Karantinas bibliotekose: nauji iššūkiai ir galimybės skaitytojams

Visoje Lietuvoje nuo kovo 16 d. įsigalėjęs karantinas pakoregavo visų mūsų gyvenimus. Viešojoje erdvėje apstu pasiūlymų, kokias knygas rinktis skaitytojams karantino metu, tačiau reikia prisiminti – bibliotekos taip pat keičia skaitytojų aptarnavimo sąlygas.

simonaitytes_biblioteka

Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka. Organizatorių archyvo nuotr.

Šiuo metu Klaipėdos apskrities viešoji I. Simonaitytės biblioteka teikia nuotolines, virtualias ir ekstensyvias (be kontakto su lankytojais) paslaugas, o skaitytojams siūlo pasinaudoti galimybe skaityti el. knygas, išbandyti prenumeruojamas duomenų bazes, naršyti po neaprėpiamus informacijos lobynus virtualioje erdvėje. Dalijamės patarimais, kaip galima saugiai ir įdomiai praleisti šį susitelkimo reikalaujantį laikotarpį.

Išskirtinė galimybė skolintis knygas iš knygomato

knygomatas

Knygomatas PC „Akropolis“.

Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos skaitytojai vieninteliai Lietuvoje turi galimybę nemokamai pasiskolinti knygas iš knygomato, kuris yra įrengtas PC „Klaipėdos Akropolis” (Vokiečių alėja). Knygą iš KNYGOMATO norinčiam pasiimti asmeniui reikia turėti bibliotekoje registruotą skaitytojo pažymėjimą, o jį nuskenavus specialiu skeneriu išsirinkti norimą leidinį iš tuo metu esančio asortimento. Knyga išduodama tik tuo atveju, jeigu skaitytojas neturi skolų ir yra registruotas bibliotekoje.

Bibliotekininkai nuolat stebi situaciją ir įrenginį papildo naujomis knygomis, kurios prieš keliaudamos į knygomatą ir grįždamos iš knygų grąžinimo dėžės į biblioteką dezinfekuojamos ozono generatoriumi specialiai įrengtoje bibliotekos dezinfekavimo kameroje. Ši inovatyvi knygomato paslauga veikia JAV, Švedijoje, Kanadoje ir Nyderlanduose, o nuo 2019 metų – ir Lietuvoje, Klaipėdoje. Tad jei lankysitės prekybos centre „Akropolis” būtinųjų prekių, kviečiame nepraeiti pro šalį ir pasinaudoti šia unikalia galimybe skaityti knygas nemokamai. Skaitytojai paslauga kviečiami naudotis atsakingai ir laikantis visų apsaugos nuo koronaviruso rekomendacijų.

Daugiau galimybių skaityti, keliauti, mokytis, žaisti nuotoliniu būdu

Kol bibliotekos durys užvertos, o namuose praleidžiame didžiąją laiko dalį, siūlome susipažinti su bibliotekos sukurtais virtualiais krašto kultūros ir paveldo produktais.

Krašto paveldo gidas (http://www.krastogidas.lt/) – patiks tiems, kas visada norėjo daugiau pakeliauti po savo kraštą, bet nerasdavo tam laiko. Bibliotekos sukurtame interaktyviame žemėlapyje-mobilioje programėlėje ir informacinėje svetainėje galima rasti nuotraukų, vaizdo ir garso įrašų apie Klaipėdos, Kretingos ir Plungės rajono kultūrinio paveldo objektus (esamus, buvusius ar išnykusius) bei teminius maršrutus, kuriais siūloma keliauti ir pasidairyti po minėtus rajonus. Visa svetainėje pateikta informacija nuolat atnaujinama. Pats laikas suplanuoti savo vasaros kelionę, juk gali būti, kad kurį laiką į kitas šalis nebus galimybės laisvai išvykti.

