėlė, kaip visi skubėjo skaityti romaną dėl tų erotinių scenų”, – sako Greta Alice.

Autorė atvirauja, kad, pristatydama parodą Klaipėdoje, ji šiek tiek kuklinasi – nors čia užaugo ir baigė Eduardo Balsio menų gimnaziją, po 7 metų gyvenimo Vilniuje jaučiasi nuo gimtojo miesto nutolusi. Nepaisant to, ji sako besitikinti parodos proga užmegzti ryšius su Klaipėdos kūrėjais. Menininkės teigimu, „Vilniaus pokerio” iliustracijos – taip pat šios tarpinės būsenos, buvimo tarp kelių miestų pasekmė.

„Turbūt dėl to, kad esu gimusi ir užaugusi Klaipėdoje, aš niekaip negaliu prisijaukinti Vilniaus. Pirmoji mano pažintis su Vilniumi ir įvyko paauglystėje skaitant „Vilniaus pokerį”. Nuo to momento iki pat dabar Vilnius man išlieka svetimas, mistiškas miestas, kuriame nieko kito nelieka, tik jį stebėti ir juo stebėtis”, – savo kūrybinę poziciją nusako menininkė.

Apie autorę

Greta_Alice

Greta Alice. Asmeninio archyvo nuotr.

Greta Alice (g. 1992) – jaunosios kartos menininkė, knygų iliustratorė, Vilniaus dailės akademijoje baigusi grafikos bakalauro ir magistrantūros studijas. Abiem baigiamiesiems darbams kūrė Ričardo Gavelio kūrinių interpretacines iliustracijas. Lietuvos dailininkų sąjungos narė. Dalyvauja grupinėse parodose, surengė 7 personalines parodas. Už asmeninio projekto „Vilniaus pokeris” iliustracijas laimėjo Knygos meno parodos diplomą, 2016 m. buvo įvertinta Vytauto Jurkūno premija. Ričardo Gavelio kūrybos įkvėpti veikėjai buvo pristatyti Londono iliustracijų mugėje, taip pat Kaune, Šiauliuose, Mažeikiuose ir Vilniuje.

Paroda veiks iki 2019 m. liepos 28 d.
KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

Renginyje bus fotografuojama bei filmuojama, todėl informuojame, kad lankytojai gali būti matomi renginio nuotraukose ar vaizdo įrašuose, ir šios nuotraukos ar vaizdo įrašai gali būti skelbiami viešai socialiniuose tinkluose ar žiniasklaidoje.

Leave a Reply