KKKC Parodų rūmuose – skulptoriaus Algirdo Boso paroda „Plaukikas“

2023 m. kovo 3 d., penktadienį, 17.30 val. KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) atidaroma retrospektyvinė skulptoriaus Algirdo Boso paroda „Plaukikas“. Parodą organizuoja ir įgyvendina VšĮ Klaipėdos dailininkų fondas ir Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyrius.

Algirdo Boso kamerinės skulptūros.
Algirdo Boso kamerinės skulptūros.

Iš vandenų gimę, į kūrybinę gelmę neriame sąmoningai. Kelionę kūrybiniais Algirdo Boso vandenynais išvysite parodoje „Plaukikas“. Taip pavadintas ir vienas iš parodoje eksponuojamų kūrinių. Parodos pavadinime atsiskleidžia menininko profesijos komplikuotumo metafora, nes kūrėjai dažnai plaukia prieš bangas, neria į gylį ir nuolat ieško naujų kūrybinių sprendimų bei iššūkių. Tai reikalauja ne tik talento ir kūrybiškumo, bet ir atkaklumo, kantrybės ir pasiryžimo rizikuoti. Be to, tai puikiai apibūdina ir menininko padėtį visuomenėje. „Plaukikas“ primena, kad menininkas yra žmogus, kuris turi savo tikslus, vizijas ir nuomonę ir kad jo kūryba yra būtina visuomenei, nes ji atskleidžia pasaulio grožį, sprendžia socialinius klausimus ir skatina žmones mąstyti ir jautriai reaguoti į aplinką.

Šiemet skulptorius Algirdas Bosas švenčia garbingą 80 metų jubiliejų ir ta proga meno mylėtojus kviečia į savo retrospektyvinę kūrybos parodą „Plaukikas“, kurioje išskleidžiamos šio menininko kūrybos paralelės, laikmečio naratyvai ir medžiagų bei mastelių santykiai. Ekspozicijoje pasitelkiamos įvairios autoriaus kūrybinės medijos: skulptūros, medaliai, kamerinės mažosios formos, antkapinių paminklų fotografijos, demontuotų arba niekada neeksponuotų bareljefų instaliacijos ir kita.

Skulptoriaus darbai yra pasklidę ne tik Lietuvos miestuose ir miesteliuose, jie pasiekė užpoliarinį ratą (Norvegija, Lofateno archipelagas) ir Aziją (Pietų Korėja). Šiuolaikinio meno lauke į retrospektyvines parodas linkstama žiūrėti su skepsiu. Šia paroda norisi priminti žiūrovui visus autoriaus kūrybinius šuolius, priartinti prie galingos bangos, kurią Lietuvos meno pasaulyje sukūrė Algirdas Bosas, žmogus, kūręs mieste prie marių ir jūros. A. Bosas – ne tik lietuviškosios skulptūros grandas, veik gyvasis klasikas, jis vis dar aktyviai kuria, dalyvauja parodose ir simpoziumuose Lietuvoje ir užsienyje. Autoriaus kūrybinės tradicijos indėlis į Lietuvos meno istoriją – neabejotinas.

Parodos metu, kovo 17 d., penktadienį, 17.30 val. KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) vyks Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus organizuojamas skulptorių forumas, kurį moderuos VDA lektorė, buvusi LDS Vilniaus skulptorių sekcijos pirmininkė Aušra Jasiukevičiūtė.

Algirdas Bosas prie kūrinio „Raktas į dangų”. 2002 m., granitas, 600x180x100 cm, Busanas, Pietų Korėja. Asmeninio archyvo nuotr.
Algirdas Bosas prie kūrinio „Raktas į dangų”. 2002 m., granitas, 600x180x100 cm, Busanas, Pietų Korėja. Asmeninio archyvo nuotr.

APIE AUTORIŲ

Algirdas Bosas (gim. 1943 m.) nuo 1974 m. gyvena Klaipėdos krašte. 2001 m. skulptorius apdovanotas LDS nario auksiniu ženkleliu už metų kūrybinius pasiekimus – skulptūrą „Ilgesio paukštė“ (Drąsučio Kazimiero Gudelio atminimui skirtą paminklą Klaipėdos universiteto kiemelyje). 2011 m. už nuopelnus Lietuvos kultūrai ir menui (skulptūrą Radviloms Kėdainiuose) jam skirta Vyriausybės kultūros ir meno premija. 2018 m. menininkui suteiktas Klaipėdos kultūros magistro vardas.

A. Boso darbai lyg jautrus barometras atspindi Lietuvos meno raidos posūkius, vykusius XX–XXI amžių sandūroje. Skulptorius Klaipėdai yra sukūręs apie 30 įvairių darbų. Vienoje Klaipėdos senamiesčio gatvių sankryžų iškilęs reljefinių sienų „Bokštas“ (1982–1990). A. Boso skulptūros „Torsas“, „Dvyniai“, „Martynas Mažvydas“, „Prabudimas“, „Augimas“ puošia Klaipėdos skulptūrų parką. Klaipėdos universitetinę ligoninę papuošė A. Boso skulptūra „Baltas šnabždesys“. Klaipėdos santuokų rūmuose galima pamatyti jo kūrinį „Šeima“. A. Bosas sukūrė Klaipėdos teatrą puošiančius interjero reljefus, kuriuose Lietuvos profesionaliojo teatro istorija atkurta metaforiškais „pasakojimais“ („Mokyklinis“, „Karališkasis“, „Liaudies“, „Šiuolaikinis“, 1986–1989). Taip pat Klaipėdą puošia ir A. Boso paminklas kalbai arba žuvusioms gentims (I. Simonaitytės bibliotekos kiemelyje, 2013), „Ave Vita“ (2012), „Atspindys“ (2011), „Rytas“ (1985) ir dar daugelis kitų įsimintų meno objektų. Paminklas pamokslininkui Jurgiui Ambraziejui Pabrėžai stovi Kretingoje. Menininkas yra sukūręs medalius Martynui Mažvydui ir daugeliui kitų Lietuvos kultūros šviesuolių. A. Bosas nusipelnė ir pedagogikos srityje – nuo 1992 m. iki 2006 m. dėstė skulptūrą, kompoziciją ir piešimą Klaipėdos E. Balsio menų gimnazijoje.

Parodos kuratorė – Neringa Poškutė-Jukumienė.

Parodos architektas – Vladas Balsys.

Projekto koordinatorė – Rosana Lukauskaitė.

Projekto menotyrininkė – Danguolė Ruškienė.

Projektą iš dalies finansuoja Klaipėdos miesto savivaldybė ir Lietuvos kultūros taryba.

Projekto partneriai: Klaipėdos dramos teatras, Vilniaus dailės akademijos Telšių fakultetas, VDA Telšių galerija, Klaipėdos miesto savivaldybė, Nacionalinis Lietuvos dailės muziejus, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus.

Paroda veiks iki 2023 m. kovo 26 d.

KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

Renginio metu bus fotografuojama ir / ar  filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie gali būti viešinami įvairiose medijos priemonėse.

Leave a Reply