LIETUVOS JŪRŲ MUZIEJUS IŠKĖLĖ JŪROS ŠVENTĖS VĖLIAVĄ, KVIESDAMAS PAGERBTI JŪRININKUS IR SUSIPAŽINTI SU SENAISIAIS LAIVAIS

Lietuvos jūrų muziejuje Jūros šventė prasidėjo anksčiau, nei pačiame Klaipėdos mieste. Jau ketvirtadienį (07 20), 15.00 val., jūrinė bendruomenė susirinko prie „Albatroso“ paminklo Smiltynėje į tradicinę Jūrininkų pagerbimo ceremoniją „JŪRĄ LIETUVAI ATVĖRUSIEMS“. Ji rengiama kartu su Klaipėdos valstybinio jūrų uosto direkcija. Buvo ne tik pagerbti jūrininkai, jūrą Lietuvai atvėrę, išplaukę ir negrįžę. Renginiui augant, jis įgijo platesnę prasmę: ceremonijos metu buvo įteikti Ministrės pirmininkės, Susisiekimo ministerijos, Klaipėdos Valstybinio jūrų uosto direkcijos apdovanojimai ir padėkos. Ceremoniją muzikos kūriniais praturtino Lietuvos karinių jūrų pajėgų orkestras ir solistas Jonas Sakalauskas.

Rimo Stropaus nuotr.
Rimo Stropaus nuotr.

KLAIPĖDĄ PAPUOŠ SENIEJI LAIVAI

Penktadienį, liepos 21-ąją, oficialią Jūros šventės pradžią žymės jau dvyliktoji „Dangės flotilė“ – tradicinių ir istorinių laivų šventė. 19 val., kylant Pilies tiltui, į Klaipėdą įplauks senieji Kuršių marių buriniai laivai.

Tradiciniai istoriniai laivai Dangės upėje jau yra tapę vienu svarbiausiu Jūros šventės akcentu. Šventę šiemet pasveikins net keturiolika medinių burinių laivų: kurėnai „Kuršis“, „Germanika“, „SÜD.1“, vytinės „Jūratė“, „Vytautas Didysis“, sielininkų valtis „Vytis“, venterinės valtys „Rusnietis“, „Rusnietė“, „Juoda meška“, Kintų ungurinė valtis, vikinginio tipo laivas „Biesos“, burvaltės „Vykintas“, „Kėdainietis“ ir kiti.

Rimo Stropaus nuotr.
Rimo Stropaus nuotr.

Šiemet – ypatingi metai kurėnui „Kuršis“ – jis švenčia savo 30-metį. „Kuršis“ kolkas išlaiko  greičiausios Kuršių marių burvaltės vardą.  

Pasak Lietuvos jūrų muziejaus kurėno „SÜD.1“ kapitono Romualdo Adomavičiaus, plokščiadugniai mediniai laivai vis labiau populiarėja, jie įkvėpė jau ne vieną  Nacionalinę ekspediciją, o Klaipėdoje šiemet pradėtas prasmingas projektas „Burių miestas“, kuriame klaipėdiečiai kviečiame plaukti tradiciniais mediniais laivais, taip gyvai pažįstant pamario gyventojų tradicijas.

BUS ŽVEJIŠKI NAKTIŠOKIAI IR LAIKO PORTALAS

Be įspūdingo „Dangės flotilės“  laivų įplaukimo, Danės krantinėje, prie kurios švartuosis šie laivai, vyks pažintis su žvejiška būtimi ir buitimi. Folkloro kolektyvai surengs naktišokių bei žaidimų vakarą žiūrovams, dalyviams ir renginio svečiams. Naktišokius labai pamėgo Jūros šventės svečiai,  nes pernai folkloro kolektyvo „Alka“ programa, lankytojų prašymu buvo atlikta net pakartotinai.

O šiemet vienas kurėnas lauks lankytojų sausumoje – krante! Renginio erdvėje „Daiktai kalba“ bus galima ne tik jį tyrinėti,  bet ir kalbėtis, dalintis mintimis apie jūrinį paveldą. Medijų erdvėje prie Žvejo paminklo bus pasakojamos pamario krašto istorijos, įtraukiant dalyvius  į pokalbius, dainas, šokius ir žaidimus. Pažintinius kranto pokalbius moderuos ir protmūšiui vadovaus populiarios laidos „Tūkstantmečio vaikai“ vedėjas istorikas Robertas Petrauskas.

