Jubiliejinė Sofijos Kanaverskytės paroda „Vardan Tos”

2020 m. liepos 10 d., penktadienį, 17 val. Prano Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33, Klaipėda) atidaroma jubiliejinė Sofijos Kanaverskytės paroda „Vardan Tos” . Atidarymo metu bus pristatytas ir menininkės kūrinių albumas.

Sofija_Kanaverskyte_Lietuvos_valdovai

Sofija Kanaverskytė, iš ciklo „Lietuvos valdovai“.

Parodoje Sofija Kanaverskytė pristato visus tris dekoratyvinių vėliavų ciklus, sukurtus pastarųjų penkerių metų laikotarpiu ir skirtus Lietuvos istorijai: „Lietuvos valdovai”, „Lietuvos didieji” ir „Lietuvos Respublikos Prezidentai”. Tradicines bažnytines vėliavas primenantis kompozicijų formatas ir eksponavimo būdas suteikia parodai santūraus iškilmingumo. Visuomenei gerai žinomų praeities ir dabarties asmenybių atvaizdams kurti pasitelkusi tekstilės ir tapybos jungtis, įvairias atlikimo technikas ir medžiagas, dailininkė siekė ir portretinio panašumo, ir dekoratyvaus apibendrinimo. Pasak parodos autorės, „tapyboje tokių portretų turime nemažai, bet atlikti juos tekstilės technikomis buvo tikras iššūkis”.

Pirmasis 2015 m. sukurtas dekoratyvinių vėliavų ciklas „Lietuvos valdovai” įamžino šlovingą Lietuvos Didžiosios Kunigaikštystės laikotarpį. Jubiliejinių 2018 metų išvakarėse S. Kanaverskytė užbaigė Lietuvos atkūrimo 100-mečiui skirtą ciklą „Lietuvos didieji”, kurį sudaro dvylika dekoratyvinių vėliavų su iškiliausių XIX a. pab. – XX a. lietuvių tautinio sąjūdžio atstovų, valstybingumo žadintojų, nepriklausomybės siekėjų ir puoselėtojų, valstybės, visuomenės ir kultūros veikėjų, pasipriešinimo sovietinei okupacijai dalyvių atvaizdais. 2019 m. pabaigoje dailininkė pristatė trečiąjį dvylikos dekoratyvinių vėliavų ciklą „Lietuvos Respublikos Prezidentai”, kuriame pateikiami I Lietuvos Respublikos ir atkurtos II Lietuvos Respublikos Prezidentų ir kitų aukščiausių šalies vadovų atvaizdai.

Žymi Lietuvos dailininkė ir scenografė Sofija Kanaverskytė, neseniai pažymėjusi savo kūrybinės veiklos penkiasdešimtmetį – talentinga, spalvinga ir labai kūrybinga menininkė. Lietuvos dailininkų sąjungos narė S. Kanaverskytė yra surengusi per 30 personalinių parodų, kuriose eksponavo dekoratyvinės tekstilės, tapybos, piešimo, dizaino, teatrinio meno grafinius darbus.

2020 metais minint Sofijos Kanaverskytės 85-ąjį gimimo jubiliejų, Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus įkurtas VšĮ Klaipėdos dailininkų fondas kuruoja parodinį ir leidybinį menininkės sukurtų tekstilės darbų įamžinimo projektą. Ši paroda ir leidinys suteikia galimybę suvokti aukštos meninės kokybės ir patriotinio jausmo kupinus kūrėjos darbus. Šiuo projektu siekiama pristatyti menininkės kūrinius ir meno albumą, užfiksuojantį menininkės pastarojo dešimtmečio istorinės tautinės tematikos darbus, išreiškiančius pagarbą ir meilę Lietuvos istorijai, Lietuvos žmonėms, paaukojusiems savo gyvenimus – „Vardan tos Lietuvos”.

Paroda ir leidinio pristatymas puikiai ir prasmingai įsilieja į Lietuvos valstybės atkūrimo 30-ųjų metinių minėjimo renginius bei yra tradicinės, kas dveji metai rengiamos Klaipėdos dailininkų kūrybos apžvalginės parodos „Vakarų vėjai 2020″ įžanga.

Projektą remia Klaipėdos miesto savivaldybė.

Paroda veiks iki rugpjūčio 31 d.

Leave a Reply