LRT Plius – nauja kultūros laida „Indivizijos”

LRT Plius startuoja menininkų kuriamas 8-ių apybraižų ciklas „Indivizijos”. Pirmoje laidoje klausiama: ar „žaliasis kapitalizmas” išgelbės pasaulį?

Zalioji_kultura

Kadras iš ciklo „Indivizijos” pirmosios dalies „Žalioji kultūra“. Organizatorių archyvo nuotr.

Kas yra „žaliasis kapitalizmas” ir žalioji kultūra”? Ar klimato krizės akivaizdoje atsidūrusi žmonija sugebės vieningai priimti sunkius sprendimus? O gal globalizacija ir visuotinis sutarimas tėra iliuzija, neleidžianti deramai įvertinti nacionalizmo ir etnocentrizmo grėsmės, užveriančios kelius sėkmingam tarptautiniam bendradarbiavimui? Kaip prie „tvarumo” puoselėjimo galėtų prisidėti kultūros sektorius – muziejai, galerijos ir patys kūrėjai? Šiuos klausimus kels šiuolaikinio meno kūrėja Kristina Inčiūraitė pirmoje ciklo „Indivizijos” dalyje „Žalioji kultūra”.

kristina_Inciuraite

Šiuolaikinio meno kūrėja Kristina Inčiūraitė. Organizatorių archyvo nuotr.

„Indivizijos” – tai aštuonių unikalių apybraižų ciklas apie netolimos ateities vizijas, utopijas ir grėsmes, kylančias iš žmonijos veiklos pasekmių. Plačiajai visuomenei skirtas TV projektas kuriamas drauge su žinomais Lietuvos vizualiojo meno kūrėjais, kurių kiekvienas pasirenka savitą pasakojimo būdą, temą ir vizualinę prieigą. Ciklas bus transliuojamas per LRT Plius sausio ir vasario šeštadieniais, 13.30 val.

Pirmoje ciklo dalyje „Žalioji kultūra”, kitaip negu sociologai ar gamtos mokslų atstovai, į klimato kaitos ir visuomenės bei verslo reorganizacijos problemą menininkė Kristina Inčiūraitė kviečia pažvelgti ne vien per mokslinių faktų prizmę. Pasakojimas žiūrovus panardins į klampų vaizdų koliažą, sudarytą iš atvirų archyvų internete.

Anot laidos autorės Kristinos Inčiūraitės, „nors pasaulį okupuojantis atvaizdų tiražavimas yra kritikuotinas, šis nemokamas atviras dalijimasis galėtų būti suvoktas kaip „žalioji” iniciatyva, nes jau kartą išėjęs į pasaulį atvaizdas gali būti panaudotas daugybę kartų. Atvaizdų pertekliaus eroje galime naudotis visur pasklidusiais vaizdiniais ‒ vaišintis vizualumo puotoje”.

Įtraukiančiame 25 minučių trukmės pasakojime gvildenami klausimai apie dialogą tarp skirtingų polių skatina kritiškai apmąstyti vyraujančias nuostatas ir ieškoti sąmoningos pozicijos.

„Ironiška, kad modernybės epochoje būtent naujumo, originalumo, netikėtumo paieškos mus privedė prie tokios atvaizdų gausos, kuri ne paaštrino, o atbukino mūsų jusles. Patogu slėptis už atvaizdų paviršių, skandinti savo tapatybes spalvų ir formų mirgėjime. Maskuoti savo problemų priežastis ir pasekmes. O savo veiksmų atsakomybę nukelti į miglotą ateitį, kuri jau seniai išaušo ir laiko daugiau nebėra”, – sako kūrėja.

Ciklą „Indivizijos” inicijuoja nepriklausoma VšĮ Studija TViP. Laidą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

Meninė-dokumentinė apybraiža „Indivizijos. Žalioji kultūra” – sausio 4 d. (šeštadienį) 13.30 val. per LRT Plius.

Leave a Reply