Dovilės Tomkutės paroda „Parafrazės / Naujas laikas“ – Palangoje

Antano Mončio namuose-muziejuje (S. Daukanto g. 16, Palanga) 2022 m. balandžio 2–30 d. veikia Dovilės Tomkutės (Vilnius) grafikos darbų paroda „Parafrazės / Naujas laikas“.

Dovilė Tomkutė. Iš ciklo „XXI a. apokalipsė“.
Dovilė Tomkutė. Iš ciklo „XXI a. apokalipsė“.

Visi mes šiuo metu išgyvename naują laiką – niekas negalėjo net pagalvoti ar nuspėti, kad toks laikas ateis. Krito taika, humaniškumas, vertybės. Ir taip netoli nuo mūsų, Ukrainoje, verda tikras pragaras, vyksta žudynės, tvyro kančia… Balta pavirto juoda ir atvirkščiai. Dangų užtemdė tamsūs gaisrų debesys, o eterį – ciniškas melas ir siaubingi grasinimai pasauliui. Kasdien žūsta žmonės, laužomi likimai, dūžta gyvenimai. Neįmanoma perteikti žodžiais skausmo, kuris šiuo metu yra apėmęs didžiąją dalį žmonijos.

Šviečia saulė, pavasaris budina gamtą, iš žemės kalasi nauja gyvybė, o kažkur po žeme, griuvėsiuose, išsigelbėjimo gal vis dar laukia gyvi palaidoti žmonės – moterys ir vaikai, besislėpę ten nuo visa griaunančios bombų atakos. Visas ligšiolinis mūsų gyvenimo pastovumas ir daiktiškumas neteko prasmės. O kiek prasmingas tokiomis aplinkybėmis yra menas? Kokią žinutę jis gali atnešti karo metu? Naujausias mano darbų ciklas „XXI a. apokalipsė“ yra skiriamas dabarties laikui ir šiuo metu vykstančiai katastrofai. Tai mano asmeninė pozicija, rezistencija ir meditacija.

***

Esu dailininkė-grafikė, daugiau nei 30 m. dirbu dailės parodų rengimo srityje Lietuvoje ir užsienyje, paraleliai dirbu kūrybinį darbą. Įvairiais profesinės veiklos etapais kūrybai ne visada likdavo pakankamai jėgų ir laiko. Šiuo metu džiaugiuosi galimybe skirti daugiau dėmesio savo darbams ir įgyvendinti anksčiau brandintus sumanymus.

Idėjų savo darbams semiuosi iš aplinkos, savo vidaus, emocijų, spontaniškai pamatytų ir sugalvotų vaizdinių ir neišsemiamos gamtos, jos nuotaikų, spalvų ir faktūrų. Dar studijų metais būdavome raginami rinkti medžiagą savo darbams ir palaipsniui tai tapo įpročiu. Greta tradicinės grafikos kūrimo pamėgau fotografuoti dangų, debesis, vandens raibulius, atspindžius, bangas, medžius ir augalus, įvairias gamtos faktūras.

Skaitmeninė fotografija atvėrė naujas galimybes, praplėtė įprastas išraiškos priemonių ribas ir leido įžengti į kitą vizualią dimensiją, realių vaizdinių pasaulį. Parodai apie tradicinės ir šiuolaikinės grafikos ryšį ėmiau perkurti savo ankstesnius darbus, atliktus litografijos ir oforto technikomis, bei perfrazuoti idėjas, kurios jau buvo išreikštos kitomis priemonėmis. Taip gimė ištisi darbų ciklai, kuriuos su užsidegimu tęsiu iki šiol. Darbus kuriu ilgai ir kruopščiai, iki galutinio rezultato einu lėtai, derinu daug fotosluoksnių, piešiu su kompiuterio pagalba. Kartais naudoju savo piešinių fragmentus, o kartais anksčiau sukurtus grafikos darbus eksponuoju greta. Pritariu, kad skaitmeninė fotografija visiškai neatstoja pieštuko ar teptuko, gyvo menininko rankos prisilietimo. Tačiau šiuolaikinės technologijos yra tik papildoma priemonė, padedanti autoriui kūrybos procese įgyvendinti savo idėjas.

Dovilė Tomkutė

APIE AUTORĘ

Dovilė Tomkutė – dailininkė, dailės renginių kuratorė, galeristė. 1981 m. baigė M. K. Čiurlionio meno mokyklą, grafikos specialybę, 1987 m. – Lietuvos valstybinį dailės institutą (dabar – Vilniaus dailės akademija), grafikos specialybę. Nuo 1995 m. – Lietuvos dailininkų sąjungos narė, nuo 2008 m. – asociacijos LATGA narė. 2005 m. suteiktasMeno kūrėjo statusas.

Menininkė daugiau nei tris dešimtmečius dirbo dailės parodų organizavimo srityje: vadovavo Lietuvos menininkų rūmų, Vilniaus rotušės, Lietuvos dailininkų sąjungos „Arkos“ galerijos parodinei veiklai. Surengė daugiau kaip 900 Lietuvos ir užsienio menininkų parodų, dailės ir kultūros renginių, iš jų – per 30 Lietuvos dailės pristatymų užsienyje: Niujorke, Stambule, Londone, Maskvoje, Baku, Vašingtone, Čikagoje, Reikjavike, Zalcburge, Lince, Romoje, Minske, Sofijoje ir kt.

Dovilė Tomkutė dirba įvairiose vaizduojamosios ir taikomosios grafikos srityse: piešimo, spaudos, miniatiūrų, ekslibrisų, plakatų, grafinio dizaino, knygų iliustravimo, fotografijos, skaitmeninės grafikos ir kt. Dalyvavo per 70 grupinių parodų Lietuvoje ir užsienyje (JAV, Švedijoje, Vokietijoje, Lenkijoje, Jugoslavijoje, Rumunijoje, Jungtiniuose Arabų Emyratuose, Belgijoje, Japonijoje, Turkijoje, Anglijoje, Rusijoje, Italijoje ir kt.) Surengė arti 20 personalinių parodų Lietuvoje, Kinijoje, Azerbaidžane, Islandijoje. Darbų yra įsigiję galerijos ir kolekcininkai Bulgarijoje, Rumunijoje, Lenkijoje, Austrijoje, Belgijoje, Turkijoje, JAV, Didžiojoje Britanijoje, Vokietijoje, Švedijoje, Norvegijoje, Islandijoje, Italijoje ir kt.

Paroda Antano Mončio namuose-muziejuje veiks iki balandžio 30 d.

Leave a Reply