„Miškelis“ – nemokamas Klaipėdos jaunimo teatro spektaklis, skirtas Rainių tragedijai atminti

Klaipėdos jaunimo teatro (KJT) spektaklis „Miškelis“ Rainių miške prie Kančios koplyčios bus rodomas birželio 24 d. 19 val. Spektaklį režisavo Valentinas Masalskis, pjesės autorius – Mindaugas Nastaravičius, kuriam už „Miškelio“ dramaturgiją šiemet įteiktas Auksinis scenos kryžius. Spektaklyje vaidina KJT, „Taško teatro“ ir „Æmotion“ teatro grupės aktoriai. Kompozitorė Nijolė Sinkevičiūtė, scenografė Paulė Bocullaitė, šviesų dailininkas Justas Bø. Esant nepalankioms oro sąlygoms spektaklis bus perkeltas į Telšių kultūros centrą. Renginys nemokamas, bet būtina el. registracija: https://shorturl.at/tvwES.

Rainių Kančios koplyčia. Žemaitijos turizmo centro nuotr.
Rainių Kančios koplyčia. Žemaitijos turizmo centro nuotr.

Lietuvos istorija primena, kad Rasų šventės džiaugsmas persipina su skausminga Rainių tragedija Telšių rajone. Šią istoriją pasakoja vienas didžiausių ir naujausių KJT repertuaro spektaklių „Miškelis“. Tai pasakojimas apie tikrus 1941-ųjų birželio 24-osios įvykius – politinių kalinių žudynes Rainiuose ir vienos šeimos gyvenimą po jų. Spektaklis pirmą kartą bus rodomas ne teatro scenoje, o tikrų kūrinyje vaizduojamų įvykių vietoje – Rainių miške prie Kančios koplyčios.

„Miškelis“. Domo Rimeikos nuotr.
„Miškelis“. Domo Rimeikos nuotr.

Įvairiuose Lietuvos teatro festivaliuose apdovanotą pastatymą režisierius V. Masalskis apibūdina kaip giesmę apie atmintį, prisimenant Rainių aukas ir mėginant atsargiai prisiliesti prie XX a. tragedijų temos.

„Tai istorija iš mūsų visų, mūsų senelių ir tėvų atminties. Istorija, kuri nesibaigė ir mumyse vis dar tęsiasi. „Miškelyje“ mes girdime daugybę balsų, tarp jų klaidžiojame, kol pagaliau išgristame tą vieną, apie kurį gieda visi aplinkui – apie nužudytą ir palaidotą žmogų, sugrįžusį namo“, – sako V. Masalskis.

Prieš 82 metus, pirmosios sovietų okupacijos paskutinę savaitę (1941 m. birželio 22–28 d.), Lietuvoje buvo nužudyta daugiau kaip 1000 kalinių ir civilių gyventojų. Traukdamiesi iš Lietuvos, Raudonosios armijos kariai kartu su vietiniais kolaborantais rengė masines žudynes. Žiaurumu išsiskyrė įvykiai Telšių kalėjime – birželio 24-osios naktį 76 politiniai kaliniai atvežti į netoli esantį Rainių miškelį, kuriame buvo nužudyti ir paskubomis užkasti.

„Miškelis“. Domo Rimeikos nuotr.
„Miškelis“. Domo Rimeikos nuotr.

Sovietų valdžia, norėdama uždangstyti žiaurius įvykius liudijančią vietą, iškirto Rainių miškelį ir nugriovė ten pradėtą statyti koplyčią. Tačiau vietiniai istorijos nepamiršo – atgavus nepriklausomybę Rainiuose pašventinta nauja Kančios koplyčia, jos lubas puošia dailininko Antano Kmieliausko freskos, kuriose nutapyti Rainių kankiniai.

„Miškelis“. Domo Rimeikos nuotr.
„Miškelis“. Domo Rimeikos nuotr.

Ilgą laiką manyta, kad Rainių istorija neturi nė vieno gyvo liudytojo, tačiau vėliau paaiškėjo, kad iš žiaurių žudynių vietos pavyko pabėgti vienam žmogui – Jonui Šapalui. Sovietmečiu bijojęs pasekmių, apie Rainių įvykius ir išsigelbėjimą jis niekam neprasitarė. Tačiau 1988-aisiais, išgirdęs apie specialiąją komisiją Rainių žudynėms tirti, laiške Lietuvos Aukščiausiajai Tarybai jis papasakojo tos nakties aplinkybes.

Parengė Juta Liutkevičiūtė

Leave a Reply