Islandija: KKKC meno rezidentų kelionės dienoraštis. II dalis

Klaipėdos kultūrų komunikacijų centras, įgyvendindamas tarptautinės meno rezidentūros programą, į Islandiją išsiuntė kūrėjų komandą: Irmą Leščinskaitę, Marių Ščerbinską, Miką Zabulionį, Vincentą Mikulėnaitę ir Eglę Ščerbinskaitę.

Islandija_09_04_10

KKKC meno rezidentų nuotraukos

Mėnesio trukmės rezidentūroje menininkai kuria projektą „Islandija. Kvadratinė šaknis iš 13 horizonto”. Jų išsikeltas tikslas – konceptualiomis meninėmis priemonėmis holistiškai perteikti darnaus žmogaus ir visuomenės gyvenimo bei jo pilnatvės idėją. „Visuma yra daugiau nei jos dalių suma”, – šią idėją glaustai nusakė Aristotelis savo veikale „Metafizika”. Paraiškoje pristatydami projekto tikslą, menininkai mintį išplėtojo: „Darnaus ir pilnatviško gyvenimo visumą sudaro trys elementai: harmoningas santykis su gamta, realizuojamas per tausojantį ir puoselėjantį rūpinimąsi jos išsaugojimu; harmoningas santykis su kultūra, pasireiškiantis gebėjimu saugoti, puoselėti ir perduoti būsimoms kartoms kultūrinių vertybių paveldą; harmoningas asmens santykis su savimi ir visuomene, realizuojamas fiziniu ir dvasiniu savęs ugdymu bei gebėjimu kurti ir plėtoti darnius santykius su kitais visuomenės nariais ir prisidėti prie fiziškai, socialiai ir dvasiškai sveiko visuomenės gyvenimo būdo skatinimo ir įtvirtinimo.”

Rezidentūros metu komanda, tyrinėdama Islandijos peizažą ir ieškodama harmonijos su gamta bei savimi, siekia naujai įprasminti kultūrinį paveldą jiems priimtinais raiškos būdais. Tapytoja Irma Leščinskaitė perkelia Lietuvos istorines asmenybes į Islandijos peizažą – konstruoja multimedialų pasaulį, kuris neleidžia atskirti realybės nuo fikcijos, kartu išsaugodama pagarbą klasikinei tapybai ir įprasmindama ją šiuolaikinio meno kontekste bei priartindama prie modernaus žiūrovo.

Islandija_09_06_2_Irmos_miniatiura

Irmos Leščinskaitės miniatiūra kaip dalis Islandijos peizažo. KKKC meno rezidentų nuotr.

Šviesos instaliacijų kūrėjas Marius Ščerbinskas šiuolaikiškai interpretuoja lietuvių etnokultūros objektą „Dangaus sodą”: Islandijos peizaže jis kuria dvi šviesos instaliacijas, vieną jų – ant vandens, išryškėsiančią tik atėjus rūkui. Šiaudinių sodų struktūrų kūrimas yra gilias tradicijas ir prasmę turintis paveldas, pastaruoju metu gaivinamas, siekiant įtraukti į nematerialųjį UNESCO paveldo sąrašą. Objekto perkėlimas į kitą erdvę – Islandijos gamtą – svarbus mūsų regiono kultūros sklaidai. O pasirinkta neįprasta tradiciniam sodui kūrybinė medžiaga – šviesa – demonstruoja atvirą ir šiuos laikus atitinkantį menininko požiūrį į praeitį ir tradiciją.

Šviesos instaliacijų kūrybinį procesą fiksuojantis Mikas Zabulionis rezidentūros metu kuria profesionalų trumpametražį dokumentinį filmą. Projekto rezultatus menininkai pristatys parodoje Islandijoje. Klaipėdiečiai taip pat ją galės pamatyti KKKC Parodų rūmuose 2019 m. Šviesų festivalio metu.

Kiekviena kelionė – tai neišvengiami nuotykiai ir naujos patirtys: kiekvienas faktas ar įspūdis yra svarbus. Kad jie nesusiniveliuotų ir neužgožtų vienas kito, menininkai visos rezidentūros metu portalui Kulturpolis.lt siunčia kelionės dienoraštį, kuriame vaizdais ir trumpais komentarais fiksuoja savo patirtis. I dienoraščio dalis – ČIA.

Rugsėjo 4 diena. Rūkas pasiėmė kalną

Pirma diena Islandijos rytuose.
Atvykom, prasidėjo.
Rūkas pasiėmė kalną. Todėl nutapyti nepavyko.

Islandija_09_04_1

Islandija_09_04_2

Islandija_09_04_3

Islandija_09_04_4

Islandija_09_04_5

Islandija_09_04_6

Islandija_09_04_7

Islandija_09_04_9

Islandija_09_04_11

Islandija_09_04_13

Islandija_09_04_14_irmos_miniatiuros_abstrakciame_kalno_peizaze

Irmos Leščinskaitės miniatiūros abstrakčiame kalno peizaže

Rugsėjo 5 diena. Netrikdyti žolelių!

Islandijos šiaurės rytinė dalis.
Pradedam kryptingai dirbti.
Pajudinom vieną seną rąstą. Islandė paprašė padėti atgal ir netrikdyti žolelių šešėlio.

Islandija_09_05_3

Islandija_09_05_5

Islandija_09_05_6

Islandija_09_05_7

Islandija_09_05_8

Islandija_09_05_9

Rugsėjo 6 diena

Islandija_09_06_1

Islandija_09_06_3

Islandija_09_06_6

Islandija_09_06_7

Islandija_09_06_9_Irmos_miniatiura_sieros_lauke

Islandija_09_06_8_Irmos_miniatiura_kaip_dalis_islandijos_peizazo

Irmos Leščinskaitės miniatiūra kaip dalis Islandijos peizažo

Laukite tęsinio!

Leave a Reply