Atnaujintos bekontaktės bibliotekos paslaugos: patogu, saugu ir paprasta

Prieš porą metų Klaipėdos prekybos centre „Akropolis“ atsirado naujovė – knygų skolinimo automatas, iš kurio bet kada buvo galima pasirinkti laisvalaikio skaitinių. Tai buvo ypač aktuali paslauga per pirmąjį karantiną, kai vieni šlavė grikius ir cukrų iš parduotuvių lentynų, o knygų mylėtojus ištiko netikėtas kultūros bei literatūros badas. Klaipėdiečiai buvo vieninteliai Lietuvoje, kurie tuo metu turėjo galimybę pasinaudoti bibliotekos paslaugomis bei į prekybos centrą  užsukę būtiniausių prekių kartu saugiai pasiskolinti ir knygą.

Skaitomatas. Organizatorių archyvo nuotr.
Skaitomatas. Organizatorių archyvo nuotr.

Unikali ir iki šiol Lietuvoje neturinti analogų paslauga buvo pradėta teikti Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos iniciatyva. Uostamiesčio gyventojai pamažu atrado ir įvertino šią paslaugą bei prisijaukino kiek neįprastą pavadinimą – „knygomatas“. Nuo 2021 m. jis pervadinamas į „skaitomatą“.

„2020 m. dėl suprantamų priežasčių karantino metu bibliotekose smarkiai išaugo savitarnos leidinių skolinimo paslaugų poreikis. Taip didžiuosiuose Lietuvos miestuose, o šiais metais ir mažesniuose atsirado naujas įrenginys – leidinių skolinimo terminalas. Šis įrenginys sujungia populiariausią bibliotekų leidinių skolinimo ir pastaruoju metu ypač išpopuliarėjusią paštomato paslaugas. Terminalui labai greitai prigijo knygomato pavadinimas. Tad klaipėdiečiai buvo priversti ieškoti naujo pavadinimo jau skaitytojų pamėgtai paslaugai – pristatome jums „skaitomatą“. Abu įrenginiai panašūs tik tuo, kad leidinius galima pasiskolinti be kontakto su bibliotekininku, tačiau jų veikimo principai yra skirtingi ,“ – apie įvykusius pokyčius pasakoja Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės Viešosios bibliotekos direktorė Laura Juchnevič.

Bibliotekos specialistai pateikia svarbiausius jau kurį laiką skaitytojams teikiamų dviejų bekontakčių leidinių skolinimo paslaugų – „skaitomato“ ir „knygomato“ – naudojimosi skirtumus.

„Skaitomatas“ nuolat papildomas grožine literatūra, kurią parenka bibliotekininkai atsižvelgdami į knygų populiarumą ir paklausą. Jame atsiduria dezinfekuotos knygos, o pasiskolinti jas galima Klaipėdos prekybos centro „Akropolis“ (Taikos pr. 61) darbo valandomis. Nuo šiol „skaitomatu“ naudotis dar patogiau, nes šalia jo atsirado knygų grąžinimo dėžė. Į ją galima grąžinti tiek iš „skaitomato“, tiek kitais būdais iš bibliotekos pasiskolintus leidinius.

Knygomatas. Organizatorių archyvo nuotr.
Knygomatas. Organizatorių archyvo nuotr.

„Knygomato“ paskirtis visai kitokia. Jame atsiduria elektroniniu katalogu, el. paštu ar telefonu užsakyti skaitytojams reikalingi leidiniai. Skaitytojas el. paštu gavęs informaciją apie paruoštą užsakymą, nurodo, jei nori jį atsiimti terminale be kontakto su bibliotekininku. SMS žinute išsiunčiama informacija, kad knygos jau laukia „knygomate“. SMS žinutėje vartotojas matys savo užsakymo numerį ir durelių PIN kodą. Paruoštas užsakymas tiek bibliotekoje, tiek „knygomate“ skaitytojo laukia tris bibliotekos darbo dienas, o vėliau grąžinamas į fondus ir procedūrą gali tekti pakartoti.

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės Viešosios bibliotekos Vartotojų aptarnavimo skyriaus vedėja Toma Gergelienė pastebi, kad bibliotekos skaitytojai labai greitai atranda naujas leidinių skolinimo paslaugas: „Nuo praėjusių metų pabaigos jau įvykdyta daugiau nei 100 užsakymų. Stengiamės savo skaitytojus supažindinti su „knygomatu“ ir paskatinti juo naudotis. Suprantame, kad prireiks laiko ne tik priprasti prie naujo įrenginio, bet ir nesupainioti jo su „skaitomatu“. Pastarojo paskirtis – numalšinti skaitymo alkį ir leistis į nedidelį nuotykį, nes čia galima rinktis tik iš to, kas matyti vitrinoje, o „knygomato“ dėžutėje staigmenų tikėtis neverta – čia atsidurs tik tos knygos, kurias užsisakė skaitytojas. „Knygomatas“ įrengtas lauke prie bibliotekos ir skaitytojams prieinamas 24/7, tai skaitytojams atvers dar didesnes galimybes pasiskolinti leidinius bet kuriuo jiems patogiu metu – pakeliui į darbą ar grįžtant iš ilgo pasivaikščiojimo su draugu.“

Klaipėdos apskrities Ievos Simonaitytės viešosios bibliotekos informacija

Leave a Reply