„Galerijoje Lyceum“ – „Danieliaus Rusio metafizikos“

Kovo 8-ąją dieną, 17.30 val. Klaipėdos „Galerijoje Lyceum“ įvyks žinomo Lietuvos dailininko monumentalisto Danieliaus Rusio (g. 1964) kūrybos parodos „Danieliaus Rusio metafizikos“ atidarymas! Paroda veiks iki kovo 30 d. Lankymas nemokamas.

Pirmą kartą „Galerijoje Lyceum“ pristatomoje D. Rusio parodoje išvysite dar niekur viešai nerodytus tapybos kūrinius, kuriuose atsiskleis dailininko-eksperimentatoriaus dvasia bei mūsų nūdienos aktualijas atspindintys figūratyvinės tapybos šedevrai.

Danielius Rusys. „METAFIZINIAI SKALBINIAI“, 2024
Danielius Rusys. „METAFIZINIAI SKALBINIAI“, 2024

„Gimiau 1964 metais Klaipėdoje. Jaunystėje susidomėjau tapyba ir kitomis meninėmis raiškomis. Esu surengęs personalines parodas, taip pat dalyvavęs ir vis dar dalyvauju grupinėse parodose ir pleneruose. Svarbių apdovanojimų neturiu. Nacionalinių ir kitokių premijų nesu gavęs. Muziejai ir nacionalinės galerijos mano darbų nėra įsigijusios. Tai kalbėti nėra apie ką daugiau“ – tapytojas Danielius Rusys.

Danielius Rusys. Asmen. archyv. nuotr.
Danielius Rusys. Asmen. archyv. nuotr.

Danielius Rusys – daugeliu atžvilgių unikali asmenybė, išskirtinai individualaus pasaulio matymo žmogus ir kūrėjas. Žmogus – tvirtai įtikėjęs savo, kaip kūrėjo misija, beveik viską dedantis ant kūrybos altoriaus, stebėtinai atkakliai gyvenantis savo vertybinėmis nuostatomis ir nepalaužiamai ištikimas galingam Kūrybinės Dvasios vedimui.

Aukščiausio lygio muzikos – džiazo, roko, klasikos – mėgėjas ir subtilus vertintojas, filosofinės minties žinovas, intelektualus ir gilus žmogus. Danielius Rusys jautriai priima pasaulio mums siunčiamą Žinią ir lyg chirurgo skalpeliu atveria jo dažnai bauginantį giluminį slėpinį, pranašiškai nuspėdamas šiuolaikinio pasaulio būtį.

Danielius Rusys. „BE PAVADINIMO“
Danielius Rusys. „BE PAVADINIMO“

Danieliaus Rusio kūryba pilna filosofinės minties, keistų simbolių ir reikšmingų metaforų. Paveikslų personažai gyvena magiškame, lyg iš sapno ar pasąmonės atėjusiame pasaulyje. Keisti, daugiaprasmiai vaizdiniai ir siužetai sąveikauja ir persipina neįtikėtinais rakursais, yra nušviesti mistiškos, bauginančios šviesos, bet išlaikantys įtaigią ir gražią paveikslo estetiką. Tai Danieliaus Rusio kūrybos žymusis paradoksas ir stebuklas – derinti, rodos, nesuderinamus dalykus.

Žmonės-zuikiai, žmonės-lapės ar žmonės-griaučiai – tokie siužetai, regis, balansuoja ant banalumo ribos, bet stipraus Danieliaus talento bei jam būdingo taktiško sarkazmo dėka kuriami siužetai įgauna dar didesnės įtaigos ir gilumo.      

Kiekvienas kūrinys pilnas netikėtos džiazuojančios minties šuolių, fantasmagoriškos paveikslų plastikos, kompozicinės ir spalvinės įtampos, ir veda į magišką Danieliaus Rusio kūrybos pasaulį, turintį gilią, unikalią ir ryškiai jaučiamą Tiesą.

Parodos kuratorius, tapytojas-monumentalistas Juozas Vosylius.

„Danieliaus Rusio asmenybė priklauso „pogrindžiui“, dailininkas nesiveržia į rampos šviesą, jo kūryba nesivaiko komercinių dėsnių. Užtad, autorius yra mūsų laikmečio dainius, sugeriantis visas nūdienos aktualijas ir jas žaismingai, siužetiškai ir metafiziškai perteikiantis drobėse.

Tai tapytojas, kuris savo kūryba paliečia. Nustebina. Sujudina pagrindą po kojomis. Jo tapyba tiesiog veržiasi į žiūrovo pasąmonės klodus. Tam yra atsakymas – kurdamas D. Rusys naudoja siurrealistinius ir italo Giorgio de Chirico (1888-1978) metafizinės tapybos metodus. Menininko galvoje gimstantis turinys transformuojasi į archetipinius įvaizdžius, kolektyvinės pasąmonės tyrinėjimus. Tokiu būdu autoriaus tapyboje taip gausiai ir koncentruotai veikia fantastiško pasakojimo elementai bei plyti sapno estetika“ – menotyrininkė, „Galerija Lyceum“ kuratorė Agota Bričkutė.

Daugiau informacijos apie galerijoje vykstančius renginius – https://galerijalyceum.lt

„Galerija Lyceum“ informacija

Leave a Reply