„Baroti“ galerijoje: „Rytprūsių dangus“ ir „Slinktys“

Klaipėdos apskrities dailininkų sąjungos „Baroti“ galerija gruodžio 15 d. (penktadienį) 18.30 val. maloniai kviečia į paskutinį 2023 m. renginį, kuriame galėsite susipažinti su Tomo Kiaukos tapybos darbų paroda „Rytprūsių dangus“ bei Rimos Leipuvienės keramikos darbų paroda „Slinktys“, išgirsti Mindaugo Bačkaus muzikinį sveikinimą, pamatyti Beno Šarkos „video“ linkėjimus, dalyvauti meno kūrinių loterijoje bei kitaip linksmai praleisti laiką. 

AUTORIAI APIE PARODAS:

T. Kiaukos parodos „Rytprūsių dangus“ fragmentas. Organizatorių nuotr.
T. Kiaukos parodos „Rytprūsių dangus“ fragmentas. Organizatorių nuotr.

„Motyvams renkuosi gana tipiškus, dažnai „atvirutinius vaizdus“: tai bažnyčios, tiltai, geležinkelių stotys, jūros ar marių peizažas. Tas, kas buvo ir vis dar išlieka atpažįstama, kaip Klaipėdos krašto topografija. Nuvalkiota? Banalu? Argi kavinės ir šiaip viešos vietos neužzulintos tokiomis atvirutėmis, kurios išpopuliarėjo paskutiniu dešimtmečiu? Ar esama jose išlikę tikrosios, autentiškos vietos sielos? Ar dar egzistuoja toks dalykas, kaip „vietos siela“? Ir ką tai sako žvelgiantiems į tuos vaizdus, kai tie žvelgiantys neturi asmeninės patirties su tais praeities vaizdais?

Pernelyg daug ir dažnai eksploatuojami dalykai tampa nematomi, susivartoja, praranda gyvybę… O ar aš, tapydamas tuos suvartotus vaizdelius, irgi neprisidedu prie jų naikinimo? Man neduota į tai atsakyti… Tapydamas užsiimu savotiška „topopsichografija“: t. y. dematerializuoju objektus – pastatams prarandant mūro svorį, tampant sąmonės atminties buveinėmis, žvelgiu pro jų langus į tą praeities pasaulį ir matau juos, tuos nutapytus namus, stotis, bažnyčias, tiltus – kaip sielas iš praeities, klajojančias ir ieškančias savo vietos po amžinu dabarties dangumi. Ir viliuosi, kad tos sielos prieglobstį suras į jas žvelgiančio akių šviesoje“ (Tomas Kiauka).

***

Rimos Leipuvienės keramikos darbų paroda „Slinktys“. Organizatorių nuotr.
Rimos Leipuvienės keramikos darbų paroda „Slinktys“. Organizatorių nuotr.

„Slinktys – netikėti pokyčiai, matomi ir nematomi judesiai, transformacijos atsiskleidusios keramikoje ir natūraliai vykstančios gamtoje bei žmogaus gyvenime. Nuolatinis kitimas, nesuvaldoma laiko tėkmė, akimirkos nepagavumas, tai dalykai kurie jaudina ir į kuriuos krypsta mano dėmesys. Geologines formas ir gamtos darinius reflektuojančiais kūriniais per faktūrų žymes, įražas, trūkius, bandau atskleisti ne tik molio grožį, bet akivaizdžiai neišsakomas, gilesnes prasmes.

Juntu, kad paskutiniais metais pasaulyje vyksta ne tik natūralūs poslinkiai, ar cikliškumai, bet ir tektoniniai lūžiai… Parodoje pristatomi Rytų keramikos tradicijas, estetiką ir technologijas atliepiantys darbai iš ciklų „Vieneri metai“ (2020–2021 m.), „Kiti laikai“ (2022 m.) bei nauji 2023 m. kūriniai. Skulptūrinė keramika, atkreips dėmesį netikėtomis formomis, šamoto medžiagoje išryškintu pirmapradiškumu, natūralumu“ (Rima Leipuvienė).

Paroda „Baroti“ galerijoje veiks iki 2024 m. sausio 24 d.

„Baroti“ galerijos informacija

Leave a Reply