Naujojoje Klaipėdos galerijoje RAMUTĖS TOLIUŠYTĖS personalinė meninės knygrišystės paroda

Dailininkė Ramutė Toliušytė Naujojoje Klaipėdos galerijoje pristato meninės knygrišybos parodą „LIBER ITER / KNYGOS KELIONĖ“, skirta Klaipėdos krašto prijungimo šimtmečiui. Eksponuojamuose kūriniuose menininkė atskleidžia odos technines galimybes ir įvairovę, atrastas naujas technikas, subtilius dekoro elementus, harmoningus spalvų ir atspalvių santykius. Produktyvi kūrėja, nuolat aktyviai dalyvaujanti parodose Lietuvoje ir užsienyje, savo kūrybiniame kelyje daugiausiai dėmesio skiria būtent knygrišystės menui. Paroda veiks iki lapkričio 6 d.

R. Toliušytė. „LIBER ITER / KNYGOS KELIONĖ“. R. Šileikos nuotr.

„Šioje parodoje pristatau meninės knygrišystės kolekciją, skirtą Klaipėdos krašto istorijai bei Mažosios Lietuvos rašytojams, kita knygų dalis – tai kūrybinio proceso metu atsiradę sprendimai, kuriuos įtakojo prisiminimai ir įspūdžiai iš kelionių po Klaipėdos kraštą.

Mažoji Lietuva, pilna dramatiškų istorijos vingių, man, knygos mylėtojai, visada buvo įdomi savo lietuvių raštijos ir knygų leidybos istorija. Keletą metų bandau tyrinėti, susipažinti su daugialype šio krašto kultūra, istorija, architektūra, gamta. Dalyvaujant pleneruose Kintų meno rezidencijoje, kilo mintis įamžinti dalelę šio krašto ne tik akvarelėse, bet ir meninės knygrišybos forma. Kelionė po šį pamario kraštą įkvėpė mane naujai parodai.

Knygą tradiciškai suvokiame kaip saugantį ir perteikiantį informaciją objektą. Šiuo metu  knygrišystės tendencijos puoselėja knygos visumą, knygos meno ryšį su tekstu, populiarina nacionalinę literatūrą, skleidžia knygos meno kultūrą, kartu plečia savo galimybių ribas, suteikdamos menininkams platesnį interpretacijos lauką. Meninė knygrišystė tampa patraukli  šiuolaikinio meno rūšis.

R. Toliušytė. „LIBER ITER / KNYGOS KELIONĖ“. R. Šileikos nuotr.

Pasauliniame kontekste knygos menas plėtojamas pritraukiant įvairių sričių profesionalus: grafikus iliustratorius, kaligrafijos kūrėjus, knygų restauratorius, knygos meno kūrėjus ir profesionalius knygrišybos amatininkus. Taip parodose atsiranda įvairovė, leidžianti įvertinti daugialypius pokyčius ir naujus procesus šioje meno srityje. Meninė knygrišystė, labai siaura ir reta meno rūšis,  Lietuvoje dėl nesusiklosčiusių tradicijų ir nedidelio profesionalų rato, retai pristatoma viešose meno erdvėse. Tai lemia ilgas ir brangus knygrišybos  procesas bei žinios šioje srityje.

Pastaruoju laiku pastebiu vis didesnį susidomėjimą knygos menu ir meniniais įrišimais. Vesdama meninės knygrišybos edukacijas įvairiose Lietuvos  bibliotekose, muziejuose ir kitur, stengiuosi sudominti knygos menu kuo daugiau žmonių, kad ši meno sritis nebūtų užmiršta ir vystytųsi profesionaliu lygmeniu“.

****

Dailininkė Ramutė Toliušytė 1994 metais baigė studijas Estijos dailės akademijoje Taline. Nuo 1999 m. Lietuvos dailininkų sąjungos narė, nuo 2016 metų – tikroji Vilniaus knygrišių gildijos narė. Menininkė gyvena ir kuria Kaune.

Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Parengė Ramutė Toliušytė

Leave a Reply