PRANO DOMŠAIČIO GALERIJOJE – „SCENOS DIVOMS“ SKIRTA PROGRAMA

Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Prano Domšaičio galerijoje (Liepų g. 33, Klaipėda) veikianti naujausia paroda „Scenos divos“ atskleidžia įvairių kartų menininkių kūrybos ir gyvenimo istorijas.  Ramutės Rachlevičiūtės kuruojamoje parodoje eksponuojama Lietuvos scenos menininkių: dramos aktorių, operos ir baleto solisčių portretų kolekcija. Kai kurie kūriniai – gerai žinomi ir atpažįstami, bet didesnę parodos dalį sudaro retai arba pirmą kartą eksponuojami kūriniai iš Lietuvos muziejų ir privačių rinkinių. Daugelis parodos šedevrų priklauso Lietuvos dailės aukso fondui. Parodą papildo įvairiapusė kultūrinė programa.

Liepos 12 dieną (trečiadienį) 19 valandą „Scenos divų“ parodos erdvę užpildys Dimos Golovanovo  muzikos garsai. Kaip sako pats atlikėjas ir kompozitorius – muzika gims iš to, ką jis ir kiti lankytojai matys aplink save – veidus. Vidurvasario koncerto muzika bus apie veidus, žvelgiančius iš tapytų paveikslų, esančių šalia, matytus ką tik probrėgšmais ar įsiminusius ilgam.

Dmitrij Golovanov – vienas ryškiausių ir svariausių džiazo pianistų Lietuvoje, puikiai išmanantis džiazo kalbą ir turintis brandų skonį. Jo paslankumas ne tik leido jam dalyvauti daugybėje skirtingų projektų, bet ir surasti savo išskirtinį skambesį tiek grojant fortepijonu, tiek naudojant „gyvą” elektroniką. Šio muzikanto, įgūdžiai, išraiškingumas ir išskirtinė grojimo maniera pelnė jam vieno žinomiausių pianistų titulą Baltijos šalių džiazo scenoje. Dimos Golovanovo pasiekimų sąraše – pusfinalis Montreux solo pianistų konkurse, finalas European Jazz Competition, Muzikos sąjungos Auksinio disko apdovanojimas bei daugybė kitų.  Išleista daugiau nei 16 muzikos kompaktinių plokštelių.

Liepos 13 d. (ketvirtadienį) 18 val. vėl puiki galimybė pasivaikščioti po parodą „Scenos divos“ kartu su parodos kuratore menotyrininke dr. Ramute Rachlevičiūte. Ši paroda baigiasi liepos 23-ąją, tad liko vos keletas savaičių susipažinti su Lietuvos artisčių portretais.

Viena įspūdingiausių, ryškiausių tarpukario asmenybių Lietuvos baleto pradininkė, šokio pedagogė ir dailininkė Olga Dubeneckienė-Kalpokienė (1891–1967). Menininkės portretų išvysite ir parodoje „Scenos divos”.  Plačiau susipažinti su šia intriguojančia asmenybe galima Ramutės Rachlevičiūtės sudarytoje knygoje „Olga: Schwede. Švedė. Ra. Deo. Dubeneckienė. Kalpokienė“ (2022). 

Liepos 20 d. (ketvirtadienį) 18 val. menotyrininkė Ramutė Rachlevičiūtė pristatys minėtą leidinį. Architekto Vladimiro Dubeneckio, vėliau tapytojo Petro Kalpoko žmona ir mūza buvo viena pirmųjų Lietuvos teatro dailininkių, piešė šaržus, projektavo plakatus, dirbo monumentaliosios tapybos srityje (kartu su Vladu Didžioku, Jonu Januliu, Petru Kalpoku ištapė Lietuvos banko operacijų salės lubų kesonus ir dekoravo trečiojo aukšto reprezentacines patalpas Kaune), dalyvavo dailės parodose. Daugybė jos dailės darbų saugoma Lietuvos muziejuose. 1921 m. ji įsteigė pirmąją lietuvių baleto studiją ir penkerius metus jai vadovavo, dirbo baletmeistere Valstybės teatre. Monografijos autoriai Ieva Burbaitė, Helmutas Šabasevičius ir sudarytoja Ramutė Rachlevičiūtė įdomiai pasakoja apie O. Dubeneckienės-Kalpokienės beveik nežinomą Peterburgo studijų, meninės veiklos pradžios periodą ir įrašo ją į tarpukario šokio, baleto, teatro, dailės ir meninio gyvenimo kontekstą. Knygoje gausu naujų, mažai ar visai negirdėtų jos biografijos faktų bei daug fotografijų, juodai baltų ir spalvotų iliustracijų. Susitikimo metu bus galima įsigyti knygą.

Visi renginiai nemokami.  Renginius remia Klaipėdos miesto savivaldybė. Informaciją teikia Prano Domšaičio galerijos direktorė Skaistė Marčienė, tel. +370 600 39972, el. p. skaiste.marciene@lndm.lt.

Prano Domšaičio galerijos informacija

Leave a Reply