„Baltų kultūra miesto sienose”: IV tarptautinis hiphopo ir sienų tapybos projektas

Klaipėdoje, Melnragėje, 2020 m. liepos 22 – rugpjūčio 2 d. vyko IV tarptautinė Vilniaus dailės akademijos studentų sienų tapybos kūrybinė stovykla „Baltų kultūra miesto sienose” / „The Baltic Wild Walls”.

6_4_Baltu_kultura_Zilvino_Danio_nuotr

Projekto „Baltų kultūra miesto sienose” sienų tapybos fragmentas. Žilvino Danio nuotr.

Sumanymui įgyvendinti jau antrus metus pasirinkta vietovė Vėtros gatvėje, greta Melnragės molo ir ,,Klaipėdos naftos” industrinių objektų. Ant privataus apleisto pastato jaunieji menininkai sukūrė bendrą sienų tapybos kūrinį. Remtasi uostamiesčio heraldika, vietos tapatybės vardais, ženklais ir žinomo populiaraus stilizuoto vyčio kūrėjo Gintaro Karoso grafikos paveikslais baltų mitologijos tema.

Pasak projekto sumanytojo ir organizatoriaus Žilvino Danio, ,,The Baltic Wild Walls” kūrybos platforma siekiama aktyvinti hiphopo kultūrą. Svarbiausia čia – socialinė kūrybos funkcija: ieškoti sąlyčio tarp pogrindžio subkultūros ir visuomenei priimtinų kultūros formų. Graffiti reiškiasi kaip kontrakultūra, darant tai, kas draudžiama, o mes siekiame ne konfliktuoti, bet leisti jaunimui kūrybiškai išsireikšti. Mes atradome naują alternatyvią erdvę – sutvarkėme apleistą pastatą ir papuošėme Melnragės kraštovaizdį. Praeiviai dabar fotografuojasi prie ištapytų sienų, kelia savo nuotraukas į ,,Instagramą”, o „Autopliuso” skelbimuose pasirodė parduodami BMW automobiliai, nufotografuoti prie mūsų darbų. Be to, šis 2019 m. Melnragėje pradėtas grupinis kūrinys jau pateko ir į Klaipėdos sienų tapybos gidą. Mums svarbu, kad uostamiestis būtų gyvas ir atviras hiphopo kultūrai miestas”.

2_1_Baltu_ kultura_Evelinos Bernatonytes_nuotr

Komanda. Priekyje iš kairės: garso menininkas Oskaras Ivanovas, dailininkas Žilvinas Gaižauskas ir projekto vadovas Žilvinas Danys. Evelinos Bernatonytės nuotr.

Projektas „The Baltic Wild Walls”, puoselėdamas baltų tautų bendrumą bei alternatyvų požiūrį į kultūrą, sutelkė į komandą Lietuvos ir Latvijos dailės akademijų studentus bei kelis savanorius: Joelį Aškinį, Vitą Baraduliną, Eveliną Bernatonytę, Oskarą Ivanovą, Matą Janušauską, Dmitrijų Jefimenką, Gintarę Konderauskaitę, Žilviną Makutį, Žilviną Gaižauską, Aleksandrą Saburovą, Gertrūdą Šuminaitę, Gretą Vainauskytę, Gustę Vaitiekutę, Davį Vaivads’ą, Rūtą Žeimytę, Vytautą Juozėną. Projektą sumanė ir jam vadovavo dailininkas, kino menininkas Žilvinas Danys.

Kūrybinėje stovykloje puoselėjamos įvairios hiphopo šakos: graffiti, repas, breikas ir skate bordingas. Vyko gyvi repo atlikėjų ir didžėjų pasirodymai. O dailėtyrininkas-antropologas dr. Vytautas Tumėnas skaitė paskaitas, kurios įkvėpė dailininkus savitai interpretuoti prūsų, kuršių ir klaipėdiečių tapatybės simbolius. Į kūrybos veiksmą buvo įtraukti ir Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazijos moksleiviai – jie išmėgino graffiti technikos galimybes ištapydami ant pastato savo vardus. Renginyje savanoriai buvo mokomi filmuoti. Jie dokumentavo kūrybinio proceso akimirkas, taip talkindami medijų menininkams kurti meninį eksperimentinį filmą.

2_12_Baltu_kultura

Menininkai Rūta Žeimytė ir Dmitrijus Jefimenka. Evelinos Bernatonytės nuotr.

Pasak šio filmo režisieriaus Ž. Danio, norima užfiksuoti žmones, kuriančius hiphopo kultūrą Lietuvoje. Siekiama iš vidaus parodyti komandinės kūrybos procesą ir atskleisti kūrinio gimimo eigą – kaip tapymą lemia ekstremalios darbo sąlygos lauke, kai vieną dieną neapsakomai karšta, o kitą – jūroje siaučia audra ir vėjas verčia nuo pastolių, nupūsdamas purškiamus dažus. Hiphopo kultūra formuojasi kasdienybėje, siekiant atrasti bei išreikšti save, todėl įdomu įrašyti savo istoriją, tai, kokie esame dabar.

Pačių menininkų rankomis sutvarkytas ir iš visų pusių ištapytas pastatas dabar tapo savotišku hiphopo kultūros paminklu. Maištingi kontrakultūriniai estetiniai jaunimo poreikiai, jų saviraiškos laisvė čia įgyja pavidalą, priimtiną ir patrauklų viešosioms miesto erdvėms.

Baltu_kultura_Evelinos_Bernatonytes_nuotr1

Projektą rėmė: LR švietimo, sporto ir mokslo ministerija, Vilniaus dailės akademija.

Partneriai: viešbutis „Art city inn”, Garffitishop.lt, laisvalaikio baras „Shelter Pub”, Banglente.lt, Klaipėdos jaunimo organizacijų asociacija „Apskritasis stalas”, Klaipėdos Eduardo Balsio menų gimnazija, „Auk” centras.

Leave a Reply