Meno akcija „Ant gerumo sparnų 2021”: menininkai dovanojo kūrinius 25-ąjį kartą

Kaip ir kasmet, jau dvidešimt penktąjį kartą vykusi meno akcija „Ant gerumo sparnų“ pakvietė Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus narius dovanoti meno kūrinius, taip praturtinant VšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninės meno kūrinių kolekciją, kurios ekspozicinis plotas yra ligoninės koridoriai, gydytojų ir slaugytojų kabinetai, palatos.

Meno akcija „Ant gerumo sparnų 2021” vyko jau 25-ąjį kartą. Vitos Jurevičienės nuotr.
Meno akcija „Ant gerumo sparnų 2021” vyko jau 25-ąjį kartą. Vitos Jurevičienės nuotr.

Tai unikali, niekur Lietuvoje nekartojama akcija ir meno kūrinių kolekcija, kuri įprasminta dviejuose albumuose: ARS VITAE I ir ARS VITAE II. Klaipėdos jūrininkų ligoninę puošia jau per 680 meno kūrinių, kuriuos įstaigai dovanojo daugiau kaip  130 Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus narių ir kitų menininkų.

Tapybos, grafikos darbai, akvarelės, mažoji skulptūra, formos plastika, keramika, metalo menas ir tekstilė jaukiai įsikūrė visoje ligoninėje: koridoriuose, palatose, fojė, diagnostikos ir gydytojų kabinetuose. Pagal autorius ir technikas, metų laikus ir nuotaiką ligoninės galerijoje nuolatos rengiamos šių darbų parodos. Klaipėdos jūrininkų ligoninėje sukaupta didžiausia Klaipėdos krašto menininkų darbų kolekcija, o įstaiga juokais net vadinama labiausiai lankoma meno galerija šalyje.

Menininkų ir medikų draugystė prasidėjo 1996 m. po dailininkės Sofijos Kanaverskytės vizito naujai pastatytoje ligoninėje, kurios tuščios palatų sienos, žiūrint paciento-menininko akimis, jai pasirodė per daug niūrios. Čia trūko jaukumo ir estetinį pasigėrėjimą sukeliančių objektų. Šiemet net 29 menininkai dalį savo kūrybos vėl nutarė įkurdinti ligoninėje. Kolekciją papildę 29 nauji meno kūriniai buvo plačiau pristatyti tradicinės Advento popietės „Ant gerumo sparnų“ metu gruodžio 21 d.

2021 m. kūrinius dovanojo šie menininkai: Klaudijus Pūdymas, Rytas Jurgelis, Antanas Garjonas, Juozas Vosylius, Daiva Ložytė, Neringa Poškutė-Jukumienė, Augustė Santockytė, Daiva Dašenkovienė, Danas Andriulionis, Vytautas Antanas Jakštys, Isroildžon Baroti, Danguolė Ruškienė, Toma Šlimaitė-Bubelienė, Irena Kačenauskaitė, Augustinas Virgilijus Burba, Danius Drulys, Jolanta Vitkutė, Tatjana Simanaitienė, Petras Lukošius, Lidija Kuklienė, Sofija Kanaverskytė, Virginija Urbonavičienė, Romualdas Inčirauskas, Arvydas Karvelis, Petras Gintalas, Audronė Adomavičienė, Agnė Matulionytė, Arūnas Sakalauskas ir Ernestas Žvaigždinas.

