„Baltų kultūra miesto sienose”: projektas „Pajūrio legendos” Melnragėje

Klaipėdoje 2019 m. rugpjūčio pabaigoje įsikūrė tarptautinė Vilniaus dailės akademijos jaunųjų sienos tapytojų kūrybinė stovykla ,,The Baltic Wild Walls” („Baltų kultūra miesto sienose”). Jau treti metai įvairiuose Lietuvos miestuose rengiamas gatvės meno ir grafičių festivalis šiais metais vyko Melnragėje, Klaipėdoje. Prieš tai pusę metų jaunieji menininkai tobulino sumanymo koncepciją, rėmėsi pajūrio legendomis ir kūrė pajūrio mitologiją bei uosto tapatybę apmąstančią kompoziciją.

Projekto_dalyviu_komanda1

Projekto dalyvių komanda. Žilvino Danio nuotr.

Sumanymo įgyvendinimui pasirinktas apleistas vienaaukštis privatus sandėlis, stovintis šalimais uosto, jūros vartų ir „Klaipėdos naftos” terminalų. Projekto vadovo Žilvino Danio teigimu, šis pastatas sąmoningai pasirinktas gamtos ir pramonės sandūros apsuptyje, uosto industrija, kopos ir jūra įkvėpė ir išlaisvino menininkų vaizduotę. Renginyje suburta 20 skirtingų autorių, kuriančių įvairia gatvės meno, poparto, siurealizmo bei realizmo stilistika. Dalyviai per trumpą laiką buvo priversti sugretinti ir sujungti savus skirtingo braižo kūrinius į vientisą vizualinį pasakojimą – kompoziciją, pritaikytą beveidės ūkinės paskirties pastato architektūrai. Dalyvių veiklos laukas platus ir įvairus: tapyba, grafika, grafičių menas, freska, videomenas, etnologija, dailėtyra.

Dailės akademijų studentai iš Lietuvos ir Latvijos Diana Remeikytė, Indrė Lubytė, Irma Ignatavičiūtė, Oskaras Ivanovas, Joelis Aškinis, Arvis Krisnopathis, Aija Pastare, Anna Dzerve stovyklą prilygino kūrybinėms atostogoms – tai jiems buvo galimybė ištrūkti iš akademinių studijų ir kurti įkvėptiems Klaipėdos pajūrio kraštovaizdžio. Projekte drauge dalyvavo ir kiti Lietuvos menininkai: Kęstas Juršėnas, Rusnė Šimulynaitė, Edgaras Tkačenka, Žilvinas Gaižauskas, Darius Jarusevičius bei dailėtyrininkas dr. Vytautas Tumėnas. Renginiui talkino ir savanoriai Ieva Kovaliūnaitė, Dovydas Sirvydis, Vita Baradulina, Diana Mikailaitė.

11_Kurinio_autoriai_Darius_Jarusevicius_Edgaras_Tkacenka

Kūrinio autorius – Darius Jarusevičius. Žilvino Danio nuotr.

Jaunieji sienų tapybos kūrėjai savo kūrybinę akciją atidarė Klaipėdos „Menų zonos” rezidencijoje klausydamiesi dailėtyrininko dr. V. Tumėno paskaitos ,,Mitopoetiniai pajūrio vaizdiniai”. Jaunieji dailininkai giliau susipažino su Vakarų baltų (prūsų ir kuršių) tapatybės simboliais ir mitologiniais įvaizdžiais, jų vaizdavimo tradicija. Būtent iš jų sėmėsi įkvėpimo, siekdami juos šiuolaikiškai apmąstyti ir originaliai interpretuoti bendrame kūrinyje.

Menininkus sudomino Juodkrantės Raganų kalno, Jūratės ir Kastyčio, Eglės Žalčių karalienės, Birutės ir Kęstučio bei kitos legendos, prūsų dievybių atvaizdai, Klaipėdos krašto heraldinė simbolika, ornamentika, gotiški ir runų šriftai. Piešiniuose taip pat atkreiptas dėmesys į vietines Klaipėdos miesto subkultūras – Mogiliovo mikrorajoną, kuris glaudžiai siejasi su gatvės hiphopo ir grafičių kultūra. Pasirinktų vaizdinių neįprastais kontekstais ar paradoksaliais sugretinimais menininkai siekė šmaikščiai aktualizuoti tradicinių įvaizdžių turinį, pabrėžti kontrastingą, kiek konfliktišką šiuolaikinio pasaulio sandūrą su mitiniais archetipais. Drauge jaunieji kūrėjai tarsi siekia įrodyti mitinių archetipų universalumą, pranokstantį laikmečių ribas.

Sienų tapybos kūrinys atidarytas paskutinį šios vasaros savaitgalį, įtraukus renginį į „Klaipėdos jaunimo savaitės” renginių programą.

Leave a Reply