„KULTŪRPOLIO LINK …“

Pabaigti, ko gero, kartais gali būti daug sunkiau nei kažką pradėti iš naujo. Pradedant kurti naujus dalykus, nelyginant įsimylėjus, dažniausiai gimsta ir nauji jausmai bei idėjos, susižavėjimas, užsivedimas.. užplūsta svaiginantis kūrybos starto jausmas. Tačiau pabaiga – neišvengiama. Pabaiga – ironiškiausia – pradžios variklis.

„Dainos teatro“ plokštelė „Povo link“ iš Žydrūno Vičinsko asmeninės vinilinių įrašų kolekcijos. Žydrūno Vičinsko nuotr.
„Dainos teatro“ plokštelė „Povo link“ iš Ž. Vičinsko asmeninės vinilinių įrašų kolekcijos. Žydrūno Vičinsko nuotr.

Nežinau, ar Jums girdėtas „Dainos teatro“ pavadinimas, bet man pastarasis muzikinis projektas, kuriam iki pabaigos vadovavo Gerbiamas Maestro Vytautas Kernagis, ypatingai mielas. Šiandien „Dainos teatras“ yra tik istorija, bet tam tikru metu, ypač žvelgiant iš laiko perspektyvos, Lietuvos muzikos padangėje tai buvo „savotiškas reiškinys“, kurį 1989 m. apvainikavo pasirodžiusi ikoniška vinilinė plokštelė – „Povo link“. Man ši plokštelė, kaip priminimas ar simbolis, metafora, jog, kai kas nors baigiasi yra liūdna, kartais net pikta ir skaudu, bet tai nebūtinai „išgaruoja be pėdsako“.

„KULTŪRPOLIO GIMIMAS“

Kaip gimsta knygos, muzika? Kaip gimsta paveikslai, meno kūriniai? Kaip, iš esmės, į pasaulį ateina kultūra? Gal dėl tokių klausimų ir gimė elektroninis portalas, skirtas Vakarų Lietuvos kultūrai atrasti, diskutuoti bei pažinti www.kulturpolis.lt (toliau tekste – „Kultūrpolis“)?

Aš esu Žydrūnas Vičinskas – paskutinis šios elektroninės svetainės redaktorius ir, kalbant atvirai, tiksliai nežinau, kiek redakcijoje anksčiau (iš viso nuo pradžios iki šiandien) dirbo žmonių, juolab, kad tai dabar skaičiuoti nebėra prasmės. Esmingiau tai, kad žinau, jog visi tie žmonės dirbo kultūros, o svarbiausia, bendrojo gėrio labui.

Internetinis archyvas („Wayback Machine“, žr. „web.archive.org“). Iškarpa, kurioje matyti, kaip daugmaž (nes ne visi paveikslėliai tinkamai išsaugoti iki šių dienų) „Kultūrpolis.lt“ atrodė 2008 m. gruodžio 19 d.
Internetinis archyvas („Wayback Machine“, žr. „web.archive.org“). Iškarpa, kurioje matyti, kaip daugmaž (nes ne visi paveikslėliai tinkamai išsaugoti) „Kultūrpolis.lt“ atrodė 2008 m. gruodžio 19 d.

„Kultūrpolis“ niekada nebuvo našlaitis, nes jo šaknys, arba centrinė ašis, visuomet buvo Klaipėdos Kultūrų ir komunikacijų centras (toliau – KKKC). Beje, galbūt atsitiktinumas, bet jis pradėjo veikti būtent 2008 m. gruodžio 19 d. (18 val.) … kitaip sakant, senųjų metų pabaigos ir naujųjų metų pradžios sandūroje. Sutapimas, „baikit, nemanau“. Beje, o Jūs pamenate, ką veikėte 2008 metais? Manau, kad vargiai, tačiau leiskite priminti reikšmingą faktą, kad tik 2007 metų birželio mėnesio pabaigoje pasirodė pirmasis pasaulyje išmanusis telefonas. Gal teko girdėti apie tokį technologijų vaisių, kuris iki šiol vadinasi „Iphone“? Nedidelė „Apple“ kompanija, bet vis tiek, gal girdėta… O jeigu rimtai, pastarasis kontekstas leidžia susivokti, kokiame laikmetyje gimė „Kultūrpolis“. Laikmetyje, kai praktiškai visi žmonės naudojosi mygtukiniais telefonais ir jiems dar nereikėjo kiekvieną dieną į socialinius tinklus „kelti“ nuotraukų bei „rinkti laikus“, kad galėtų pateisinti savo egzistenciją. Svarbiausia, kad tuo metu rasti informaciją vienoje vietoje apie Klaipėdos (ko gero, juolab visos Vakarų Lietuvos) susistemintą kultūrinį vyksmą, regis, buvo nelengva užduotis. Priešingai nei šiuo metu, kai, kartu su išmaniųjų prietaisų, technologijų ir socialinių tinklų revoliucija, radosi nemažai šiuolaikinių platformų, siūlančių kažką panašaus. Atvirai šnekant, gal net per daug mus kasdien bombarduojančių vis „nauja“, „svarbia“, „aktualia“ informacija. Todėl nenuostabu, kad „Kultūrpolis“ atverdamas duris turėjo didelių užmojų bei tapo savotiškas atsakymas į tuometinę problemą.

