„Ant gerumo sparnų“: įvyko 2022-ųjų meno akcija

Kaip ir kasmet, jau dvidešimt šeštąjį kartą vykstanti meno akcija „Ant gerumo sparnų“ pakvietė Lietuvos dailininkų sąjungos (LDS) Klaipėdos skyriaus narius dovanoti meno kūrinius, taip praturtinant VšĮ Klaipėdos jūrininkų ligoninės meno kūrinių kolekciją, kurios ekspozicinis plotas yra ligoninės koridoriai, gydytojų ir slaugytojų kabinetai, palatos. Tai unikali, niekur Lietuvoje nekartojama akcija ir meno kūrinių kolekcija, įprasminta dviejuose albumuose: ARS VITAE I ir ARS VITAE II. Klaipėdos jūrininkų ligoninę puošia jau per 600 meno kūrinių, kuriuos įstaigai dovanojo daugiau kaip 130 Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus ir kitų menininkų.

„Ant gerumo sparnų 2022“. Rosanos Lukauskaitės nuotr.
„Ant gerumo sparnų 2022“. Rosanos Lukauskaitės nuotr.

Tapybos, grafikos darbai, akvarelės, mažoji skulptūra, formos plastika, keramika, metalo menas ir tekstilė jaukiai įsikūrė visoje ligoninėje: koridoriuose, palatose, fojė, diagnostikos ir gydytojų kabinetuose. Pagal autorius ir technikas, metų laikus ir nuotaiką ligoninės galerijoje nuolatos rengiamos šių darbų parodos. Klaipėdos jūrininkų ligoninėje yra sukaupta didžiausia Klaipėdos krašto menininkų darbų kolekcija, o įstaiga juokais net vadinama labiausiai lankoma meno galerija šalyje.

LDS Klaipėdos skyriaus pirmininkė Neringa Poškutė-Jukumienė. Jolantos Juškevičienės nuotr.
LDS Klaipėdos skyriaus pirmininkė Neringa Poškutė-Jukumienė. Jolantos Juškevičienės nuotr.

Menininkų ir medikų draugystė prasidėjo 1996 m. po dailininkės Sofijos Kanaverskytės vizito naujai pastatytoje ligoninėje, kurios tuščios palatų sienos, žiūrint paciento-menininko akimis, jai pasirodė per daug niūrios. Čia trūko jaukumo ir estetinį pasigėrėjimą sukeliančių objektų. Šiemet net 20 menininkų dalį savo kūrybos vėl nutarė įkurdinti ligoninėje. Ligoninės kolekciją papildė 26 nauji meno kūriniai, kurie buvo plačiau pristatyti tradicinės Advento popietės „Ant gerumo sparnų“ metu 2022 m. gruodžio 20 d.

LDS Klaipėdos skyriaus pirmininkė Neringa Poškutė-Jukumienė, tapytojas Ernestas Žvaigždinas, idėjos iniciatorė menininkė Sofija Kanaverskytė prie savo dovanojamo kūrinio „Aukojimas". Jolantos Juškevičienės nuotr.
LDS Klaipėdos skyriaus pirmininkė Neringa Poškutė-Jukumienė, tapytojas Ernestas Žvaigždinas, idėjos iniciatorė menininkė Sofija Kanaverskytė prie savo dovanojamo kūrinio „Aukojimas“. Jolantos Juškevičienės nuotr.

Šiemet kūrinius dovanojo šie menininkai: Laima Gedvilaitė-Sakalauskienė, Angelina Banytė, Klaudijus Pūdymas, Rytas Jurgelis, Antanas Garjonas, Danutė Žalnieriūtė, Juozas Vosylius, Daiva Ložytė, Neringa Poškutė-Jukumienė, Daiva Dašenkovienė, Danius Drulys, Jolanta Vitkutė, Tatjana Simanaitienė, Sofija Kanaverskytė, Romualdas Inčirauskas, Petras Gintalas, Saulius Bertulis, Ernestas Žvaigždinas, Ingrida Mockutė-Pocienė ir Jonas Virbauskas.