Žaidimas „Žaliapėdis”, skirtas vaikams ir visai šeimai. Žaidėjai gali smagiai praleisti laiką, lavinti motorikos, atminties įgūdžius, o taip pat pasinerti į spalvingą pajūrio gyvenimą – daug sužinoti apie vienintelio Lietuvos uostamiesčio Klaipėdos įžymybes, vietas, kuriose verta stabtelėti. Leisdamiesi į kelionę su šiuo linksmu žmogučiu ir padėdami jam įveikti įvairias užduotis, žaidėjai geriau pažins savo krašto paveldą ir istoriją. Žaidimą nemokamai galima parsisiųsti Google Play parduotuvėje.

Neturintiems galimybės išeiti iš namų, kviečiame aplankyti virtualias parodas (http://eleidiniai.klavb.lt/lt/). Šioje svetainėje peržiūrėti parodas apie Ievą Simonaitytę, Klaipėdos krašto bažnyčias, Pirmąjį pasaulinį karą, AdM draugijos 70-metį galima vienu mygtuko paspaudimu.

Šiuo sudėtingu metu siūlome naudotis ir „Vyturio” kruopščiai atrinkta Lietuvos ir pasaulio klasikų kūrinių kolekcija, kuri tampa laisvai prieinama koronaviruso metu. Jei neskaitėte Ievos Simonaitytės kūrinio „Vilius Karalius” ar neatsivertėte nuostabios L. Carroll knygos „Alisa stebuklų šalyje” puslapių, šiandien turite puikią galimybę tai padaryti. Šioje kolekcijoje yra ir garso knygų (www.vyturys.lt).

Atvėrus epaveldas.lt lobyną galima rasti daug neįkainojamų suskaitmenintų objektų: rankraščių, senosios periodikos, senųjų knygų, Lietuvos dailės muziejaus eksponatų, grafikos, liaudies meno kūrinių, garso įrašų, lietuvių senosios, naujosios ir šiuolaikinės literatūros klasikos kūrinių.

Prisijungusios Lietuvos (www.prisijungusi.lt) mokymosi platformoje platus pasirinkimas virtualių pamokų įvairiomis temomis: skaitmeninė kūryba, paslaugos internetu, programavimas ir duomenys, išmanusis telefonas savarankiškam mokymuisi.

Bibliotekos darbo organizavimas karantino metu

Simonaitytes_biblioteka_E_Maciaus_foto

Eugenijaus Maciaus nuotr.

Karantino metu bibliotekos lankytojams kyla nemažai klausimų, susijusių su bibliotekos darbo organizavimo tvarka. Nors biblioteka uždaryta ir fiziškai lankytojai joje neaptarnaujami, tačiau paslaugos teikiamos nuotoliniu būdu darbo dienomis nuo 8 iki 17 val. (tel. (8 46) 412 533, el. p.: biblioteka@klavb.lt).

Knygas visą parą galima grąžinti į knygų grąžinimo dėžę, esančią prie bibliotekos vartų (Herkaus Manto g. 25) arba pratęsti skolinimosi terminą internetu prisijungus prie savo paskyros elektroniniame kataloge arba per ibiblioteka.lt. Taip pat knygas prasitęsti galima telefonu (8 46) 412 531. Tačiau jei skaitytojai turi pasiskolinę bibliotekos knygų ir neturi galimybės jų prasitęsti arba grąžinti, knygas galima skaityti viso karantino metu – delspinigiai nebus skaičiuojami.

Daugiau informacijos apie bibliotekos darbą karantino metu galima rasti interneto svetainėje www.klavb.lt.

Neleiskime koronavirusui įsikurti mūsų galvose

Šis laikotarpis pareikalaus iš mūsų kantrybės ir prisitaikymo prie pasikeitusių sąlygų. Išnaudokime jį skaitymui knygų, kurioms vis pritrūkdavo laiko, leiskimės į savo krašto pažinimą, naujus istorinių šaltinių atradimus, susipažinkime su technologinėmis naujovėmis. Tai padės išlaikyti pozityvų nusiteikimą.

Klaipėdos apskrities viešosios I. Simonaitytės bibliotekos informacija

Leave a Reply