Eglė Vertelkaitė. „GLOSOS”

2016 m. liepos 8 – rugpjūčio 28 dienomis Klaipėdos fotografijos galerijoje (KKKC parodų rūmuose, Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) veiks Eglės Vertelkaitės kūrybos paroda GLOSOS. Paroda atidaroma 2016 m. liepos 8 d., penktadienį, 18 val.

E_Vertelkaite_GLOSOS_03

Eglė Vertelkaitė. GLOSOS 3

Archajiškas žodis glossos, tapęs Eglės Vertelkaitės parodos koncepcija ir visaapimančiu leitmotyvu, turi bent keletą plačiau žinomų reikšmių. Senovės graikai glōssa vadino kalbą, liežuvį, kaip jos padargą, arba tiesiog žodį. Lotynų k. glossa – tai senas arba retas žodis, terminas, reikalaujantis paaiškinimo, komentaro veikalo paantraštėje ar tarp eilučių. Naujausioje žinomos menininkės kūryboje glosa tapo laiko slinkties ir detalės, kaip visumos reprezentanto, metafora.

Šis projektas atspindi vieną svarbiausių E. Vertelkaitės kūrybos ypatybių – tai konceptualus, kartais – kone matematinis ar fizikinis mąstymas, perteikiamas vaizdais. Kartu tai dar ryžtingesnis menininkės posūkis nuo grafikos, kurią dažnai vis dar suvokiame kaip vaizduojamojo meno šaką, antropologijos, filosofijos, (meta)fizikos link. Parodą sudaro tarpusavyje glaudžiai susijusios dalys – iškoduotas, atvertas menininkės tėvo fotografijos archyvas (1954–1964 m.) ir medicininė kartoteka. E. Vertelkaitė sąmoningai renkasi mediumo, transliatoriaus, (per)pasakotojo vaidmenį. Tačiau ir jau egzistuojančius artefaktus ji paverčia iškalbingais ir daugiaprasmiais. Kartu antrinei tikrovei menininkė visuomet suteikia individualių, autentiškų charakteristikų per jų apdorojimą ir pateikimą. Tai dar vienas savitas E. Vertelkaitės kūrybos bruožas. Ji ne tik mąstytoja, nuolat gaudanti idėjas ir ieškanti įtaigiausios jų išraiškos, bet ir nenuilstanti technologinių kūrybos procesų eksperimentatorė ir atradėja. Cianotipija, fotografija, skenuotas fotokadras, stalių naudojama medžiaga šelakas, suteikianti plokščiam paviršiui trimatės erdvės įspūdį – tai tik keli parodoje naudoti technologiniai sprendimai. Sudėtinga ir nelengvai iššifruojama autorinių technikų suma čia virsta alchemija, negyvą paverčianti gyvu, praėjusį – svarbiu dabar, prakalbinanti archyvą ir suteikianti jam metafizinių parametrų.

Parodos organizatorius – Lietuvos fotomenininkų sąjungos Klaipėdos skyrius, rėmėja – Klaipėdos miesto savivaldybė.

Leave a Reply