KKKC Parodų rūmuose – Vygando Šimbelio paroda „Skaitmuo“

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2021 m. spalio 8 d., penktadienį, 17.30 val. duris atveria personalinė Vygando Šimbelio / Das Vegas paroda „Skaitmuo“.

Vygandas Šimbelis. Projektas „Meno vertė“.
Vygandas Šimbelis. Projektas „Meno vertė“.

„Skaitmuo“ – lietuvio menininko Vygando Šimbelio, tarptautinėje meno erdvėje labiau žinomo Das Vegas vardu, paroda-projektas, ieškantis sąlyčio taškų tarp žmogaus ir mašinos. Ekspozicijoje – įvairios skaitinės interpretacijos: nuo vizualaus meno iki ekonomikos, kompiuterijos ir mašinų bei autoriaus sukurtų kūrinių pateikimo per skaičius.

Technologijų ir žmogaus interakcija visuomet buvo iššūkis įvairioms žmonių kartoms, kurias jie tyrinėjo įvairiais būdais. Projekte mašinos ir žmogaus bei žmogaus ir mašinos santykį siekiama atskleisti iš meninės ir mokslinės perspektyvos. Menininkas kelia klausimą, ką reiškia būti žmogumi ir ką reiškia mašinai perimti kūrybinius procesus, taip pat analizuoja autorystės, meno vertės, skaitmeninės nuosavybės, meno ekonomikos klausimus.

Skaitmuo parodoje pasireiškia įvairiomis formomis – tiek skaitine abstrakcija, tiek vizualiu menu ar kompiuteriniu algoritmu, kuris padeda lankytojams sukurti meno kūrinius ar juos įvertinti. „Meno vertės“ projektas parodoje atsiskleidžia per kūrinių turinį, kuris iš esmės yra sukurtas iš tų pačių kūrinių kainos. Norėdami įsigyti tokį kūrinį, jūs sumokate jo kainą, o ta kaina ir yra užrašyta pačiame kūrinyje. Taip tiesiogiai ar netiesiogiai galite savo namuose išeksponuoti savo investiciją.

Kitas parodos kūrinys – „Stratic“ – vizualiniame naratyve dinamiškai sinchronizuoja garsą ir vaizdą. Tai audiovizualinis projektas bei performansas, perteikiantis tiesiogiai filmuojamos LED lemputės fenomeną. Autorius kvestionuoja galimas įtraukių potyrių galimybes ir iškelia sinestezijos reiškinio aktualumą vizualiame mene.

Projektas „Metaphone“ – tai interaktyvus procesas, pagrįstas kompiuteriniais modeliais, leidžiantis mašinai kurti kūrinius iš lankytojų gaunamų duomenų. Metafoną sudaro interaktyvus aparatas, daugiapusėje instaliacijoje naudojamos tapybos ir garso medijos. Aparatas veikia kaip elektromechaninė piešimo ir garso mašina bei sukuria meno kūrinius sąveikaudamas su auditorija per jutiklius, parodos lankytojams įsitraukiant į interaktyvius žaidimus. Šio projekto kontekste menininkas kvestionuoja autoriaus vaidmenį ir mėgina sukelti abejonę esminiu klausimu – kas yra meno kūrėjas: menininkas, mašina, kuri interaktyviai sukūrė kūrinį, ar parodos dalyviai, spontaniškai teikiantys įvestį mašinai.

Vygandas Šimbelis. Projektas „Metaphone“.
Vygandas Šimbelis. Projektas „Metaphone“.

Parodoje sureikšminti skaitmenys tampa pagrindine pasaulio sudedamąja dalimi, kuri, kūrybiškai apžaista menininko Das Vegas, perteikiama per daugiasluoksnius skaitinius suvokimus. Lankytojai kviečiami pajusti šiuolaikinio pasaulio įsitraukimą į skaitmeniškumą, kompiuteriją ar duomenis, meno vertes ar kūrinių kainas.

Apie autorių

Vygandas Šimbelis (g. 1974 m. Panevėžyje) Vilniaus dailės akademijos (VDA) Grafikos meno katedroje įgijo meno bakalauro laipsnį, Fotografijos, animacijos ir medijų meno katedroje – meno magistro laipsnį. 2009 m. VDA Fotografijos, animacijos ir medijų meno katedroje įgijo dailės krypties meno licenciato kvalifikacinį laipsnį (LicArt), humanitarinių mokslų daktaro disertacijos tema „Žaidimų teorijos ir medijų meno santykis“. 2012–2018 m. Karališkajame technologijų institute (Stokholmas, Švedija) studijavo medijų technologijas, interaktyvųjį meną ir dizainą, įgijo daktaro laipsnį, disertacijos tema: „Technologijų žmogiškasis aspektas poskaitmeniniame mene“. Karališkajame technologijų institute ir Tyrimų centre „Mobile Life VINN Excellence Centre“ (Stokholmas, Švedija) vykdė mokslinius ir meninius tyrimus meno, dizaino ir inovacijų srityje. Dirbo tyrėju ir dėstytoju, studentams dėstė interaktyvaus dizaino ir meno kursus, šiuolaikinio meno praktikos, filmų produkcijos ir postprodukcijos, kultūros vadybos ir kūrybinius kursus.

Projektuose ir parodose menininkas dalyvauja nuo 1996 m. Autorius kuria medijų meno, meno instaliacijų, filmų, fotografijos ir audiovizualinių pasirodymų srityse. V. Šimbelio darbai eksponuoti Europos šiuolaikinio meno bienalėje „Manifesta“, Stambulo, Talino, Brazilijos, Barselonos, Niujorko, Atėnų, Monrealio, Bazelio ir kt. meno bienalėse bei festivaliuose; personalinėse ir grupinėse parodose: Lietuvoje, Švedijoje, Kolumbijoje, JAV, Honkonge, Malaizijoje, Pietų Korėjoje, JAE, Prancūzijoje, Nyderlanduose, Latvijoje, Danijoje ir kt. Šiuo metu menininkas gyvena ir kuria Švedijoje.

Vygando Šimbelio / Das Vegas paroda „Skaitmuo“ veiks iki 2021 m. lapkričio 7 d.

KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie gali būti paskelbti įvairiose medijos priemonėse.

Esant karantino ribojimams, lankytojų prašoma laikytis saugumo reikalavimų.

Leave a Reply