Garsi grafikė įamžino Eurikos Masytės „Laisvės” suknelę

„Man žodis „laisvė” vizualiai pirmiausia asocijuojasi su Eurikos Masytės daina „Laisvė” ir su balta suknele”, – sako grafikė Jūratė Rekevičiūtė, įamžinusi dainininkės suknelę grafikos kūrinyje. Šis unikalus atspaudas-paveikslas ir personalinė menininkės paroda „Laisvė: vaizdas, žodis, rūbas” nuo gegužės 18 d. bus eksponuojami Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose trijų Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos bendrame meno projekte „3FREE”.

Jurate_Rekeviciute1

Jūratė Rekevičiūtė. Daivos Gecevičiūtės grimas, Vlado Ščiavinsko nuotr.

„Džiaugiuosi, kad Eurika man padovanojo tą istorinę suknelę ir aš galėjau ją įamžinti, – šypsosi menininkė. – Žinau, kad pirmą kartą dainą „Laisvė” Eurika atliko 1988-aisiais, anuometinės Kauno radijo gamyklos kažkokiame gamybinių rodiklių metiniame ataskaitiniame susirinkime… Kaip sovietiškai visa tai skamba, ar ne? Tad puikiai įsivaizduoju, kad Eurikos daina „Laisvė” ir jos įvaizdis tuomet buvo kaip gaivus laisvės gūsis priplėkusioje sovietinėje gamykloje…”

„Poetai, politikai, kunigai… Jie visi kūrė Lietuvą, bet ne visi tapo simboliais. Ir štai, visiškai netikėtai vienu Nepriklausomybės atkūrimo simbolių tampa iki tol mažai kam žinoma žavi mergina, švariu ir sodriu balsu atlikusi dainą „Laisvė”. Kaip niekad laiku, kaip niekad įtikinamai, – mena poetas Kęstutis Navakas. – Nežinau, ar kas įsiminė, ką Eurika Masytė vilkėjo tų koncertų metu. O tai buvo balta – nekaltybės ir vilties spalvos – suknelė laisvai krintančiomis klostėmis. Jums ji nieko neprimena? Man primena Juozo Zikaro „Laisvę”. Asociacija netiesioginė, tačiau viskas stoja į savo vietas: J. Zikaro „Laisvė” – E. Masytės „Laisvė” – balta suknelė – pataikymas tiesiai į žmonių širdis – pagaliau – visų iškovota Laisvė. Štai taip tampama simboliais.”

J. Rekevičiūtės ir E. Masytės simbolinė „Laisvė” bus eksponuojama atskirai nuo kitų grafikės kūrinių, specialiai šiam darbui sukurtoje ypatingoje erdvėje. Dar didesnį įspūdį kurs soprano – operos solistės Julijos Karaliūnaitės atliekama E. Masytės daina „Laisvė” ir specialūs efektai – garsų transformacija į spalvinę projekciją.

Šalia įamžintos E. Masytės „Laisvės” menininkė Jūratė Rekevičiūtė eksponuos dar trisdešimt grafikos darbų, sukurtų specialiai šiai laisvės temą gvildenančiai personalinei parodai, kuri įsilies į bendrą trijų Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – meno projektą „3FREE”, skirtą šių trijų valstybių nepriklausomybės šimtmečiams.

„Kultūra – tai ne tik menas. Kultūra aprėpia visus mūsų pasiekimus: mokslą ir technologijas, edukaciją ir švietimą, tradicijas ir etiketą, madą, dizainą, urbanistiką, savitarpio pagarbą ir supratimą. Visa tai galėtume pavadinti visuomenės pagrindu – bendravimo kultūra. Tik ji yra savitarpio ir tarptautinio bendradarbiavimo vertybių visuma, kurią mes pasirengę ginti. Pristatydami projektą „3FREE” mes atkreipiame dėmesį į šį mus visus vienijantį laisvės aspektą”, – teigia tarptautinio meno projekto sumanytojas ir kuratorius, KKKC direktorius Ignas Kazakevičius.

Bendravimo laisvė – pasirinkta grafikės J. Rekevičiūtės parodos tema. „Man laisvė – tai galimybė bendrauti, kalbėti, reikšti savo mintis… Ir visa tai šiais laikais yra… „feisbukas”. Jame telpa viskas – jame galiu kalbėti, skaityti, komentuoti, rodyti savo kūrinius, stebėti žmonių reakciją, matyti kitų meno kūrinius – aš jame galiu daryti viską, nes ten su manim yra visas pasaulis ir aš ten esu su visu pasauliu, todėl man „feisbukas” yra laisvė, – emocijų neslėpė J. Rekevičiūtė. – Tačiau „feisbuko” formatas mano kūrybai yra tik rėmas. Juk paveikslas turi turėti rėmą. Tad jis yra tik rėmas paveikslui, bet ne pačiai laisvei!”

J. Rekevičiūtės kūriniuose atsispindi įvairiausios bendravimo laisvės temos: „Life”, „Love”, „Art”, „Freedom”, „Lietuva”, „Silence”… „Mano kūriniuose yra viskas, ką aš matau ir apie ką kalbu „feisbuke”. Yra ir meilės, ir gyvenimo, išgyvenimų, ir meno vyno, ir skanių braškių, ir šuniško prisirišimo, ir būtinai – katinukas. Koks gi „feisbukas” be katinuko?” – juokiasi J. Rekevičiūtė.

Trijų Baltijos šalių – Lietuvos, Latvijos ir Estijos – meno projekto „3FREE” parodas nuo gegužės 18 d. iki birželio 24 d. galima pamatyti KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda). Darbo laikas: trečiadieniais–sekmadieniais 11–19 val.

Parašykite komentarą