PIRMĄ KARTĄ KLAIPĖDOJE ILIUMINACIJŲ KŪRIMO DIRBTUVĖS

Prof. Algio Kliševičiaus kaligrafijos ir rašto meno mokykla kviečia keliauti į Viduramžius! Taip, taip, jūs neapsirikote – mes keliausime į viduriniuosius amžius, į darbštaus ir nagingo skriptoriaus dirbtuves, kad sužinotume kokiais tikslais, technikomis ir būdais, kieno užsakymu, ar įnoringu pageidavimu, buvo kuriamos puošnios viduramžių rankraštinės knygos. Keliaudami turėsime unikalią galimybę išmokti užrašyti inicialus itališkuoju dekoratyviuoju stiliumi, išbandysime raidžių dengimą auksu. Šioje, žinių, iki šiol negirdėtos informacijos ir naujų įgūdžių įgijimo kelionėje mus lydės menininkė Tania Crossingham.

Kaligrafijos pavyzdys. Organizatorių archyvas
Kaligrafijos pavyzdys. Organizatorių archyvas

Nuo 1991 m. Tania tyrinėja viduramžių rankraščius ir pati kuria iliuminuotas tekstų iliustracijas. Nuo 1993 m. T. Crossingham pradėjo nepriklausomos menininkės karjerą, nuolat dalyvauja parodose, meno festivaliuose, veda kūrybinius užsiėmimus. Nuo 2015 m. Tania pradėjo kurti heraldiko kūrinius, interpretuoti viduramžių iliuminacijas. Būtent ši sritis ir lėmė menininkės karjeros klestėjimą. T. Crossingham kaligrafijos įgūdžiai, gebėjimas kurti aukštos kokybės, preciziškai detalius iliuminuotus piešinius, heraldikos dkūrinius, suteikė menininkei tarptautinį žinomumą ir pripažinimą. 2019 metais T. Crossingham tapo prestižinės Heraldikos menininkų draugijos nare Anglijoje. Taip pat menininkė yra Maltos heraldikos draugijos nuolatinė narė. Jos darbai buvo publikuoti leidiniuose, skirtuose Heraldikos menui Europoje ir Šiaurės šalių regione. Nuo 2020 m. T. Crossingham kuria audinius, dekoruotus heraldiniais motyvais, simboliais, kaligrafiniais šriftais. Menininkės darbai buvo pristatyti karalienei Elžbietai II ir naudoti „Warner Brother Films“ užsakymu. Tania sukūrė Tarptautinio heraldikos kongreso logotipą ir daugybę knygų viršelių. 2023 m. menininkė sukūrė iliuminuoto šrifto kūrinius Gruzijos karališkajai šeimai ir buvo paskirta Gruzijos karališkosios šeimos heraldikos menininke.

Kaligrafijos pavyzdys. Organizatorių archyvas
Kaligrafijos pavyzdys. Organizatorių archyvas

Tania Crossingham vedamos kūrybinės dirbtuvės „Itališkasis dekoratyvusis šriftas. Raidė C“ vyks spalio 16–18 d. 1720 val.  VDA Klaipėdos fakultete. Adresas Daržų g. 18.

Priemonėmis aprūpins organizatoriai.

Registracijos anketa ir mokestis yra čia: https://www.ink4.art/pradzia/

Tania Crossingham paskaita ir praktinis užsiėmimas tema „Manuskriptų iliuminacijos“ vyks spalio 19 d. 17 val. I. Kanto viešosios bibliotekos Meno padalinyje. Adresas J. Janonio g. 9.

Paskaita – nemokama. Registracijos anketa bei informacija apie mokestį į kūrybines dirbtuves „Manuskriptų iliuminacijos“ yra čia: https://www.ink4.art/

NEPAPRASTAI ĮDOMUS KALIGRAFINIS ŠRIFTAS–GOTIŠKOJI ROTUNDA

Gotiškoji rotunda – kokia šio šrifto istorija ir kaip jis atrodo užrašytas, kodėl, rodos, jau pažįstamas, gotikinis šriftas staiga „suminkštėja“ įgydamas apvalias formas?

