KKKC Parodų rūmuose – Daniele Bongiovanni paroda „Era / Ηρα“

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2022 m. gegužės 13 d., penktadienį, 17 val. atidaroma Daniele Bongiovanni (Italija) personalinė paroda „Era / Ηρα“.

Daniele Bongiovanni ciklas „Pažadas“. Aliejus, mišri technika. Autoriaus archyvo nuotr.
Daniele Bongiovanni ciklas „Pažadas“. Aliejus, mišri technika. Autoriaus archyvo nuotr.

Italų menininko Daniele Bongiovanni tapybos paroda „Era / Ηρα“ – tai konceptualus dešimties metų trukmės meninis tyrimas, kuriame daugiausia dėmesio skiriama gamtos elementams – žemei ir žmogui. Tapybos darbų cikle autorius jungia meną, filosofiją ir duoklę konkrečiam kraštovaizdžiui bei siūlo į jį žvelgti pasitelkus ne protą, o emocijas.

D. Bongiovanni, blankių pastelinių tonų fragmentais drobėje kurdamas nežemiškas, pakylėtas akimirkas, į pirmą planą bando iškelti tai, kas dažnai pasilieka fone: ne dirbtines vertybes, bet gamtos ir žmogaus gyvenimo prasmę ir grožį, kuriuos galime apibrėžti kaip gyvenimo esmę. Arba tiesiog dovaną kažko, didesnio už mus pačius. „Era / Ηρα“ metaforiškai gali reprezentuoti ne tik gamtą, bet ir mūsų dabartį, kuri šiuo metu rizikuoja būti sukompromituota smurto, visuotinio blogio ir beprasmės sumaišties. Todėl ši paroda, anot menininko, yra vizionieriškas ir sapniškas žvilgsnis į mūsų laikus, gyvenimą, kraštovaizdį, arba kelionė, kurią dažnai sau pažadame, bet retai leidžiame. Šį kelią D. Bongiovanni išreiškia ne tik akimis, bet ir protu bei sąžine, tačiau pirmiausia – emocijomis.

„Darbais stengiuosi atskleisti savo vidinį pasaulį, mano tapyboje peizažas „atrakinamas“ dvasiniu ir emociniu raktu. Nevaizduoju tikrovės, kūryba yra mano minties reprezentacija, jos pagrindinė tema –  gamta, kartais – ir žmogus. Nors naudoju tradicines medžiagas: aliejų, akrilą, natūralius pigmentus, drobėje daug eksperimentuoju. Mano tapyboje atsiskleidžia laipsniškas kūrybinis procesas, noriu parodyti išsamų tyrimą, progresą. Esminis mano kūrybos bruožas yra šviesos spektro perinterpretavimas. Tai būdinga ir „dangaus spalvos“ variacijoms – mano tapomas dangus neturi įprastų spalvų, tiksliau,  jis visai neturi spalvos“, – savo kūrybą pristato D. Bongiovanni.

Parodoje „Era / Ηρα“ menininkas pristato visą meninę instaliaciją „Pažadas“, sudarytą iš keturiasdešimties kūrinių. Šios instaliacijos mažesnės apimties versija – 20 kūrinių – jau buvo eksponuota svarbiose pasaulio galerijose ir muziejuose. 

„Atpažįstama dėl savito „balto dangaus“ stiliaus, jo tapyba visada buvo orientuota į natūralią erdvę ir žmogaus figūrą. Iš esmės jo subjektai, nors ir įkvėpti išorinės realybės, nuosekliai išlaikė iš dalies idealizuotą ir retą konfigūraciją, savybes, kurias sumodeliavo konceptualumas. Tai nepaprastos jo tyrimų evoliucijos, radikalios valios iš esmės pakeisti arba, jei norite, sublimuoti vaizdinę kalbą, rezultatas. Tai reiškia, kad autorius palaipsniui suvokia, kaip svarbu kurti savo kompozicijas ne tik kaip išorinės tikrovės įkvėptą vaizdą, bet ir, svarbiausia, kaip išraišką, kylančią tiesiai iš sudedamųjų tapybos elementų, t. y. subtilų ir sudėtingą pirminį ryšį tarp dvimatės fizinės erdvės ir kolorito“, – D. Bongiovanni kūrybą analizuoja menotyrininkas Francesco Poli.

Apie autorių

Daniele Bongiovanni (g. 1986 m. Palerme, Italija) studijavo Palermo dailės akademijoje, įgijo dailės bakalauro ir magistro laipsnį su pagyrimu.

Menininkas, dirbdamas tarp Italijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų, per daugelį metų įgyvendino keletą teminių ciklų, kuriuos pristatė solo ir grupinėse parodose bei specialiuose projektuose Italijoje, Airijoje, Naujojoje Zelandijoje, Šveicarijoje, Jungtinėje Karalystėje, Prancūzijoje ir kitur, dalyvavo daugelyje tarptautinių šiuolaikinio meno renginių, iš kurių vienas yra Venecijos meno bienalė.

Menininko kūryba gausiai įvertinta įvairiais apdovanojimais, tarp jų: Venecijos meno bienalės (2009, 2017); Italijos-Šveicarijos prekybos rūmų profesinio meistriškumo apdovanojimas meno srityje (2018); Toledo meno muziejus ir kt. Jo darbų yra įvairių muziejų, Italijos užsienio ambasadų, konsulatų ir kitose kolekcijose Italijoje ir užsienyje.

D. Bongiovanni bendradarbiavo su Dublino, Sasekso, Londono, Oklando, Liverpulio, San Paulo ir kt.  akademinių institucijų projektais ir mokslinių tyrimų programomis. Jis yra Macerata dailės akademijos (Italija) meninės anatomijos profesorius, Tarptautinės vizualiojo raštingumo asociacijos (JAV)  direktorių tarybos narys.

Paroda veiks iki 2022 m. birželio 5 d.

KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi renginio nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie gali būti viešinami įvairiose medijos priemonėse.

Leave a Reply