KLAIPĖDOJE DURIS ATVĖRĖ LIETUVOS MEDINIO BURINIO LAIVYNO ANGARAS

Klaipėdoje duris atverė unikali, nors ir laikina, edukacinė erdvė – Lietuvos medinio burinio laivyno angaras. Ji veikia Memelio miesto dalyje, kurioje dar nevyksta statybos. Šį angarą griauti numatyta tik ateinančiame teritorijos plėtros etape, todėl vystytojų atstovas Nerijus Tilindis norėjo angarą įveiklinti kultūrinėmis veiklomis. Todėl jau rudenį į jį buvo sukelti Lietuvos jūrų muziejaus kurėnas SūD.1, reisinė Dreverna, vytinė Vytautas Didysis, venterinė valtis Rusnietė ir ungurinė – Ylė.

Alfonso Mažūno nuotr.
Alfonso Mažūno nuotr.

Pastogė laivus saugo nuo atšiaurių oro sąlygų, nes medžio konstrukcijos jautriai reaguoja į vėją ir šaltį.  Po gero mėnesio prasidės pasiruošimas naujam laivybos sezonui – bus tvirtinami korpusai, keičiamos lentos, kamšomi tarpai tarp jų, bortai ir dugnai tepami derva. O kol kas Lietuvos medinio burinio laivyno angaras atveria duris edukacijai.

Simboliška, kad pirmieji nemokami užsiėmimai buvo skirti Kovo 11-ajai.

Lietuvos jūrų muziejaus direktoriaus pavaduotojas-vyriausiasis muziejaus rinkinių kuratorius, istorikas Romualdas Adomavičius sako, kad Medinio burinio laivyno angaro idėja kilo diskutuojant su alinės Herkus Kantas savininku Kipru Paldausku. Prasidėjus Memelio miesto statybai, alinei buvo pasiūlyta persikraustyti į kitas patalpas – angarą, kuriame neseniai vyko gamybinė veikla. Alinės veiklai užteko trečdalio angaro ploto, likusiame laisvame plote buvo pasiūlyta šaltuoju metų laiku įkurdinti tradicinius medinius burinius laivus.

– „Pagalvojom, kada tai būtų puiki kultūrinė patirtis lankytojams ir edukacinė erdvė pristatyti Lietuvos laivybos istoriją“, – sako Romualdas Adomavičius.

Alfonso Mažūno nuotr.
Alfonso Mažūno nuotr.

– „Esu įsitikinęs tradicinės laivybos išsaugojimo svarba kultūriniam Lietuvos vandenų krašto pažinimui, tautinio identiteto sujūrinimui ir pamario bei pajūrio regiono unikalumo išsaugojimui. Laivai yra gyvi, kol plaukia. Kasmet 12–15 medinių burinių laivų dalyvauja regatoje Burpilis, senųjų laivų festivalyje Dangės flotilė Jūros šventės metu, Nacionalinėje ekspedicijoje ir įvairiose pamario šventėse“.

Alfonso Mažūno nuotr.
Alfonso Mažūno nuotr.

Lietuvos medinio burinio laivyno angaro idėjos iniciatoriai: alinė Herkus Kantas, Tradicinių ir istorinių laivų asociacija, rėmėjas Stemma Group. Laivų iškėlimas ir laikymas angare bei kultūrinė edukacija finansuojama Lietuvos jūrų muziejaus (dalis lėšų iš Klaipėdos miesto savivaldybės programos Burių miestas) ir Tradicinių ir istorinių laivų asociacijos lėšomis.

Lietuvos Jūrų muziejaus informacija

Leave a Reply