Festivalio pabaigai – audiovizualinė fantazija „Metroscan”

KKS-tinklapis-AFISA_1001_LT (1)Spalio 1 dieną, trečiadienį, 19 valandą festivalis „Permainų muzika” atsisveikins su klausytojais audiovizualiniu projektu „Metroscan”. Renginys skiriamas Tarptautinei muzikos dienai ir jį nemokamai gales pamatyti visi šiuolaikinio meno gerbėjai.

Projekto „Metroscan” autoriai – rafinuotai abstrakčios, kartais asketiškai skambančios elektroninės muzikos kūrėjas ir atlikėjas Vytautas V. Jurgutis bei videomenininkas Vaclovas Nevčesauskas. Naujausių ir radikaliausių garso bei vaizdo technologijų pagalba jie pieš konceptualų posturbanistinį garsovaizdį.

Pasak kompozitoriaus V. V. Jurgučio, kūrinio sumanymas susijęs su daugiaprasme žodžio „metro” kilmės traktuote (gr. metron – matas). „Ji siejasi su metropolijos, matavimo, judėjimo ir transportavimo sąvokomis. Jos visos bus „nuskenuotos” į labai koncentruotą garsą ir vaizdą – suspaustą didmiesčio informacinę laviną, kuri skaitmeninių technologijų pagalba perlydoma į išgrynintą estetinį rezultatą”.

Iš esmės „Metroscan” – tai abstrakti fantazija didmiesčio tema, kurios autorius sieja polinkis į bekompromisius meninius sprendimus ir rafinuotas estetinis skonis. Pasak savitą neogardo stilių propaguojančio V. V. Jurgučio, šis projektas „skirtas ir tiems, kam tiesiog mielas grynas skaitmeninis garsas ir kompiuteriu generuotas HD kokybės vaizdas”.
V. V. Jurgutis baigė Lietuvos muzikos ir teatro akademiją, Osvaldo Balakausko kompozicijos klasę. Nors autorius yra parašęs kūrinių orkestrui ir kamerinės muzikos ansambliams, vis dėlto gausiausia jo kūrybos sritis yra elektronine muzika. Siekdamas praplėsti muzikos išraiškos erdvę ir sustiprinti jos įtaigą kompozitorius kartais pasitelkia ir vizualinius elementus, pats kuria realaus laiko vaizdo projekcijas arba, kaip šiuo atveju, bendradarbiauja su vaizdo menininkais.

V. V. Jurgutis jau ne kartą dalyvavo festivalyje „Permainų muzika”. 2005 metais jis čia pristatė projektą „Neogard-club-electronic”, kuriame apsijungė elektroninė, klubinė muzika ir vaizdo projekcijos. 2007 metais festivalyje buvo parodytas multimedijinis V. V. Jurgučio šokio projektas „Time Line”. Vytautas taip pat dalyvavo festivalio videoklubuose, jo kūriniai skambėjo kamerinės muzikos koncertuose.

V. Nevčesauskas yra Vilniaus dailės akademijos auklėtinis, jau studjų metais atkreipęs į save dėmesį instaliacija „Koncertas mobiliesiems telefonams”. Jis buvo vienas iš bendraautorių festivalio „Skamba skamba kankliai” metu pristatyto projekto, kuriame, sukamų verpimo ratelių garsai, naudojant kompiuterines technologijas, buvo derinami su įrašytais liaudies dainų fragmentais, pianino bei gitaros muzika.

Projektas „Metroscan” jau buvo atliktas Vilniuje, Menų fabrike Loftas, užsienio festivaliuose Eclectica (Tartu, Estija), Streaming Festival (Haga, Olandija), Synchresis III at XX Festival Punto de Encuentro (Valencija, Ispanija), Frischzelle Festival (Kiolnas, Vokietija), Streetwaves Festival (Gdanskas, Lenkija).

Klaipėdos koncertų salės organizuojamo šiuolaikinės muzikos festivalio „Permainų muzika” baigiamasis renginys „Metroscan” vyks Klaipėdos kultūrų komunikacijų centro (KKKC) Parodų rūmuose. Ši vieta buvo pasirinkta dėl tos priežasties, jog projekto autoriams reikėjo didelės baltos sienos erdvės, ant kurios būtų galima projektuoti plačius video vaizdus.

Leave a Reply