Klaipėdoje – saulėtos nuotaikos užtaisas – Verdenės Monikos Valkiūnaitės paroda „Savanos“

Vasario 21 d., trečiadienį, 17.30 val. Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešojoje bibliotekoje, Baltojoje galerijoje, atidaroma Vilniuje gyvenančios Verdenės Monikos Valkiūnaitės tapybos darbų paroda „Savanos“. Ekspozicijoje – spalvingos, tamsą ryškiu spinduliu skrodžiančios drobės. Autorė į šį optimistišką pasaulį kviečia visus, kurie ilgisi saulės ir šilumos, vaikiškai nekalto ir gal kiek naivoko buvimo. Ekspozicijoje – 30 ciklo „Savanos“ kūrinių, sukurtų per pastaruosius du metus. Šiuos savo kūrinius V. M. Valkiūnaitė jau pristatė Vilniuje ir Tartu (Estija). Klaipėdoje jos paroda veiks iki balandžio 20 d. Organizatorius – Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka.

Verdenė Monika Valkiūnaitė. „Akis“
Verdenė Monika Valkiūnaitė. „Akis“

„Pirmoji savanų ciklo užuomazga pasirodė 2020 metais, antrojo karantino metu, gyvenant su draugais vienkiemyje. Užsnigti, įkalinti ir atskirti tarp nepravažiuojamų kelių ir vyriausybės  judėjimo ribojimų, pradėjome vesti dailininko dienoraštį, kuriame vaizdavome gyvūnus, ilgainiui nubloškusius į tolių ir vaikystės ilgesį. Daug galvojau apie Afriką, apie tai, jog niekada ten nebuvau, jog ten viskas turėtų būti visiškai kitaip nei Lietuvoje, kurioje vien pusnys ir šaltis, kartais po langais prabėganti ta pati lapė.

Verdenė Monika Valkiūnaitė. „Dievai ir deivės“
Verdenė Monika Valkiūnaitė. „Dievai ir deivės“

Savanose niekuomet neteko būti, todėl visa ši kūrybinė kelionė, pasibaigusi savanų ciklu, įgijo magijos, burtų atspalvį, paversdama visą kūrybinį procesą nuolatiniu klajojimu sapne, kuriame dauguma sutiktų veikėjų ir būtybių nėra tikri, o visa lieka tik keistais fragmentais. Neapleido nuojauta, jog esama dar kažko didesnio už viso, ties regėjimo lauku vykstančio, veiksmo.

Verdenė Monika Valkiūnaitė. „Ganklos“
Verdenė Monika Valkiūnaitė. „Ganklos“

Gyvūnai, kurių mintį, užuomazgą vaizduoju paveiksluose, man buvo matyti tik zoologijos soduose didesniuose Europos miestuose, nuotraukose ir pagrindiniu įkvėpimo šaltiniu tapusiose vaikiškų enciklopedijų iliustracijose.

Ciklo paveiksluose vaizduojamos savanos bei gyvūnų nenorėjau nei tiksliai atkartoti, nei pabrėžtinai „disnėjiškai“ sulengvinti, vienintelis noras buvo atskleisti santykį su niekaip nesibaigiančia vaikyste, nuolat tūnančia pasąmonėje tiksliai neapibrėžtais pavidalais, ir kartais vis kyštelėjančia dramblio ausį visose situacijose, net bandant įsivaizduoti gyvūnus ir vietas, kurių niekada neteko gyvai matyti natūralioje aplinkoje.

Verdenė Monika Valkiūnaitė. Krūpčiojimai“

Visas tapybos ciklas yra savotiška savanos pavidalo scenografija, skirta suaugusio žmogaus vaikystei dideliame ir kartais baisiame pasaulyje.“ (Verdenė Monika Valkiūnaitė)

_____

Verdenė Monika Valkiūnaitė (g. 1994). 2017–2018 m. Vilniaus dailės akademijoje, Monumentaliosios tapybos ir scenografijos katedroje, studijavo scenografiją (bakalauro pakopos studijos). 2018 m. pagal mainų programą scenografiją studijavo akademijoje Vienoje („Die Angewandte“, Universität für angewandte Kunst). Grįžusi tęsė studijas Vilniaus dailės akademijos Monumentaliosios tapybos ir scenografijos katedroje ir 2021 m. įgijo scenografijos magistro diplomą. 2018 m. kūrė scenografijas Kretingos vaikų ir jaunimo teatro–studijos „Atžalynas“ spektakliams, 2019 ir 2021 m. – Klaipėdos lėlių teatro pastatymams. Nuo 2015 m. dalyvauja grupinėse parodose, surengė septynias personalines parodas. Gyvena ir dirba Vilniuje.

Bibliotekos darbo laikas: pirmadieniais–penktadieniais 10–19 val., šeštadieniais 10–17 val. Sekmadieniais ir valstybinių švenčių dienomis nedirba.

Renginio metu bus fotografuojama ir filmuojama. Informuojame, kad dalyviai gali būti matomi nuotraukose ir vaizdo įrašuose, kurie skelbiami įvairiose medijos priemonėse renginio viešinimo tikslais.

Ievos Simonaitytės bibliotekos informacija

Leave a Reply