XXI „Muzikinis rugpjūtis pajūryje”: atgaivins lyg šalta jūra

Rugpjūčio 1–19 d. pajūrį užlies XXI tarptautinis operos ir simfoninės muzikos festivalis „Muzikinis rugpjūtis pajūryje”. Festivalio rengėjas Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras pristato dvi premjeras – operetę „Kandidas” ir pasaulinio garso baletą „Graikas Zorba”, Mėlynąją vakarienę, įspūdingą Gala koncertą bei tris kamerinės muzikos koncertus.

muzikinio_rugpjucio_pristatymas

Festivalio „Muzikinis rugpjūtis pajūryje“ kūrybinė komanda pristatė renginį žiniasklaidai. KVMT nuotr.

„Graikas Zorba” dar nebuvo mėnulyje

Pirmadienį, festivalio „Muzikinis rugpjūtis pajūryje” pristatymo metu, apie Klaipėdoje statomą legendinio kompozitoriaus Mikio Theodorakio baletą „Graikas Zorba” pasakojo pasaulinio garso choreografas ir kūrinio libreto autorius Lorca Massine. Prieš dvejus metus L. Massine šventė 5000-ąjį „Graiko Zorbos” pastatymą bei nuo tada, sako, nustojęs skaičiuoti šio baleto pristatymo publikai skaičių. „Graikas Zorba” pastatytas jau 35-iose šalyse.

„Šio spektaklio dar nerodėme mėnulyje, – juokavo žymusis choreografas. Nors stačiau ir daugiau spektaklių, nė vienas iš jų negali prilygti „Graiko Zorbos” populiarumui. Mane patį Zorba sužavėjo perskaičius knygą: man patiko jo gyvenimo filosofija, ši idėja ilgai „sėdėjo” mano galvoje, kol virto baletu”, – sakė L. Massine.

Šiuo metu choreografas dirba Klaipėdoje bei nuolat daug keliauja, tad paklaustas, kur jo namai, susimąstė. Galiausiai atsakė, kad turi vasarnamį Italijoje, kad kartais gyvena Graikijoje, dažnai lankosi ir net šoka Kuboje. Mat iš Kubos kilusi jo žmona.

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro baleto trupės meno vadovas Donatas Bakėjus, vienas iš baleto „Graikas Zorba” pastatymo Klaipėdoje iniciatorių, džiaugėsi, kad šio pastatymo metu pajūrio publika scenoje išvys didžiulį būrį geriausių šalies baleto šokėjų – penkis solistus ir dvidešimt šešis kordebaleto šokėjus. Palyginimui – uostamiesčio baleto trupėje dirba šešiolika žmonių, o Lietuvos nacionalinio operos ir baleto teatro baleto trupėje – septyniasdešimt penki.

„Baletas „Graikas Zorba” bei L. Massine labai vertinami šokėjų, tad kai vyko atranka, buvo daug norinčių joje dalyvauti. Šis kūrinys nepalieka abejingų. Tuo jau įsitikinome, kai Jūros šventės metu pristatėme šokėjų repeticijas lauke. Ištrauką iš „Graiko Zorbos” su sirtakiu kartojome: žmonės plojo ar net bandė šokti patys. „Graikas Zorba” sujungia visą žmogiškųjų jausmų paletę: meilė, mirtis, viską nugalinti draugystė, veiksmą apvainikuojantis sirtakis, tad jūsų laukia puikus reginys. Mūsų šokėjai dabar daug repetuoja, intensyviai dirba negailėdami savęs. Prakaitas liejasi upeliais, išgeriama daug vandens, tačiau nėra prašančių atidėti repeticijas”, – konstatavo D. Bakėjus.

„Kandidas” – darbas patiriant malonumą

Sodyte_Mesino

Operetės „Kandidas“ režisierė Jūratė Sodytė ir baleto „Graikas Zorba“ libreto autorius, choreografas Lorca Massine. KVMT nuotr.

Temperamentingoji Jūratė Sodytė, operetės „Kandidas” režisierė, sakė pati kažkada kaip baleto šokėja dirbusi su L. Massine bei šokusi Madam Hortenz vaidmenį balete „Graikas Zorba”. Natūralu, kad daug veiksmo, šokio bus ir operetėje „Kandidas”. Leonardo Bernsteino operetės „Kandidas” muzikinis atlikimas skirtas kompozitoriaus 100-osioms gimimo metinėms, tad Klaipėdos valstybinis muzikinis teatras ilgai ieškojo, laukė šio kūrinio partitūros bei natų. „Kandidas” statomas daugelyje šalių, tačiau dar nestatytas aplinkinėse šalyse, tad kaimynai negalėjo padėti… Jūsų laukia tikrai išskirtinė premjera.

