Augustino Virgilijaus Burbos paroda „Smėlio žmonės”

KKKC Parodų rūmuose (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) 2018 m. vasario 23 d., penktadienį, 17.30 val. atidaroma Augustino Virgilijaus Burbos personalinė paroda „Smėlio žmonės”.

SONY DSC

Augustinas Virgilijus Burba, “Europos pagrobimas”

Vienas ryškiausių Lietuvos grafikų Augustinas Virgilijus Burba personalinėje parodoje „Smėlio žmonės” pristato pastarųjų metų linoraižinių estampus iš grafikos ciklų, sukurtų Lietuvai reikšmingų žmonių jubiliejų, istorinių datų temomis, bei vandens dažų technika atliktus tapybos darbus.

Menininkas labiausiai žinomas kaip estampų ir ekslibrisų kūrėjas. Jis dirba linograviūros, oforto bei akvatintos technika. Ankstyvieji estampai – daugiausia linoraižiniai, kuriems būdingas natūrai artimas vaizdo traktavimas, drąsi, ekspresyvi raižysena, sodrios linijos ir faktūrų įvairovė, vėlesniuose kūriniuose dailininkas vis dažniau rinkosi oforto techniką. Pastaruoju metu A. V. Burba vėl pamėgo linoraižinį: „Manau, pasitvirtino kitos medžiagos, nei intymus ofortas, pasirinkimas. Raižant linoleumą lengviau įveikiami didesni formatai, atspaudams būdingas monumentalesnis juodo ir balto poveikis ryškiu, kontrastais, sakyčiau, kiek grubesniu grafiškumu, ekspresija. Taigi, tokia grafika efektyviau užvaldo erdves, patraukia dėmesį”, – savo pasirinkimą argumentuoja menininkas.

Pasak dailėtyrininkės Kristinos Jokubavičienės, „ekspresyviuose A. V. Burbos estampuose atsiskleidžia grafiko stilius, kuriame organiškai dera dinamika ir statika. Jo kūriniai pasižymi turtinga raižysena, veržliu štrichu, siautulingu juodos ir baltos spalvų dėmių žaismu. Pagrindinis dailininko kūrinių motyvas – monumentali ir dinamiška žmogaus figūra, dažnai vaizduojama sudėtingu rakursu, deformuota, apsupta daugybės perkeltinę prasmę turinčių objektų, detalių, ji pati tampa ženklu ar simboliu”.

A_V_Burba_is_ciklo_Smelio_zmones1

Augustinas Virgilijus Burba, iš ciklo “Smėlio žmonės”

Pagrindinis A. V. Burbos kūrinių personažas – žmogus: ar tai būtų grafikos ciklas, skirtas Kristijono Donelaičio jubiliejui, ar kunigaikščiui Mykolui Oginskiui, ar naujausias tapybos ciklas „Smėlio žmonės”, padiktavęs ir šios parodos pavadinimą. Pastarąjį ciklą menininkas pristato kaip regėjimus: „Kaip ir grafikoje, taip ir čia vaizduoju žmogaus figūrą. Tai – dienoraštiniai regėjimai, be pradžios ir pabaigos, sunkiai įvardijami žodžiu. Jau seniai patyriau, kaip sunku įvardinti žodžiais tai, kas atsiskleidžia piešiniuose. Visa tai – tik laiko atkarpos, vaizdinių švystelėjimai, realių ar menamų, estetizuotų ar šiurkščių, žemiškų potyrių ekspresijos metamorfozė. Tarsi noras pagauti pro pirštus srūvantį smėlį. Tad ir pasakiau: visa tai – „Smėlio laikas”. Ir iš jo – „Smėlio žmonės”. To nesustabdomo vyksmo pilnos dienos, mėnesiai, metai. Šioje tėkmėje – tavo namai, kraštas, gimtinė, šalis. Šimtmečiai. Šimtmetis Lietuvai.”

Apie autorių

Augustinas Virgilijus Burba gimė 1943 06 27 Grūšlaukės kaime, Kretingos r. 1966–1971 m. studijavo tuometiniame Vilniaus dailės institute (dab. Vilniaus dailės akademija) dailės pedagogikos specialybę. Jo mokytojais buvo J. Švažas, L. Lagauskas, V. Karatajus.

Nuo 1976 m. gyvena ir kuria Klaipėdoje. Nuo 1980 m. Lietuvos dailininkų sąjungos narys. Parodinėje veikloje pradėjo dalyvauti nuo 1973 m., surengė daugiau kaip 30 personalinių parodų šalyje ir užsienyje, dalyvavo per 300 kolektyvinių parodų. Menininko darbai eksponuoti Vokietijoje, Italijoje, Rusijoje, Švedijoje, Kinijoje, Olandijoje, Suomijoje, Kuboje, pelnė gausybę prizų, premijų bei kitų apdovanojimų. A. V. Burbos kūrinių yra įsigiję Lietuvos dailės muziejus, Vilniaus ir Italijos Pizos universitetai, M. K. Čiurlionio galerija Čikagoje bei privatūs kolekcininkai.

 

Augustino Virgilijaus Burbos paroda „Smėlio žmonės” veiks iki 2018 m. kovo 25 d.
KKKC Parodų rūmų (Didžioji Vandens g. 2, Klaipėda) darbo laikas: trečiadienį–sekmadienį 11–19 val. (valstybinių švenčių dienomis nedirba).

Leave a Reply