Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre – Jūratės Januškevičiūtės darbų paroda „Kas tu?“

Klaipėdos lėlių teatro edukaciniame centre (Vežėjų g. 4) atidaryta Klaipėdos lėlių teatro įkūrėjos Jūratės Januškevičiūtės darbų paroda „Kas tu?“. Paroda veiks iki rugsėjo 22 d.

Jūratės Januškevičiūtės paroda. Klaipėdos lėlių teatro nuotr.
Jūratės Januškevičiūtės paroda. Klaipėdos lėlių teatro nuotr.

Parodoje – J. Januškevičiūtės kurti paveikslai ir iliustracijos. „Lėlių teatre lėlė gyvena tol, kol jos gyvavimo vieta – spektaklis – yra gyvas. Po to, kai spektaklis miršta, kai kurios lėlės ramiai guli muziejuose, kai kurios užbaigia savo dienas miestų sąvartynuose, o kitos netikėtai įgyja naujas formas ir tarnauja toliau. Ši paroda – apie teatrinės lėlės pomirtinį gyvenimą. Parodoje ji atgimsta ir dažnai tampa visai kitu, sunkiai atpažįstamu herojumi. Lėlė gimsta iš naujo, bet jau ne tame teatriniame veiksme, o vaizduojamojo meno kūrinyje, kur gyvavimo taisyklės – kitos. Gyventi joms dabar tenka plokštuminio STOPO būsenoje. O dar dažniau jos tampa tik naujų kūrinių įkvėpėjomis ir tada egzistuoja visai kitomis sąlygomis, visai kitose išorinėse formose, kurios tik šiek tiek panašios į buvusį gyvenimą lėlių kino ar teatro scenoje. Šioje parodoje yra ir keletas būsimų knygelių iliustracijų. Knygelių temos ir siužetai labai artimi seniai nebegyvenantiems spektakliams. Personažai veikia tose pačiose aplinkybėse, bet jau literatūriniame vyksme“, – dalijasi parodos autorė Jūratė Januškevičiūtė.

Jūratė Januškevičiūtė – ryški asmenybė Klaipėdos ir visos Lietuvos kultūriniame gyvenime: lėlių teatro režisierė, dramaturgė, dailininkė, KU Menų fakulteto docentė. Būdama pirmojo lėlių teatro režisierių kurso vadovė ne tik išugdė talentingą lėlininkų kolektyvą, bet padėjo tvirtus pamatus vieninteliam profesionaliam lėlių teatrui Klaipėdos krašte.

Jūratės Januškevičiūtės paroda. Klaipėdos lėlių teatro nuotr.
Jūratės Januškevičiūtės paroda. Klaipėdos lėlių teatro nuotr.

J. Januškevičiūtė garsėja kaip „lėlininkė iš Dievo malonės“ – nesirinkdama madingų temų, žvilgsnį kreipia į aukštąsias vertybes, į amžinąsias temas. Kūrė spektaklius ne tik Klaipėdos, bet ir Liepojos, Kauno, Varšuvos, Panevėžio lėlių teatruose. Nuosekli kūrybinė linija, brandūs meniniai darbai, savita menine kalba bylojantys spektakliai – tai pagrindiniai J. Januškevičiūtės kūrybinės biografijos bruožai, įvertinti ne vienu reikšmingu apdovanojimu.

Dailės ir fotografijos darbų parodose, rengiamose Lietuvoje ir užsienyje, J. Januškevičiūtė dalyvauja nuo 1980 m. Yra surengusi ne vieną individualios kūrybos parodą. Per daugiau nei trisdešimt darbo lėlių teatre metų dailininkė yra sukūrusi šimtus lėlių.

Klaipėdos lėlių teatro informacija

Leave a Reply