Gyvas piešimas kaip kasdienė praktika

Nepriklausoma menininkų iniciatyva „Gyvas Piešimas” (GP) – atvira erdvė visiems norintiesiems išbandyti save dailės virtuvėje piešiant gyvą modelį arba pozuojant portretui – Klaipėdoje veikia ketvirtuosius metus. Užsiėmimai trečiadieniais bei šeštadieniais, 18–22 val., vyksta Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Meno kiemo galerijoje. Portretai piešiami nemokamai.

Užsiėmimai „Gyvo Piešimo“ (GP) studijoje Klaipėdoje rengiami dukart per savaitę. Anitos Beck nuotr.

Užsiėmimai „Gyvo Piešimo“ (GP) studijoje Klaipėdoje rengiami dukart per savaitę. Anitos Beck nuotr.

Dalyviai čia negauna jokių pamokymų arba paskaitų apie tai, kaip reikia ar nereikia piešti. Pakanka žinoti, kad atėjai būtent šito – tai atveria laisvę individualiam braižui, savotiškai autoterapijai. Piešinių aptarimai nėra privalomoji dalis, o gyvas modelis tėra atspirtis: vienas imasi akademinio piešimo, kitas šaržuoja, trečias paišo savo sukurtas situacijas – kūrybiška aplinka skatina įsitraukti ir užsikrėsti pavyzdžiu, o amžiaus ar pasiruošimo cenzo – nėra. Pozavimas trunka nuo pusvalandžio iki valandos, savanoriai modeliai gauna savo portretų kopijas.

Kiek piešėjų vieną ar kitą vakarą susirinks studijoje – visuomet yra intriga, tačiau studijos statistika, kuri, anot jos įkūrėjų, niekuomet nebuvo savitikslė, kalba pati už save: GP profilyje socialiniame tinkle „Facebook” per trejetą metų paskelbta daugiau kaip 3000 čia sukurtų piešinių. Nuo 2010 metų GP studijoje uostamiestyje įvairiu metu nuosekliai rezidavo 18-a autorių, periodiškai lankėsi piešti apie 100, jiems pozavo kone triskart daugiau modelių. Tiesa, studiją sumanę entuziastai menininkai pastebėjo, kad nemažai žmonių net norėdami išmėginti GP nedrįsta ateiti, dvejoja ir lieka gerbėjais prie ekranų.

Iniciatyva, anot sumanytojų, susikūrė kaip reakcija į vartotojišką, virtualų laiko leidimą.  Įsiklausant į vidinius poreikius, ieškant ko nors tikresnio ir gyvesnio, buvo grįžta prie vaizdavimo ištakų – seno gero piešimo. Keli bendraminčiai pradėjo piešti miesto baruose, o gavę patalpas KKKC, ėmė rinktis Meno kiemo galerijoje.

Ilgainiui GP nariai ėmė nebeapsiriboti stacionaria veikla: savo iniciatyva arba sulaukę kvietimų, jie rengia „ekspedicijas” į įvairias bendruomenes, vaikų dienos centrus, globos namus, kitas organizacija bei renginius. Apsilankę suteikia galimybę įsitraukti ir šeimininkams. Tokie renginiai tampa gerąja praktika abiems pusėms – šeimininkai visada kviečia apsilankyti dar. Šiemet vasarą Giruliuose vyko jau trečioji GP piešimo stovykla. Įgyvendinti šį sumanymą mielai padeda Klaipėdos miesto savivaldybės viešiosios bibliotekos Girulių biblioteka-bendruomenės namai bei Klaipėdos turizmo ir kultūros informacijos centras.

Atviri ieškojimai sulaukia ne vien piešėjų entuziastų, bet ir autoritetingų specialistų dėmesio. Studijos nariai dėkingi grafikui ir pedagogui Augustinui Virgilijui Burbai, kuris reguliariai lankosi studijos užsiėmimuose ir dalijasi su piešėjais savo teorinėmis žiniomis bei įžvalgomis. GP nariai turi ir daugiau planų, kaip būtų galima augti ir plėtoti socialiai aktyvią dailės iniciatyvą, tačiau susiduria su proziškais sunkumais – veiklos koordinavimas ir administravimas reikalauja vis daugiau dėmesio ir resursų. „Matyt, įveikiame natūralius raidos etapus”, – sako jie.

Žinia apie GP studiją pasklido už Klaipėdos ribų. Šiemet studijos veikimo modelis bendraminčių pritaikytas Vilniuje; pasigirsta apgailestavimų, kad tokių iniciatyvų nėra Kaune ar Šiauliuose. Galbūt tik kol kas – GP iniciatoriai pasirengę pasidalinti patirtimi. Tuo metu buvę uostamiesčio GP studijos dalyviai, išvažiavę į Angliją ir Ispaniją, mielai tęsia tokias iniciatyvas su artimais aplinkiniais bei palaiko ryšį su Klaipėdos piešėjų bendruomene.

Piešimas – prieinama ir techniškai patraukli dėmesio koncentracijos forma. Išbandžius šią proto mankštą, lengva vėliau ją daryti bet kur, o dailės įgūdžiai praverčia ne tik menininkui.

3 komentarai

 1. Neringa

  Pagaliau, bent kažkiek viešumo, tai tikrai dėmesio ir palaikymo nuspelniusi inciatyva. Vilniuje aš įkvėpta Gyvo piešimo jau mėnesis organizuoju kaip Sketching up užsiėmimus: https://www.facebook.com/groups/sketchingupinvilnius/ 😉

 2. Egidijus Kiveris Starkiss

  Visapusiškas palaikymas ir paDėkojimas už nuostabias akimirkas patirtas GP , linkiu visokiariopos Sėkmės ir kūrybingos išraiškos mūsų gyvenime 🙂 AČIŪ JUMS LABAI 🙂
  su pagarba Egidijus 🙂

 3. Jolanta Vitkutė

  visapusiškas palaikymas 🙂 super dalykas …

  🙂

Leave a Reply