Menininkai prie dovanojamų kūrinių. Jolantos Juškevičienės nuotr.
Menininkai prie dovanojamų kūrinių. Jolantos Juškevičienės nuotr.

Akcijos iniciatorė Sofija Kanaverskytė su labai nuoširdžia padėka nenuilstančiam ligoninės personalui padovanojo savo koliažą „Aukojimas“. Lietuvos dailininkų sąjungos Klaipėdos skyriaus pirmininkė Neringa Poškutė-Jukumienė tarsi iliustruodama sudėtingas šių laikų įtampas dovanojo savo metalo meno kūrinį „Iki paskutinio kraujo lašo“. Menininkas Danius Drulys ligoninei padovanojo savo skulptūrinį objektą „Praeitis“. Keramikė Daiva Ložytė padovanojo trijų vazų kompoziciją „Baltų ženklai“. Romualdas Inčirauskas ligoninės kolekciją papildė savo paveikslu „Ramus dėl aukso“, o Petras Gintalas – medaliu „Ernstas Vilhelmas Berbomas“. Tarsi primindamas apie rudens grožį, Saulius Bertulis dovanojo kūrinį „Rudens lygiadienis“. Šaltąjį metų laiką savo kūriniuose įamžino Laima Gedvilaitė-Sakalauskienė (diptikas „Atlydys“) ir Angelina Banytė („Gruodis I“ ir „Gruodis II“).

Menininkai prie dovanojamų kūrinių. Jolantos Juškevičienės nuotr.
Menininkai prie dovanojamų kūrinių. Jolantos Juškevičienės nuotr.

Tapytojas Rytas Jurgelis padovanojo šešis savo paveikslus: „Krantas“, „Natiurmortas“, „Namelis prie jūros“, „Apšviestas medis“, „Nešantis gėlę“ ir „Du angelai“. Klaipėdos miesto marinistinį unikalumą savo kūriniuose akcentavo dailininkė Tatjana Simanaitienė („Uosto realijos“) ir grafikė Danutė Žalnieriūtė („Bangose“). Irgi nenutoldamas nuo Klaipėdos krašto menininkams taip artimos pajūrio gamtos temos, tapytojas Juozas Vosylius ligoninei padovanojo paveikslą „Erškėtrožių žydėjimas“. Klaudijus Pūdymas savo kūrinyje „Nakties metamorfozė“ užfiksavo metafizišką tamsiojo paros laiko prigimtį. Gyvai klaipėdietiškai tapybai akcijoje atstovavo Antano Garjono „Nukritęs obuolys“, Ernesto Žvaigždino „Senamiestis“ ir Jolantos Vitkutės „Tiltų gatvė“ iš ciklo „Klaipėdos gimtadienis“. Lyg norėdama visiems palinkėti vilties tapytoja Daiva Dašenkovienė padovanojo savo paveikslą „Šviesos pojūtis“.

Menininkų padovanoti kūriniai. Jolantos Juškevičienės nuotr.
Menininkų padovanoti kūriniai. Jolantos Juškevičienės nuotr.

Skulptorius Jonas Virbauskas, prisipažinęs, kad jautri iniciatyva paskatinusi jį dalyvauti tradicinėje popietėje, dovanojo savo marmuro ir granito figūrą „Obuoliukas“. Prie dovanojančiųjų prisijungė ir fotografė Ingrida Mockutė-Pocienė, padovanojusi savo fotografiją ant drobės iš serijos „Mutabor“.

Adventas yra pats geriausias laikas sustoti ir pamatyti tuos, kurie yra šalia, skirti jiems savo rūpestį ir šilumą. Pats Kalėdų laukimas yra savaime didelė šventė, suburianti mus bendram susikaupimui ir dvasingumui. Brangiausia dovana per Kalėdas ir yra galimybė parodyti savo širdies jautrumą ir dosnumą, o tai menininkams šiemet pavyko su kaupu. Telieka palinkėti, kad ši kilnumo ugnis degtų širdyse ištisus metus.

LDS Klaipėdos skyriaus informacija

Leave a Reply