Japonijos lėlės – Klaipėdoje

Nuo lapkričio 27 d. Japonijos ambasada Lietuvoje, Lietuvos dailės muziejus ir Japonijos fondas kviečia aplankyti japoniškų lėlių parodą. Paroda bus eksponuojama Prano Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33, Klaipėda).

Ishogi_Shinno_Kazari

Ishōgi, Shinnō-Kazari: kilmingosios lėlės. Organizatorių archyvo nuotr.

Japonijoje plačiai paplitusi lėlių kultūra. Kiekviena lėlė turi išskirtinę reikšmę ir paskirtį, jos nuo seno buvo kasdienio gyvenimo dalis. Daugelį amžių įvairiai tobulintos lėlės atspindi Japonijos tradicijas ir žmonių troškimus, pasižymi tam regionui būdingais savitais bruožais. Tokios senos japoniškos tradicijos kaip Hina matsuri (Mergaičių šventė) paskatino šios unikalios lėlių kultūros vystymąsi. Pagarba lėlėms išsivystė į įsitikinimą, kad lėlės yra ne tik vaikiškas žaislas, bet ir meno kūriniai, kuriais žavimasi ir kurie turėtų būti eksponuojami. Be to, tradicinių japoniškų teatrų Nō ir Kabuki dramų tematika taip pat įsitraukė į lėlių kultūrą ir taip atsirado nesuskaičiuojama daugybė naujų stilių.

Fuji_Musume

Fuji Musume. Organizatorių archyvo nuotr.

Japoniškos lėlės išsiskiria savo romiomis veido išraiškomis. Šie subtilūs bruožai kuriami itin kruopščiai, formuojant lėlės veido viršutinį sluoksnį, padengtą sutrintais austrių kriauklių milteliais. Kita svarbi savybė – nuostabios lėlių spalvos, atspindinčios senovinių apdarų puikumą ir prabangumą. Net ir šiandien meistrai tradicines japoniškas lėles kuria taikydami laiko patikrintas technologijas.

Parodoje eksponuojama 70 lėlių, suskirstytų į 14 teminių grupių. Tradiciniais kimono rūbais puoštos lėlės vaizduoja japoniškų teatrų Nō ir Kabuki dramų veikėjus, kasdienio gyvenimo epizodus, atspindi vyrų ir moterų anuometinį stilių ir madą, šukuosenas. Parodoje išvysite ir medžio tekinimo technika sukurtas tradicines kokeshi lėles, žavinčias savo paprastumu ir žvilgančiomis spalvomis bei išsiskiriančias tuo, kad jos neturi nei kojų, nei rankų, o susideda tik iš dviejų dalių – liemens ir didelės galvos.

Parodoje bus eksponuojami ir Klaipėdos moksleivių japoniška eiliavimo technika haiku sukurti eilėraščiai. Tikimės, kad ši paroda padės lankytojams geriau pažinti įvairias Japonijos kultūros puses.

Paroda veiks iki 2016 d. sausio 11 d.

Prano Domšaičio galerijos darbo laikas: II-VI 12–18 val., VII 12–17 val. Nedirba pirmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis.
Sausio 11 d., pirmadienį, galerija dirbs.

Leave a Reply