Seniai, seniai, tik pradėjusi veikti pastaroji kultūros oazė užsibrėžė ambicingą tikslą – tapti kultūros portalu, žinomu visoje Lietuvos Respublikoje, svarbiausia, nepamirštant Klaipėdos, o taip pat KKKC, kuriame virė parodinis veiksmas, kaip atspirties taško. Internete vis dar galima surasti publikacijų (2008–2009 m. m.), kuriose apie „Kultūrpolį“ mąstoma, kaip apie KKKC sinonimą.

Kitaip sakant, „Kultūrpolis“, tarytum, lygu KKKC iš kur, kaip iš požeminio šaltinio, veržiasi visas aktualiausias kūrybinis diskursas. Mano nuomone, pastarasis portalas turėjo tapti antru KKKC vardu, kuris yra populiarus bei mažiau biurokratiškas konstruktas ir kurį lengva įsiminti. Kitaip sakant, „Kultūrpolis“ šiuolaikiškai reprezentavo visą tuometinį KKKC veiklų spektrą, o tuo pačiu metu stengėsi aprėpti ir Klaipėdos (bei visos Lietuvos ir ne tik!) kultūrinę aplinką … iš tiesų, labai idealistinis, gal net herakliškas užmojis.

„DVYLIKA KULTŪRPOLIO ŽYGDARBIŲ“

Žiūrint iš laiko perspektyvos į „Kultūrpolio“ klestėjimo laikotarpį, matyti, kad buvo sukurta to meto virtualios (elektroninės) aplinkos standartus atitinkanti svetainė, kurioje gana aktyviai reiškėsi įvairūs žinomi tiek uostamiesčio, tiek kitų miestų kūrėjai, rašytojai, meno kritikai. Kalbame apie naujausių parodų, teatro, knygų, muzikos kūrinių, netgi kino recenzijas, interviu su kūrėjais ir pan. Portale, savaime suprantama, buvo (tai buvo išlikę iki šių dienų) skelbiama informacija apie šiuo metu Klaipėdoje (ir visame Vakarų rajone) vykstančius renginius. Savotiška, didelė bei moderni skelbimų lenta.

Tačiau, ko gero, stipriausia šio portalo dalis buvo unikalus intelektualinis turinys, kurio realiai niekur kitur nebuvo įmanoma rasti. Todėl dažnai pasitaikydavo atvejų, kad kitos žiniasklaidos priemonės irgi drąsiai, kaip autentišku bei patikimu šaltiniu, naudodavosi „Kultūrpolio“ portale skelbiamomis publikacijomis. Papildyti žinojimo aruodus didelis įvertinimas bei žygdarbis.

Iš tiesų, tai buvo labai rimtas ir solidus kultūros polis, kuris ne tik informavo apie kultūrinius procesus, vykstančius dabartiniame meno bei kultūros lauke, bet drauge juos ir formavo. Savaime suprantama, kad visa tai atliepė to laiko žmonių poreikius, kurie dar tada nebuvo taip įnikę į socialinių tinklų formatus. Todėl reikia nusiimti skrybėlę prieš „Kultūrpolio“ odisėją, nes galima suskaičiuoti gal net ir daugiau nei dvylika žygdarbių, kuriuos atliko ši nauja kultūrinė jėga. Tačiau labiausiai norėtųsi akcentuoti „Kultūrpolio“ sėkmingą startą, telkiant ir formuojant kultūrinius procesus tiek uostamiestyje, tiek už jo ribų.

„Kultūrpolis.lt“ portalas šiandien (savotiška „laiko kapsulė“). Regis, labai ženkliai (bent jau vizualiai) jis nesikeičia nuo 2015 m. Iškarpa padaryta 2024 m. birželio 06 d.

