Klaipėdą, Kaliningradą ir Gdanską susiejo intensyvūs meno mainai

Tarptautinis projektas „Close Stranger“ („Pažink svetimšalį“) trijų šalių kultūros įstaigoms: Klaipėdos kultūrų komunikacijų centrui (KKKC, Lietuva), Kaliningrade įsikūrusiam Rusijos nacionalinio šiuolaikinio meno centro Baltijos skyriui bei Gdansko (Lenkija) šiuolaikinio meno centrui „Łaźnia“ – sudaro galimybę ne tik plačiai pristatyti savo menininkų bei kuratorių veiklą, bet ir drauge generuoti naujas meno aktualijas.

Algirdo Kubaičio nuotr.

Algirdo Kubaičio nuotr.

Šiuo metu Klaipėdos kultūrų komunikacijų centre veikia šiuolaikinio Lenkijos menininko Witosławo Czerwonkos videoinstaliacijų, piešinių ir fotografijų paroda „Trys sapnai“. Renginys, anksčiau įvykęs Gdanske bei Kaliningrade – pirmasis šio menininko kūrybos pristatymas Lietuvoje. Menotyrininkės Jolantos Cieselskos teigimu, W. Czerwonka savo kūryba reikšmingai parėmė avangardinio konceptualiojo ir analitinio meno tradiciją, kuri atliko svarbų vaidmenį XX a. 8-ajame dešimtmetyje lenkų menui siekiant įveikti kultūrinę geležinės uždangos izoliaciją, prisidėjo prie multimedijų meno plėtros ir jo propaguotojų ugdymo. 

Klaipėda savo ruožtu į partnerių miestus „eksportavo“ KKKC projektą „Remake“. Juo kuratoriai Ignas Kazakevičius ir Vidas Poškus pristato modernią recenzijos formą, informacinį meno terminalą, žaismingai apžvelgiantį Lietuvos šiuolaikinį meną per 16-a jo stereotipų: fenomenų bei menininkų.

Savo ruožtu Kaliningrado šiuolaikinio meno centras rudenį Klaipėdoje pristatys Gdansko publikos jau įvertintą Rusijos sociokultūrinę panoramą – kuratoriaus Jevgenijaus Umanskio ilgamečio projekto „9000 km“ parodą. Pavadinimu nurodomas atstumas tarp labiausiai į Vakarus ir Rytus nutolusių Rusijos teritorijos taškų, Kaliningrado bei Vladivostoko, nusakantis ir projekto mastelį.

Gegužę Klaipėdoje kelionę per tris miestus pradėjo jungiamoji projekto grandis, titulinė jo paroda „Close Stranger“ („Pažink svetimšalį“). 18-a parodoje dalyvaujančių šiuolaikinių menininkų iš trijų šalių savo kūriniuose pristato įspūdžius, sukauptus reziduojant projekto miestuose. Šiuo metu ji pristatoma Kaliningrade, o baigiantis vasarai viešės Gdanske. 

Lietuvai parodoje atstovauja Laura Garbštienė, Remigijus Treigys, Marta Vosyliūtė, Nerijus Jankauskas, Jurga Barilaitė, Laura Zala, Rusijai – Jegoras Lučševas, Grigorijus Selskis, Aleksejus Čebykinas, Olegas Bliabliasas, Jurijus Vasiljevas, Aleksandras Liubinas, Lenkijai – Agata Nowosielska, Angelika Fojtuch, Piotras Wyrzykowskis, Jacekas Niegoda, Julita Wójcik bei Arturas Gogołkiewiczius. Daugelį darbų įkvėpė konkrečios vietovės gyventojams įprasta kasdienybė, kuri pasirodo esanti itin iškalbi, atsidūrusi kraštovaizdį apžvelgiančio atvykėlio menininko akiratyje, taip pat geopolitinės realijos ir tarpkultūrinės komunikacijos ypatumai. 

Parodas papildo trijų kultūros įstaigų edukacijos specialistų rengiami užsiėmimai bei paskaitos, kurių dalyviai kviečiami eiti kūrėjų pasiūlytu keliu, perprasti jų požiūrį į įkvėpimą sužadinusius faktus bei istorijas ir paeksperimentuoti kuriant savarankiškai. 

Į projektą įsitraukę menininkai savo ruožtu šiuo metu rengiasi vienai iš įdomiausių projekto dalių – meno projektų viešosiose miestų erdvėse pristatymui, kuris vyks rugsėjį bei spalį. 

Bendrasis projekto „Pažink svetimšalį“, vykdomo nuo 2012 m. gruodžio iki 2014 m. gruodžio, tikslas yra plėtoti šiuolaikinės kultūros mainus ir skatinti tarpusavio supratimą tarp Gdansko (Lenkija), Kaliningrado (Rusija) ir Klaipėdos (Lietuva) gyventojų. Projekto tikslai apima ir pasienio institucijų tinklo ir profesionalų, dirbančių šiuolaikinio meno ir  kultūros srityje trijuose partnerių miestuose, trišalių mainų palengvinimą ir informacijos apie šiuolaikinį meną, kultūrą ir socialines problemas sklaidą projekto teritorijoje: Rusijoje, Lenkijoje ir Lietuvoje. 

Projektas „Pažink svetimšalį“ įgyvendinamas pagal 2007-2013 m. Europos kaimynystės ir partnerystės priemonės Lietuvos, Lenkijos ir Rusijos bendradarbiavimo per sieną  programą. Pagrindinis programos, finansuojamos Europos Sąjungos (ES) lėšomis, tikslas – stiprinti Lietuvos, Lenkijos bei Rusijos bendradarbiavimą plėtojant dvišalius ir trišalius santykius. Bendroji „Pažink svetimšalį“ projekto vertė – 873 620,59 euro arba 3 016 437,2 Lt. Programos įnašas į projektą sudaro 768 786,12 euro arba 2 654 464,7 Lt (88%). Partnerių skiriamas finansavimas – 104 834,47 euro arba 361 972,5 Lt (12%). 

Daugiau informacijos apie projektą – nuolat atnaujinamoje jo interneto svetainėje www.closestranger.eu.

Leave a Reply