Ekskursijos po parodas Prano Domšaičio galerijoje

2023 m. kovo 23 d., ketvirtadienį, 18.00 val. LNDM Prano Domšaičio galerija (Liepų g. 33, Klaipėda) kviečia pasivaikščioti su gidu po Gintauto Trimako ir Dalios Matulaitės parodas.

Gintauto Trimako parodos fragmentas. Gintarės Grigėnaitės nuotr.
Gintauto Trimako parodos fragmentas. Gintarės Grigėnaitės nuotr.

Jau keletą mėnesių Prano Domšaičio galerijoje veikia Gintauto Trimako paroda „#atsakymas #spalva #slinktis“ (kuratorė A. Narušytė) bei Dalios Matulaitės „Tėvynės tema“ (kuratorė R. Rachlevičiūtė). Šie du gerai žinomi lietuvių klasikai savo kūryboje gvildena gyvenimo prasmės, laiko, tikėjimo temas.

Gintautas Trimakas – fotomenininkas, abstrakčios fotografijos pradininkas Lietuvoje.  Menininkas apdovanotas Nacionaline kultūros ir meno premija už fotografijos ištakų sudabartinimą. Dalia Matulaitė – žinoma skulptorė, kurios kūrinių galima rasti dažname Lietuvos mieste. G. Trimako ir D. Matulaitės kūryboje itin svarbi mokslo ir meno sintezė.

G. Trimako cianotipijas ir lumen printus padeda kurti chemijos, fizikos ir matematikos žinios.  Menininkas nuolat realizuoja Fibonacci skaičių seką, kurios kiekvienas skaičius lygus dviejų prieš tai esančių sumai. Ši seka yra daugelio menininko kūrinių pagrindas. Cianotipijos kuriamos naudojant cheminius junginius, o rausvi lumen printai atsiranda ant stiklo ar plastmasės klijuojant įvairių spalvų lipnias juostas. D. Matulaitė savo kūryboje semiasi inspiracijų iš archeologijos, etnografijos, istorijos ir šiuolaikinėmis formomis moko suprasti praeities ženklų reikšmes.

Ekskursijos metu dalyviai sužinos, kuo cianotipija skiriasi nuo lumen printo. Gidas papasakos pirmosios sintetinės spalvos atsiradimo istoriją ir paaiškins, kaip ji susijusi su G. Trimako kūryba. D. Matulaitės parodoje lankytojai sužinos, kodėl menininkei svarbus rašytojas Kristijonas Donelaitis. Gidas supažindins su Ievos Simonaitytės, Lazdynų Pelėdos, Ingos Rinau gyvenimo istorijomis ir paaiškins, kaip jas vaizduoja skulptorė.

Ekskursijos trukmė – 1 val. Pasivaikščiojimas nemokamas. Mokama tik už lankytojo bilietą: mokiniui – 2,50 Eur, suaugusiajam – 5,00 Eur, šeimai – 6,00 Eur. Daugiau informacijos tel. (8 46) 41 04 21.

LNDM Prano Domšaičio galerijos informacija

Leave a Reply