Akcijos iniciatorė Sofija Kanaverskytė su labai nuoširdžiu palinkėjimu ligoninei kilti aukštyn ir toliau nenuilstamai tobulėti padovanojo savo autorinį kūrinį „Sparnai“. Tarsi atjausdama šio kūrinio dvasią, grafikė Agnė Matulionytė padovanojo savo skaitmeninės spaudos darbą „Galva debesyse“. Dangiškų jausenų buvo įkvėptas ir skulptorius Arūnas Sakalauskas, padovanojęs grafinį piešinį, atliktą sangina („Angelas“). Metalo dailininkas Danius Drulys ligoninei padovanojo savo mažosios formos objektą „Susimąstymai“ (medis, metalas). Keramikė Daiva Ložytė, tarsi oponuodama dėl pandemijos apriboto bendravimo metui, sukūrė „Labas – tai aš“ (šamotas, lipdyta, glazūra). Savo akvarele Jūrininkų ligoninės kolekciją praturtino Isroildžon Baroti („Peizažas“). Augustinas Virgilijus Burba padovanojo savo paveikslą „Didžioji gitaristė“. Lidija Kuklienė kaligrafiškai iliustravo savotišką visų menininkų gyvenimo devizą „Mylėk tai, ką darai“. Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkė Neringa Poškutė-Jukumienė tarsi siųsdama gerąją naujieną dovanojo savo emalio meno kūrinį „Doc.“ iš serijos „Vokai ir popieriai“. Romualdas Inčirauskas ligoninės kolekciją papildė savo paveikslu „Paženklintas“, o Petras Gintalas – paveikslu „Adomas ir Ieva“. Tekstilininkė Audronė Adomavičienė ligoninės kolekcijai skyrė savo tapybos ant šilko kūrinį „Žiedai“.

Vytautas Antanas Jakštys išliko ištikimas savo išskirtiniam stiliui dovanojamame darbe „Stiebai“. Tarsi dar prisimindami rudens grožį, savo paveikslus dovanojo tapytojai Juozas Vosylius („Šviesus rudens motyvas“) ir Augustė Santockytė („Rudeninė rožė“). Šaltąjį metų laiką akvarele nuliejo Virginija Urbonavičienė („Žieminis“). Neseniai vėl prie Klaipėdos menininkų prisijungęs tapytojas Rytas Jurgelis padovanojo du savo paveikslus – „Laiškas 3“ ir „Laiškas 4“. Klaipėdos miesto architektūrinį unikalumą savo kūriniuose akcentavo grafikė Irena Kačenauskaitė („Klaipėdos atlantai“) ir tapytoja Jolanta Vitkutė („Vakaro atspindžiai (Biržos tiltas)“ iš ciklo „Klaipėdos gimtadienis“). Tarsi mitinio miesto įvaizdį sukūrė dailininkas Petras Lukošius savo paveiksle „Gintarinis miestas“. Klaudijus Pūdymas koloristine kalba savo kūrinyje „Smėlio ženklai“ užfiksavo prie jūros gyvenančių žmonių būties rituališkumą. Tarsi meditatyvių pasivaikščiojimų pajūryje įkvėpta Tatjana Simanaitienė savo kūrinyje „Šešėliai“ atskleidė tarytum kitą dangaus pusę. Irgi nenutoldama nuo Klaipėdos krašto menininkams taip artimos pajūrio gamtos temos, grafikė Toma Šlimaitė-Bubelienė ligoninei padovanojo savo ofortą „Trys kankorėžiai“. Gyvai klaipėdietiškai tapybai akcijoje atstovauja Antano Garjono „Dvyniai“, Dano Andriulionio „Žaliuojantis peizažas“, Ernesto Žvaigždino „Krikštai“ ir Arvydo Karvelio „Peizažas“. Lyg norėdama visiems palinkėti vilties tapytoja Daiva Dašenkovienė nutapė „Prisikėlimą“.

Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriui priklauso ne tik įvairių sričių vizualiojo meno atstovai, bet ir menotyrininkai. Viena iš jų Danguolė Ruškienė Klaipėdos jūrininkų ligoninei padovanojo savo pastarųjų trejų metų darbo vaisius – meno albumus apie fotografų Edžio (Edvardo) Jurčio, Broniaus Vyto Karaciejaus ir Aleksandro Dapkevičiaus kūrybą.

Adventas yra pats geriausias laikas sustoti ir pamatyti tuos, kurie yra šalia, skirti jiems savo rūpestį ir šilumą. Pats Kalėdų laukimas yra savaime didelė šventė, suburianti mus bendram susikaupimui ir dvasingumui. Brangiausia dovana per Kalėdas ir yra pati galimybė parodyti savo širdies jautrumą ir dosnumą, o tai menininkams šiemet pavyko su kaupu. Telieka palinkėti, kad ši kilnumo ugnis degtų širdyse ištisus metus.

LDS Klaipėdos skyriaus informacija

Leave a Reply