„Apsėdimas“ – grupinė paroda Nidoje

Maloniai kviečiame į grupinės parodos „Apsėdimas“ atidarymą liepos 21 d., penktadienį, 18 val.

Organizatorių vizualinė medžiaga
Organizatorių vizualinė medžiagaMenininkai:
Case (Ieva Lygnugarytė & Xavier Mitchell), Annika Eriksson, Felix Kalmenson, Tomasz Kobialka, Zoe Leonard, Fox Maxy, Marija Olšauskaitė, Mykolas Valantinas, Nijolė Vilutytė, Miglė Vyčinaitė.

Kuruoja
Anastasija Sosunova

Paroda veikia dviejose vietose:
Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje ir KRATC, atliekų surinkimo aikštelėje nutolusioja 11 km nuo Nidos, tarp Preilos ir Pervalkos.

Liepos 21 d., 18.30 val., autobusas išvyks iš NMK į KRATC ir grįš į NMK 20.30 val.

Po parodos atidarymo liepos 21 ir 22 d. vyks 48h raiono radijas gyvai Nidoje – garso ir performansų renginiai, diskusijos, meninink(i)ų pokalbiai ir pristatymai.


Zoe Leonard kūrinio “This is where I was” skaitymas: liepos 21 d., 19 val.
Ekskursija po parodą su Anastasia Sosunova: liepos 22 d., 11 val.
Pokalbis su menininkais Felix Kalmenson: liepos 22 d., 14 val.
 

Paroda veiks: 2023 m. liepos 21 d. – spalio 8 d.
 

Vilniaus dailės akademijos Nidos meno kolonijoje
E. A. Jonušo g. 3
Nida LT-93127
Atvira lankymui antradieniais–sekmadieniais 11–17 val.
 

UAB KRATC atliekų surinkimo aikštelėje Neringoje
Nidos-Smiltynės pl. 12,
Neringa LT-93122
Nutolusi 2,8 km nuo Preilos link Pervalkos
Atvira lankymui antradieniais–penktadieniais 9–16 val.
šeštadieniais 10–14 val.

///

Ši paroda įvyks forma, kurios pati dar negaliu įsivaizduoti.

Galvojant apie tai, kaip menininkės ir menininkai per savo kūrybą gali sąveikauti su Neringos aplinka, į galvą ateina sąvoka „apsėdimas“. Į mano žodyną ji pateko beveik kaip katarsinės religinės aistros, pagundos ir ekstazės sinonimas. Apsėdimas gali reikšti totalų atsidavimą, būtinybę arba trumpalaikę nenumaldomą trauką. O galbūt – iš pažiūros „iracionalią“ jėgą, skatinančią menininkes ir menininkus ieškoti atsakymų, reikšti savo troškimus, kelti klausimus ir kurti gestus, griaunančius galios struktūras – poetinius gestus, filosofės Ewos Majewskos vadinamus „silpnu pasipriešinimu“.

Man teko sutikti meninink(i)ų, persekiojusių savo kūrinius institucijose, o šias baudusių už prastą priežiūrą. Teko matyti ir meninink(i)ų, išdrožusių 4000 vaikščiojimo lazdų, ir kūrėjų, apsėstų šių meninink(i)ų. Yra tekę sutikti negalinčių liautis filmavus, kameros objektyvui tampant jų žiūros taško priedanga. Taip pat teko sutikti meninink(i)ų, ėmusių įtariai žiūrėti į kiekvieną akmenį, randamą iš antkapių pastatytame mieste. Teko sutikti ir gyvenimą apmąstančių per vaizdus ir medžiagas, dirbančių beprasmius darbus ir tiesiog negalinčių nekurti meno. Norėjau joms ir jiems parašyti „regis, suprantu jus“. Tokia tokį pažįsta.

Paukščių, vabzdžių, augalų, sezoninių kapitalo srautų ir žmonių gyvenimas Kuršių nerijoje sukasi aplink sezono įkarščio laukimą. Migraciją gali paskatinti saulės šviesos kryčio kampas, rodantis metų laiko, temperatūros, augalų ir maisto išteklių pokytį, – rašo poetas Ocean Vuong, žmonių migraciją lygindamas su monarchų drugelių migravimu, – užtenka vienos nakties šalnos, kad išmirtų visa karta. Kitaip tariant, prastas vasaros sezonas Kuršių nerijoje gali sugriauti kažkieno gyvenimą. Matote, vieta, kurioje atsidūrėme, yra kurortinis miestelis, įsikūręs žmogaus suformuotame kraštovaizdyje su sudėtingu pastaruosius du šimtmečius besitęsusios kolonijinės istorijos palikimu, formuojančiu šį kraštovaizdį ir jo naratyvą įvairiais vingiais, prieštaravimais bei netikėtais posūkiais. Tačiau šiandien šis vaizdingas paveikslas veikia kaip fonas neoliberaliam kraštovaizdžio ženklinimui, inscenizuotam autentiškumui, formuojamam nekilnojamojo turto sandorių, ir ypatingai urbanistinės kurortinio miestelio plėtros vizijai. Vaidmenys jau paskirstyti: vaiduoklis, svečias, šeimininkas, superšeimininkas.

–    Anastasia Sosunova

Parodą kuruoja menininkė Anastasia Sosunova, pakvietusi dešimt tarptautinių ir Lietuvoje gyvenančių meninink(i)ų sukurti naujus arba įkurdinti esamus kūrinius ypatingoje Neringos atliekų surinkimo ir perdirbimo aikštelės KRATC aplinkoje ir NMK parodų erdvėje.

Ši NMK ir Anastasijos Sosunovos kolaboracija atspindi hibridinį NMK pobūdį, į institucijos veiklą įtraukiant ilgalaikį bendradarbiavimą su menininkėmis ir menininkais, savo praktiką tyrinėjančiais įvairiais kolaboratyviais formatais, apimančiais dėstymą, naujų darbų kūrimą, leidybą bei parodų rengimą. 2021–2022 m. A. Sosunova dirbo prie įvietintos skulptūros ir leidinio „Mano asmeninis privatus vaiduoklių miestas“ (angl. „My Own Private Ghost Town“), o 2023 m. žiemą vedė penkių dienų trukmės intensyvų studijų kursą „Sekuliaraus amžiaus apeigos“ (angl. „Rites of a Secular Age“) Vilniaus dailės akademijos ir KUNO Šiaurės ir Baltijos šalių meno akademijų tinklo bendruomenei.

Organizatorių vizualinė medžiaga
Organizatorių vizualinė medžiaga

Partneriai: KRATC, Neringos muziejai, Thomo Manno kultūros centras, BĮ Paslaugos Neringai. Dėkojame: Nacionaliniai dailės galerijai, Prano Domšaičio galerijai, Klaipėdos kultūrų komunikacijų centrui, Nidos kultūros ir turizmo informacijos centrui Agila. Finansuoja: Lietuvos kultūros taryba, Neringos savivaldybė, Goethe’s institutas Lietuvoje, Šiaurės ir Baltijos šalių kultūros mobilumo programa.

Nidos meno kolonijos informacija

Leave a Reply