Buvusiame knygyne atidaroma fotomenininkui R. Urbonui dedikuota paroda

Šiais metais klaipėdiečiui fotomenininkui Raimundui Urbonui (1963–1999) būtų sukakę 60 m. Pagerbiant šią sukaktį ir prisimenant vieną iš svarbiausių mieste kūrusių fotomenininkų įvairių sričių kūrėjus vienijanti asociacija „Kūrėjų sąjunga“ inicijavo R. Urbono fotografijai skirtą renginių ciklą „Pra/rasti pasauliai. Raimundo Urbono fotografija“. Rugsėjo 2 d. 18 val. buvusiame knygyne (S. Daukanto 16) vyks antrasis ciklo renginys – R. Urbonui dedikuotos menininko Beno Šarkos fotografijų parodos „Mes vis pūtėme dūmus ir aušo rytai“ atidarymas ir performansas.

„Mes vis pūtėme dūmus ir aušo rytai“
„Mes vis pūtėme dūmus ir aušo rytai“

Pirmajame ciklo renginyje, vykusiame Priekulės geležinkelio stotyje buvo eksponuojamos paties R. Urbono fotografijos ir eksponatai iš jo asmeninio archyvo, tuo tarpu antrasis – dedikacija draugui. Rugsėjo 2 d. pats 60-metį minėsiantis Benas Šarka jau daugybę mėnesių socialiniame tinkle Facebook, savo asmeninėje paskyroje skelbia fotografijas, skirtas Raimundui Urbonui. Šis performatyvus jo veiksmas – nuo metų pradžios vykstančio projekto „Pra/rasti pasauliai“ dalis. Šiuo metu plačiajai visuomenei uždaras pastatas, kuriame bus eksponuojama paroda, savotiškai susisieja su projekto nuoroda į prarastus pasaulius – netoli jo veikė uostamiesčio gyventojų iki šiol prisimenama plokštelių parduotuvė, svarbi bendraminčių susitikimo vieta.

„Mes vis pūtėme dūmus ir aušo rytai“

Visi „Mes vis pūtėme dūmus ir aušo rytai“ parodos darbai sukurti specialiai R. Urbono parodai. „B. Šarkos fotografijose – tylūs šviesos ir šešėlių dialogai. Pasaulis, kurio nei buvo, nei bus, bet jis čia atrodo pernelyg realus, kad juo nepatikėtum. Autorius simuliuoja pats save, imituoja iš pirmo žvilgsnio absurdiškas situacijas. Tačiau jos atrodo grynesnės už patį gyvenimą. Jos – apie dalykus, kuriuos tik nedaugelis pastebi. Iš klampios būties lipdomos nekintančios prasmės, apibrėžiamas santykis su praeitimi, neprarandant ryšio ir su dabartimi. – Kalbėjo projekto sumanytoja ir kuratorė menotyrininkė Danguolė Ruškienė, – Fotografija – kalbėjimas šviesa. Ir tai itin paranku B. Šarkai, kuris net ir puikiai valdydamas žodį, pirmenybę visuomet teikia vaizdui. Jam tiesiog nereikia šnekėti. Tie reti atvejai, kai tyla pasako daugiau nei žodis, kai rūkas, drėgna migla suteikia realybei prasmę. Kai ap(si)valymas nuo turinio atneša palengvėjimą ir išgrynina mintį. Visas jautris, sukauptas B. Šarkos fotografijose – ne pasakojimas, bet žinia. Ne flirtavimas su gyvenimu, bet tiesioginis jo stebėjimas. Tai – tiesos fotografija“.

„Mes vis pūtėme dūmus ir aušo rytai“

Paskutinis R. Urbonui dedikuoto projekto renginys – retrospektyvaus pobūdžio R. Urbono fotografijų paroda lapkričio mėnesį vyks Vilniaus fotografijos galerijoje.

Paroda vyks iki rugsėjo 23 d. Ją apžiūrėti galima pirmadieniais–šeštadieniais nuo 16 iki 19 val. Norint patekti į ekspoziciją kitu laiku, skambinkite tel. +370 650 37370.

Partneriai: Lietuvos fotomenininkų sąjunga, Mažosios Lietuvos istorijos muziejus, Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešoji biblioteka, Vilniaus dailės akademija. Projektą finansuoja Lietuvos kultūros taryba.

Kristinos Sadauskienės informacija

Leave a Reply