Gyvenimo gūsiai mokyklai: išrinktas Kristinos Sabaliauskaitės trumpojo rašinio konkurso nugalėtojas

2018 m. lapkričio 9 d. skelbiamas rašytojos Kristinos Sabaliauskaitės kartu su leidykla „Baltos lankos” organizuoto trumpojo rašinio konkurso nugalėtojas. Jau ketvirtus metus iš eilės vykstančiame konkurse išbandyti jėgas buvo kviečiami 8–12 klasių ir jas atitinkančių gimnazijos klasių moksleiviai. Šių metų tema „Mano demonai” pakvietė griebti neatsiejamą žmogiškosios brandos palydovą – vidinį demoną – už ragų ir jį aprašyti. Konkursas sulaukė rekordinio dalyvių skaičiaus.

edf

Pagrindinis konkurso prizas. Organizatorių nuotr.

„Stebina – geriausia prasme – raštingumas ir gebėjimas atvirai kalbėti žiūrint į veidrodį. Dėmesio, mamytės ir tėveliai, tamstos mokytojos ir mokytojai, – jūs net neįsivaizduojat, kokiu greičiu ir dėl ko plaka jūsų vaikų širdelės. Jie beveik neturi vilties, kad jų balsai bus išgirsti. Ir dar: paliesta, išprovokuota skaudi tema, apie tai mokykloje nekalbama arba kalbama labai nedaug ir netiesiogiai, skaitant, pavyzdžiui, Faustą, bet efektas įdomus: labai sumažėjo mokykliniams rašiniams būdingų klišių, kalba kur kas gyvesnė ir gilesnė, o dramatizmas tikras. Kaip mokyklai reikėtų daugiau tokių gyvenimo gūsių”, – apie skaitant darbus kilusias mintis pasakojo vertinimo komisijos narys, vadovėlių autorius, leidėjas Saulius Žukas.

„Sutinku su Sauliumi Žuku, kad išgirdome autentiškus jaunų žmonių balsus, atsikračiusius „rašinėliškų” klišių, nustebinusius gilia ir tikra kalbos pajauta. Skaitant konkursui atsiųstus rašinius ir mano širdis plakė tankiai: skaudėjo. Jaučiausi, tarsi vėl būčiau septyniolikos metų. Norėjosi, kad galėčiau su kiekvienu atsisėsti kartu ant vienatvės suolelio kur nors apleistame užkampyje ir pasakyti: bliamba, taip gerai atsimenu ir tebežinau, kas tai yra. Buvo tikrai labai sunku išrinkti laimėtojus, nes kiekvienas rašinys yra parašytas „krauju”. Bet jau vien tai, kad išdrįsote taip atvirai, taip drąsiai rašyti, yra jūsų pergalė. Juk demonai ir chimeros kerojasi tyloje ir abejingume. Nesate vieni ir vieniši – tiesiog turime daugiau kalbėtis. Jei nedrąsu – kalbėkimės per kūrybą”, – sakė Kristina Sabaliauskaitė.

Šiais metais geriausiu rašiniu išrinktas Vilniaus Užupio gimnazijos IV klasės moksleivio Nikolajaus Elkanos Eimučio kūrinys (mokytoja Lina Cholinienė). K. Sabaliauskaitės teigimu, Nikolajaus rašinys sužavėjo ne tik savo brandumu, filosofiškumu, bet ir gilia pastanga tamsius, šaltus, šiaurietiškus autoriaus demonus užčiuopti ir įveikti apmąstymo šviesa.

Antroji vieta atiteko Kauno „Saulės” gimnazijos IV klasės moksleivei Kotrynai Stankevičiūtei (mokytoja Auksuolė Marčiulionienė), o trečioji – Vilniaus Užupio gimnazijos IV klasės moksleivei Augustei Kotrynai Verikaitei (mokytojas Alius Avčininkas).

I vietos nugalėtojas bus apdovanotas išskirtine Kristinos Sabaliauskaitės dovana – tetralogijos Silva rerum I–IV dalimis su autorės autografu bei auksine plunksna. II ir III vietos nugalėtojus leidykla apdovanos savo įsteigtais prizais.

Leave a Reply