PO BEVEIK METŲ TRUKUSIOS REABILITACIJOS Į BALTIJĄ SUGRĮŽO RUONIUKĖ KANIUKĖ

Neseniai saulėtą ketvirtadienio vidurdienį 20 km nuo kranto į Baltijos jūrą panėrė Baltijos pilkoji ruonė Kaniukė. Ji beveik metus buvo reabilituojama Lietuvos jūrų muziejuje. Nors dažniausiai sužeisti ruoniukai muziejaus Baltijos jūrų gyvūnų reabilitacijos centre pagydomi ir susistiprėja per 3–4 mėnesius, visgi kai kurie mažyliai būna tokie nusilpę, kad jų priežiūra užtrunka beveik triskart ilgiau. Dėl šios priežasties pagalba reabilitacijos centrui reikalinga nuolat.

Ruoniukė Kaniukė sugrįžta į Baltiją. Alfonso Mažūno nuotr.
Ruoniukė Kaniukė sugrįžta į Baltiją. Alfonso Mažūno nuotr.

Ruoniukė Kaniukė į muziejaus specialistų rankas pakliuvo dar praėjusių metų balandžio mėnesį. Nelaimėlė rasta šalia Juodkrantės ir svėrė vos 12 kg. Vos gimė ruoniukai sveria pora kilogramų daugiau. Ji buvo labai vangi, išsekusi, užpakalinis plaukmuo buvo sužeistas, taip pat sirgo ruonių vėjaraupiais. Nors sužeisto ruoniuko reabilitavimas trunka apie keletą mėnesių, deja, Kaniukė reabilitacijos centre praleido net vienuolika.

Paprastai ruoniukai sugrįžta į jūrą, kai išmoksta savarankiškai sugauti ir praryti žuvį ir sveria daugiau nei 40 kg. Pasak muziejaus Jūrų žinduolių ir paukščių skyriaus vedėjo Arūno Grušo, Kaniukė buvo labai išranki, todėl reikiamas svoris buvo pasiektas labai sunkiai.

Ruoniukė Kaniukė sugrįžta į Baltiją. Alfonso Mažūno nuotr.
Ruoniukė Kaniukė sugrįžta į Baltiją. Alfonso Mažūno nuotr.

„Vos patekus pas mus, Kaniukei buvo taikomas standartinis gydymas – paskirti antibiotikai, organizmas stiprinamas vitaminais. Mūsų tikslas – ruoniukus išmokyti maitintis savarankiškai, tačiau Kaniukė ėdė kaip tikra aristokratė draskydama mažais gabaliukais. Ruoniukės mitybos įpročiai taip pat buvo nepastovūs – jei vieną dieną ji ėdė stintenę, nereiškia, kad kitą diena ši žuvis jai tiks. Juokavome, kad greitai išmoks naudotis peiliu ir šakute“, – pasakojo Arūnas Grušas.

Tačiau artėjant pavasariui, gerėjo ir Kaniukės apetitas: ji per kartą sudorodavo po tris kilogramus grundalų. Ėmė augti svoris.

„Savo elgesiu ir maisto pasirinkimu Kaniukė parodė, kad jau yra pasiruošusi grįžimui į jūrą. Jūroje jai turėtų sektis gerai – ten dabar grundalų gausu, todėl susirasti maisto jai nebus problemų“, – tvirtino atsisveikindamas su globotine biologas.

Lietuvos jūrų muziejuje Baltijos pilkieji ruoniai reabilituojami jau 37 metus. Kaniukė – jau 174 muziejuje išgydytas šių ruonių jauniklis. Baltijos pilkaisiais ruoniais Jūrų muziejui padeda rūpintis Aplinkos ministerija. Kasmet ji skiria lėšų Baltijos pilkųjų ruonių gydymui ir priežiūrai. Taip pat ruoniukų reabilitaciją remia „Lidl Lietuva“.

Ruoniukė Kaniukė sugrįžta į Baltiją. Alfonso Mažūno nuotr.
Ruoniukė Kaniukė sugrįžta į Baltiją. Alfonso Mažūno nuotr.

Baltijos pilkieji ruoniai Halichoerus grypus macrorhychus – reta, nykstanti rūšis, įrašyta į Lietuvos, Latvijos, Estijos, Suomijos, Švedijos, Rusijos Raudonąsias knygas. Šie ruoniai Baltijos jūroje gyvena jau 10 000 metų.

Lietuvos Jūrų muziejaus informacija

Leave a Reply