ARTIMIAUSI RENGINIAI PRANO DOMŠAIČIO IR PAMARIO GALERIJOSE

Gruodžio 9 d. 12‒17 val. LNDM P. Domšaičio galerija (Liepų g. 33, Klaipėda) kviečia įbaigiamąjį projekto „Muziejus kaip laboratorija“ renginį.

Visus metus vykęs projektas „Muziejus kaip laboratorija“ siekė sukurti bendradarbyste, empatija ir bendruomeniškumo poreikio patenkinimu grįstą tvarų bendrabūvį su Klaipėdoje gyvenančiomis jaunimo grupėmis. Projekto dalyviai susitikimo su kūrėjais (pasakojimo meno mokytoja Milda Varnauskaitė, fotografas Alvydas Lukys, architektais Vladas Balsys ir Vladas Suncovas, tarpdisciplininio meno kūrėjas Dainius Liškevičius, tapytoja Elgė Ulčickaitė, edukatorė Rima Povilionytė), su kuriais kartu permąstė šiuolaikinio muziejaus paskirtį, ieškojo naujų eksponavimo, architektūros ir pristatymo būdų.

Menas, kuris čia aktualizuojamas kaip tarpininkas dialogui kurti, skatinantis muziejaus transformaciją iš pasyvios ir senove dvelkiančios vietos į idėjų inkubatorių, skirtą naujiems ryšiams tarp meno ir žmogaus, individo ir bendruomenės puoselėti. Septynių susitikimų ciklas leido bendrauti, įgyti naujų žinių ir gebėjimų, dalintis patirtimi ir kurti idėjų laboratoriją muziejaus erdvėse.

Projektą vainikuos turiningas baigiamasis „Muziejus kaip laboratorija“ renginys – visos dienos patirčių programa. Iš arti susipažinsime su įvairiomis dailės šakomis: tapyba, grafika, fotografija. Ekskursijose turiningai ir smagiai praleisime laiką, o kūrybinėse dirbtuvėse – „laboratorijose“ kursime patys.

PROGRAMA

12:00 – 12:45 Ekskursija parodoje „Karl Eulenstein (1892–1981). Sugrįžęs į Klaipėdą“ su parodos kuratore Aurelija Malinauskaite.

12:30 – 13:15 Ekskursija su gide parodoje „Kasdienybės liudininkai. Natiurmortas kaip laikmečio re(de)konstrukcija“.

13:00 14:00 Piešimo dirbtuvės „Miestas iš atminties“.

13:30 – 14:45 Dailės studija: natiurmorto pastatymo piešimas su edukatore.

14:00 – 14:45 Ekskursija su gide Žilvino Kempino parodoje „Šviesos skulptūros“ ir grupinėje fotografijos parodoje „Atodangos. Tapatybės paieškos Lietuvos fotografijoje.“

15:00 17:00 Fotografijos dirbtuvės: fotogramų kūrimas su G. Kavoliūnu.

***

Pačiu tamsiausiu metų laiku Lietuvos nacionalinio dailės muziejaus Pamario galerija (L. Rėzos g. 3, Juodkrantė) nušvis ryškia šviesa. Gruodžio 9 d. 13 val. Palangoje gimęs menininkas Tomas Daukša pristatys šviesos instaliaciją „Tegul šviečia“. Tai jau trečiasis „Migruojančio muziejaus“ renginys, kurio metu galerijos lankytojai galės apžiūrėti specialiai šiai erdvei sukurtą kūrinį ir, prisimenant vasarą, paskanauti garsiausio paplūdimių maisto – čeburėkų.

Tomas Daukša. „Tegul šviečia“. Organizatorių nuotr.
Tomas Daukša. „Tegul šviečia“. Organizatorių nuotr.

 „Mano šunys mėgsta valgyti žemes iš vazono kuriame auga fikusas. Valgo noriai ir gausiai, todėl jį vis papildau kompostu iš kieme esančios krūvos. Žemes valgo tik iš to vienintelio vazono, niekur kitur net nebando ragauti, nei iš greta stovinčių vazonų, nei lauke, nei iš skaniosios komposto krūvos. Kartu su žemėmis į vazoną patenka sėklų iš kurių sudygsta keisti augalai – kažkada valgytų vaisių ir augintų gėlių junginiai. Šiek tiek atpažįstami, bet tuo pačiu ir visiškai skirtingi nuo jų sėklas užauginusių protėvių“, – apie savo instaliaciją pasakoja Palangoje gimęs Tomas Daukša. 

Pamario galerijos verandoje besirangantis objektas yra iš idėjų komposto krūvos išaugusi amalgamacija. Primenanti anksčiau kurtus darbus, tačiau iki galo nė į vieną nepanaši. Kaip peržiemoti į vidų sunešti augalai, radusi prieglobstį nuo atšiauraus oro, ji šildosi savo pačios skleidžiamoje šviesoje. Šviesa užpildo nedidelę verandos erdvę ir pro langus veržiasi laukan, bet nėra iki galo aišku ar ji žada saugumą ir šilumą, ar įspėja apie galimą pavojų.“, – sako menininkas.  

Kūrinį žiūrovai galės apžiūrėti gruodžio ir sausio mėnesiais be išeiginių ir bet kuriuo paros metu. Instaliacija sukurta apžiūrėjimui iš lauko.  

Tomas Daukša gimė 1988 m. Palangoje. Vilniaus dailės akademijoje baigė tapybos studijas. 2019 m. ten pat apsigynė meno doktorantūros laipsnį. Nuo 2009 m. aktyviai dalyvauja parodose tiek Lietuvoje, tiek užsienyje, rengia personalines parodas. Kūryba pristatyta tarptautinėse šiuolaikinio meno mugėse (Art Dubai (Jungtiniai Arabų Emyratai), Tbilisi Art Fair (Sakartvelas), Enter Art Fair (Danija), Vienna Contemporary Art Fair (Austrija), Fresh Paint (Izraelis), ArtVilnius (Lietuva), muziejuose, galerijose, meno centruose Lietuvoje (Šiuolaikinio meno centre, Nacionalinėje dailės galerijoje, Klaipėdos kultūros ir komunikacijų centre, The Rooster Gallery ir kt.) ir užsienyje (Futura Gallery (Čekija), Galleri NB (Danija), Soda Gallery (Slovakija). 2013 m. T. Daukšai skirta Ary Stillmano stipendija. Kūryboje T. Daukša tyrinėja įvairių sistemų savybes, jų veikimo principus ir transformacijų galimybes.

Renginiai nemokami

Projektą Muziejus kaip laboratorija remia Lietuvos kultūros taryba.

Prano Domšaičio galerijos informacija

Leave a Reply