Krantinėje vyks ir laivų bei įgulų pristatymas, „Burpilio“ apdovanojimai, pažinimo erdvė „Daiktai kalba“ tarsi laiko portalas nukels pažinčiai su žvejiška pasaulėžiūra ir pasaulėjauta į praeitį. Tačiau pagrindinis šios šventės akcentas – naktinis laivų paradas – vyks šeštadienį  23 val.

Rimo Stropaus nuotr.
Rimo Stropaus nuotr.

Liepos 22 d., 16–17 val., krantinėje bus galima susipažinti su laivais ir jų įgulomis, taip pat dalyvauti individualiose ekskursijose su kurėno kapitonu ar kurėno šiporiumi.

„Dangės flotilė“ Klaipėdą paliks sekmadienio rytą: 9 val. jos išplaukimui bus pakeltas Pilies tiltas.

Visos Jūros  šventės metu nuo antradienio iki sekmadienio lankytojų laukia ir muziejaus ekspozicijos, naujasis Baltijos jūros gyvūnų reabilitacijos centras, laivas M52 „Sūduvis“ bei delfinų ir kaliforninių jūrų liūtų pasirodymas „Žaliasis spindulys“.

TRADICINIŲ IR ISTORINIŲ LAIVŲ PARADAS „DANGĖS FLOTILĖ“

„ANT DENIO, VISA LIETUVA!“

Programa

Danės upė, prie Biržos tilto, Žvejo skulptūros, Klaipėda

Lɪᴇᴘᴏs 21 ᴅɪᴇɴᴀ (ᴘᴇɴᴋᴛᴀᴅɪᴇɴɪs)

19.00 val. Tradicinių ir istorinių laivų parado „Dangės flotilė“ sutiktuvės „Ant denio, visa Lietuva!“ Danėje. Pilies tilto kėlimas. Renginio vedėjas – Robertas Petrauskas.

20.00 val. Naktišokiai kartu su Klaipėdos miesto savivaldybės etnokultūros centro folkloro ansambliu „Alka“. Vadovai – Elena Šalkauskienė ir Jonas Kavaliauskas.

21.00 val. Tradicinio medinio burinio laivyno herojų istorijos ir laivų lankymas.

Lɪᴇᴘᴏs 22 ᴅɪᴇɴᴀ (šᴇšᴛᴀᴅɪᴇɴɪs)

16.00–17.00 val. Individualios ekskursijos laivuose su šiporiumi Aurelijumi Armonavičiumi (kurėnas „Kuršis“) ir kapitonu Romualdu Adomavičiumi (kurėnas „SüD.1“).

16.00–20.00 val. Atvira pokalbių ir pažinimo erdvė: paveldo portalas „Daiktai kalba“.

17.00 val. Tradicinių ir istorinių laivų parado „Dangės flotilė“ įgulų pristatymas – „Laivai – mediniai, vyrai – geležiniai!“. Danės krantinėje prie Žvejo skulptūros.

18.00 val. Protmūšis „(Ne)Medinis protas“ su Robertu Petrausku.

19.00 val. „Denio pokalbiai“ su Robertu Petrausku ir medinio burinio laivyno kapitonais bei ateities kapitonais.

23.00 val. Naktinis tradicinių istorinių „Dangės flotilės“ laivų plaukimas „Žvaigždės tinkluose“ tarp Biržos ir Pilies tiltų.

Lɪᴇᴘᴏs 23 ᴅɪᴇɴᴀ (sᴇᴋᴍᴀᴅɪᴇɴɪs)

9.00 val. Tradicinių istorinių laivų parado „Dangės flotilės“ laivų išlydėtuvės. Pilies tilto kėlimas.

Renginį organizuoja:

Lietuvos jūrų muziejus

Partneriai:

Tradicinių ir istorinių laivų asociacija

VšĮ „Klaipėdos šventės“

Kuršių nerijos nacionalinis parkas

Rėmėjai:

Klaipėdos miesto savivaldybė,

Lietuvos kultūros taryba,

Saugos tarnyba „Argus“.

Lietuvos jūrų muziejaus informacija

Leave a Reply