PASAULIS KEIČIASI GREITAI

Tačiau šiuolaikinis aktualijų kontekstas, dažniausiai, dėl jau paminėtų naujų technologijų įsikišimo, keičiasi ypatingai sparčiai. Anksčiau panaudotas formatas, atrodo, tampa pasenusiu, nebeatliepiančiu šiandieninio informacijos srauto algoritmų. Skamba negailestingai, taip, bet žmogus, o kartu ir jo daromas darbas, deja, dažniausiai privalo prisitaikyti prie pasikeitusios aplinkos ir jos poreikių. Taip veikia pasaulis. Dėl tos priežasties KKKC jau kuris laikas pradėjo sąmoningai bei tikslingai mažinti „Kultūrpolio“ portalo informacijos srautą, tam, kad būtų galima oficialiai ir kuo įmanoma mažiau skausmingai užbaigti svetainės aktyvų veikimo ciklą. Juolab, jog neseniai pasibaigė ir Klaipėdos m. sav. inicijuotas auditas, kurio išvadose yra akcentuojamas www.kulturpolio.lt el. svetainės veikimo tikslingumo klausimas, kurį KKKC privalo (-iš)spręsti. Tačiau tai nereiškia, kad „Kultūrpolio“ įdirbis bei kūrybinė dvasia išgaruos, kaip „dūmas, neblaškomas vėjo“. KKKC administracija šiuo metu rengia oficialią „Kultūrpolio“ transformacijos viziją bei planą, o taip pat ketina įtraukti ir Klaipėdos miesto kultūros bendruomenę, neabejingą šios svetainės likimui, t. y. prisidėti prie atsinaujinusio portalo ateities vizijos kūrimo (planuojamos viešos diskusijos, renginiai ir pan.).

Šiandien „Kultūrpolio“ elektroninė svetainė lieka pasiekiama internetu, tačiau nuo šio teksto pasirodymo datos (2024 06 07 d.) joje daugiau nebeatsiras naujų informacinių pranešimų, arba kitokio pobūdžio turinio.

KKKC vertina ir supranta, kad „Kultūrpolis“ veikė labai, labai daug metų, dėl to tarnauja ne tik, kaip informacijos viešinimo / komunikacijos įrankis, bet ir kaip tam tikras laiko, arba kultūrinio vyksmo archyvas, metraštis (žr. vok. „Zeitgeist“ terminą), kuriame yra naudingos bei autentiškos medžiagos. Tokios kultūrinės medžiagos, kuria dar gali pasinaudoti portalo svečiai, menininkai, kultūros procesų tyrinėtojai ir t. t. Dėl tos priežasties – planuojama puslapį užkonservuoti bei palikti, kaip tam tikrą duomenų bazę su nuoroda į KKKC dabartinę el. svetainę (www.kkkc.lt), kurioje ir toliau verda parodų atidarymai bei kultūrinis, meninis, edukacinis veiksmas.

„KKKC.lt“ svetainė, kurioje ir toliau bus galima skaityti informaciją apie naujausias parodas, KKKC rezidentus, edukacijas miestiečiams ir kt. kultūrinį vyksmą.
„KKKC.lt“ svetainė (iškarpa daryta – 2024 06 07 d.), kurioje ir toliau bus galima surasti informaciją apie naujausias parodas Klaipėdoje, KKKC rezidentus, edukacijas miestiečiams ir pan.

PABAIGA / PRADŽIA?

Manau, reikėtų tikėtis, kad „Kultūrpolio“ herakliškas įkvėpimas transformuosis į šiek tiek kitą kultūros naujienų bei turinio formatą, neabejotinai atliepiantį dabartinius iššūkius bei visuomenės poreikius. „Kultūrpolis“ per daugiau nei 15 metų trukusią kelionę mums visiems suteikė galimybę pažinti tiek Vakarų Lietuvos, tiek visos šalies, kultūrą stambiu planu ir tas idėjinis pamatas, veikiausiai, vienokia, ar kitokia forma, atgims su nauja jėga.

Regis, nebelieka nieko kito, kaip tik nuoširdžiai padėkoti visiems geriems žmonėms, kurie per ilgus portalo gyvavimo metus darė viską (darbo ir ne darbo valandomis), kad projektas būtų sėkmingas … ačiū už kelionę „Kultūrpolio link“.

Pagarbiai, su povo plunksna rankoje –

„Kultūrpolis.lt“ redaktorius

dr. Žydrūnas Vičinskas