Siurrealizmas ant lėkštutės

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre (KKKC) jau veikia paroda „Materialusis siurrealizmas“, pristatanti garsiausio šios dailės krypties atstovo Salvadoro Dali grafikos bei mažosios plastikos kūrinius, o drauge – jo, kaip universalaus menininko ir neprilygstamo istorijų pasakotojo, įdirbį.

Optinėmis iliuzijomis ir savita simbolių abėcėle operuojanti siurrealistinė tapyba – chrestomatinės meno istorijos klasika, o ryškiausias šios krypties atstovas S. Dali (1904–1989) – drauge ir viena iš garsiausių XX a. popkultūros žvaigždžių. Pripažintas tapybos ir epatažo meistras išmėgino save bene visose įmanomose kūrybinės saviraiškos srityse.

Tuo, jog siurrealizmo stilistika tinka ne tik būties apmąstymus gvildenančiose drobėse, bet ir dekoratyviuosiuose dirbiniuose, turi galimybę įsitikinti KKKC Parodų rūmuose pirmąkart Lietuvoje pristatomos parodos „Materialusis siurrealizmas“ lankytojai.

Prancūzijoje įsikūrusios organizacijos „Amiencom“ parengtą kilnojamąją parodą sudaro apie 100 S. Dali darbų iš privačios kolekcijos. Didžioji salės dalis skirta grafikai: čia pristatomas Dantės Alighierio poemos „Dieviškoji komedija“ iliustracijų ciklas, tikėjimo temų įkvėptas litografijų ciklas „Dvylika apaštalų, arba Apskritojo stalo riteriai“, Pedro Antonijaus de Alarcono apysakos „Trikampė skrybėlė“ ir to paties pavadinimo baleto, Renesanso menininko Benvenuto Cellinio autobiografijos iliustracijos ir kt.

Pomėgiu kūrybiškai mėtyti pėdas aiškinant savo darbų prasmę garsėjęs dailininkas nebuvo labai vienareikšmis ir kurdamas iliustracijas. Tad čia – ne tas atvejis, kai iš jų gali lengvai „perskaityti“ teksto siužetą.

„Nagrinėdamas vieną darbą nepajunti, kaip praieina keliolika minučių“, – įspūdžiais dalijosi pirmieji parodos lankytojai. Grafikos serijos pasakoja savo istorijas – daugiasluoksnes, daugiaprasmes, polemizuojančias su jas įkvėpusiu tekstu bei žavinčias beribe fantazija, kaip ir visa S. Dali kūryba. Įtraukia skoningi smulkių detalių deriniai (prie lėkščių bei Minotauro skulptūros užtrunkama ne trumpiau nei prie litografijų), moteriškumo šlovinimas (bareljefas „Kosminė Ieva“), žavūs asmeniškumai (pasivaikščiojimas valtele su gyvenimo meile Gala, įamžintas „Dali Gala“ fondo medalyje).

Taikomojo meno mėgėjus sudomins proginiai medaliai, bareljefai ir kt., serijų „Žaidimo kortos“, „Las Flores Dalinianas“, „Septyni menai“ dekoruotos keraminės lėkštės, dailininko sukurtų pašto ženklų, vynų etikečių maketai.

Bendrijos „Amiencom“ parodos Europoje rengiamos apie metus. Organizatorių tikslas – pristatyti pripažintų menininkų darbus kuo platesnei publikai, neapsiribojant didmiesčiais.

Paroda „Materialusis siurrealizmas“ KKKC Parodų rūmuose veiks nuo sausio 23 iki vasario 28 d., ją apžiūrėti galima trečiadienį–sekmadienį, 11–19 val. Parodos bilieto kaina – 10 Lt, vaikai iki 7 metų įleidžiami nemokamai. Dėl taikomų autorinių ir gretutinių teisių ribojimų daryti konkrečių parodoje eksponuojamų kūrinių fotoreprodukcijų arba filmuoti juos taip, kad būtų aiškiai matomi, nėra leidžiama.

Parodos atidarymo fotogalerija:

Leave a Reply