Kaligrafijos pavyzdys. Organizatorių archyvas
Kaligrafijos pavyzdys. Organizatorių archyvas

Tęsdami Kaligrafijos ir rašto meno mokyklos rudens semestre jau įprastas gotiškojo šrifto pamokas, šį rudenį prisiliesime prie gotiškosios rotundos – XV a. gotiškojo šrifto variacijos, daugiausiai naudotos Europos pietuose. Gotiškam šriftui nebūdingai apvalių formų rotunda yra nepaprastai įdomus kaligrafinis šriftas, stebėtinai retai sutinkamas šiuolaikinėje kaligrafijoje, bet tikrai vertas dėmesio. Šios dirbtuvės – tai puiki proga susipažinti ir pramokti šio šrifto rašymo subtilybių.

Gotiškosios rotundos šrifto rašymo dirbtuves ves kaligrafijos ir rašto meno mokyklos Klaipėdoje dalyviams pažįstamas kaligafas Lino Spurgos (jaun.).

Linas Spurga (jaunesnysis) yra kaligrafas ir grafikos dizaineris. Kaligrafijos kūrybinėje praktikoje užsiima netradiciniu, eksperimentiniu rašymu, neįprastų įrankių naudojimu, domisi kaligrafijos istorija ir filosofija, rengia parodas.

Kaligrafijos pavyzdys. Organizatorių archyvas
Kaligrafijos pavyzdys. Organizatorių archyvas

Dirbdamas kaligrafijos srityje rašė kaligrafijas MO Muziejaus Didžiajai parodai „Kodėl taip sunku mylėti?“, kuruotai menininkės Saskios Boddekės ir režisieriaus Peterio Greenaway’aus (2020), yra surengęs personalinių parodų, kurių naujausios – „Raidės forma“ (2022) ir „Grafomanija“ (2023). Grafikos dizaino srityje yra kuręs apipavidalinimą Poetinio Druskininkų rudens, „Skalvijos“ kino centro, „Meno avilio“ renginiams, kuria viršelius RARA leidyklai, dirba šrifto dizaino srityje.

2017–2022 m. dirbo Vilniaus dizaino kolegijoje, kur dėstė Tipografijos ir šrifto dalyką ir buvo bakalauro diplominių darbų vadovas. Nuo 2015 m. veda kaligrafijos kūrybines dirbtuves. Klaipėdos Kaligrafijos ir rašto meno mokykloje užsiėmimus veda nuo 2021 m.

2018 ir 2022 m. gavo Lietuvos kultūros tarybos individualią stipendiją, 2020 m. LR Kultūros ministerijos suteiktas Meno kūrėjo statusas, 2023 m. Lietuvos leidėjų asociacijos apdovanotas už RARA leidyklos dizainą.

Lino Spurgos kūrybinės dirbtuvės „Gotiškoji rotunda“ vyks spalio 16–20 d. 17–20 val.  LDS Klaipėdos galerijoje. Adresas Bažnyčių g.4

Visomis reikalingomis priemonėmis aprūpins organizatoriai.

Visa detali informacija ir kontaktai pasiteiravimui apie kūrybines dirbtuves, paskaitą, lektorius bei registracijos anketa ir informacija apie  mokestį už kūrybines dirbtuves yra čia: https://www.ink4.art/

****************

Klaipėdos Pedagogų švietimo ir kultūros centras (PŠKC) ir VšĮ „Prof. A. Kliševičiaus kaligrafijos ir rašto meno mokykla“ sudarė bendradarbiavimo sutartį.

Šios sutarties pagrindu bendradarbiaujame rengiant ir įgyvendinant pedagogų kvalifikacijos tobulinimo programas (kūrybinės dirbtuvės, seminarai, mini mokymai ir pan.).

Dalyvavusiems kaligrafijos ir rašto meno mokyklos užsiėmimuose pedagogams PŠKC išduos atitinkamas pažymas-sertifikatus.

Informaciją parengė Rūta Jakštonienė

Leave a Reply