Apybraižų ciklas „Indivizijos”. Ar peržengsime kūno materialumo ribas?

Kaip keičiasi kūno suvokimas, patyrus jo traumą arba išgyvenus mirtiną ligą? Ar kada nors peržengsime kūno materialumo ribas? Kuo tuomet tapsime? Jautrus ir muzikalus menininkų Dalios Mikonytės ir Adomo Žudžio pasakojimas apie kūno trapumą ir sąmonės virsmą apybraižoje „Indivizijos” – vasario 1 d. per LRT Plius.

bust

Kadras iš meninės-dokumentinės apybraižos „Bust“, autoriai – Dalia Mikonytė ir Adomas Žudys

Laidoje kalbama apie vėžį, asmenines kūno ir išgyvenimo patirtis, santykį tarp identiteto, materialumo ir technologijų. Pavadinimas „Bust” referuoja į biustą – (pranc. buste < lot. bustum – antkapinis paminklas) – skulptūros formą arba moters krūtinę. Lietuvių kalboje „bust” – tai užuomina į pabudimą.

„Mano įsimintina kelionė į mėnulį nutiko prieš 5 metus. Atgalinio bilieto niekas negarantavo. Persikėlimas į kosminę Santariškių stotį. Mamografijos, rentgenai, biopsijos, magnetinio rezonanso tomografijos (MRT). Chemo- ir radioterapijų ciklai ir fazės. Kaip ir skrendant į mėnulį, scenarijus rašomas gyvybę palaikančių sistemų. Mes galime tik stebėti(s)”, – pasakoja apybraižos autorė Dalia Mikonytė.

Kuriant šį darbą menininkė glaudžiai bendradarbiavo su menininkais iš skirtingų sričių. Itin svarbų vaidmenį jame atlieka poetės Rasos Simutytės poezijos tekstai, dainuojami sodriu, minkštu ir androginišku kompozitorės ir atlikėjos Rūtos MUR balsu. Taip pat panaudotas kompozitoriaus Gregor Dys kūrinys. Vizualinis pavidalas kurtas drauge su menininku Adomu Žudžiu.

Zudys_Mikonyte_medyje

Dalia Mikonytė ir Adomas Žudys medyje. Autorių kūrinys

Vaizdų atkūrimui laidoje panaudota fotogrametrija ir skanografija bei medicininės fotografavimo-skenavimo technikos – rentgenas ir magnetinio rezonanso tomografija (MRT). Atsigręžiama į moters krūtų ikonografiją – pasimatuojami skirtingų laikotarpių tapybos ir skulptūros kūriniai. Nostalgiškai medituojamas nuasmenintas bandymas suprasti, reflektuoti ir perkurti save per vizualinę kultūrą.

Ciklą „Indivizijos” inicijuoja nepriklausoma VšĮ Studija TViP. Laidą remia Spaudos, radijo ir televizijos rėmimo fondas.

„Indivizijos” – tai aštuonių unikalių apybraižų ciklas apie netolimos ateities vizijas, utopijas ir grėsmes, kylančias iš žmonijos veiklos pasekmių. Plačiajai visuomenei skirtas TV projektas kuriamas drauge su žinomais Lietuvos vizualiojo meno kūrėjais, kurių kiekvienas pasirenka savitą pasakojimo būdą, temą ir vizualinę prieigą. Ciklas transliuojamas per LRT Plius sausio ir vasario šeštadieniais, 13.30 val.

Meninė-dokumentinė apybraiža „Bust” – vasario 1 d., šeštadienį, 13.30 val. per LRT Plius.

Leave a Reply