„Kandidas” – puikus kūrinys paišdykavimui, fantazijai pasireikšti. Dvi valandos puikios muzikos, kurią galima „apžaisti” judesiu, komišku veiksmu. Dirbu su profesionalais, kurie nebijo jokių iššūkių. Visgi noriu, kad jie pajustų ne tik darbo skonį, bet ir malonumą. Choras repeticijose jau kvatojasi. Smagu, kad mums visiems linksma”, – pasakojo J. Sodytė.

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro primadona Rita Petrauskaitė „Kandide” atliks vieną pagrindinių Kunigundos vaidmenų. „Į šį vaidmenį nėriau kaip į šaltą jūrą. Tam turėjau tik savaitę, o mano partija gana sudėtinga, plius turiu daug judesio užduočių. Žiūrovams nebūtina žinoti apie vaidmens sudėtingumą – jiems reikia tik žavėtis tuo, kas vyksta scenoje. Šis vaidmuo neabejotinai taps vienu iš perlų mano biografijoje. Operetėje daug satyros, grotesko – ateidami nepamirškite pasiimti humoro jausmo. Pažadame, kad žiūrovams bus labai linksma į mus, solistus, žiūrėti”, – juokavo žavioji solistė.

Tomas Ambrozaitis, Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vyr. dirigentas, diriguos ne tik operetei „Kandidas”, baletui „Graikas Zorba”, bet ir Gala koncertui. Šiame koncerte pasirodys visas Lietuvos solistų žvaigždynas, kartu baigęs studijas Lietuvos muzikos ir teatro akademijoje: Tomas Povilionis, Vilija Mikštaitė, Aistė Miknytė, Agnė Sabulytė, Jonas Sakalauskas. Svarbiausiu koncerto akcentu taps pasaulinio garso mecosopranas Justina Gringytė. Klaipėdoje ji dainuos pirmą kartą. Gala koncerte gros Kauno miesto simfoninis orkestras (vyr. dirigentas K. Orbelianas).

„Kandide” ir balete „Graikas Zorba” tik talkinsiu maestro Martynui Staškui. Galiu akcentuoti, kad mūsų „Kandido” pastatymas bus įspūdingesnis už pastatytąjį Vilniuje. Daug puikios mūsų orkestro atliekamos muzikos išgirsite balete „Graikas Zorba”. Esu tikras, kad kai kurias melodijas atpažinsite bei galėsite niūniuoti kartu”, – publiką intrigavo T. Ambrozaitis.

Vidinė lyrika ir eilės virto kameriniais koncertais

Festivalio kamerinius koncertus pristatė vienas iš šios programos kūrėjų, legendinis Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistas Virginijus Pupšys. Festivalio „Muzikinis rugpjūtis pajūryje” gerbėjai išgirs net tris programas: „Išvirkščios dainos”, „Teisingos dainos”, „Itališkos dainos”.

Virginijus_Pupsys

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro solistas Virginijus Pupšys. KVMT nuotr.

Koncertas „Teisingos dainos” skirtas dainuojamosios poezijos pradininko Lietuvoje Vytauto Kernagio 10-osioms mirties metinėms, o „Išvirkščios dainos” – anksti mirusio poeto Gintaro Gutausko 50-mečio jubiliejui.

„G. Gutauskas ypatingas tuo, kad ne visai gražiais žodžiais kūrė aukštąją poeziją. Kiti poetai irgi būtų taip rašę, bet neturėjo tam laisvės. Mano vidinis lyriškumas ir G. Gutausko eilės – tai mane inspiravo sugalvoti šias dainas. V. Kernagio dainos daug skambėjusios, tad jas įdomiai sudainuoti – iššūkis. Tikimės radę būdą, kaip tai padaryti. Ar scenoje bus veiksmo? Dar nežinau. Liko trys dienos. Kūryboje tai daug”, – juokavo charizmatiškasis V. Pupšys.

Milo Longo sukurtas koncertas „Itališkos dainos” – tarsi bandymas sudėlioti gražiausių, žinomų ir populiarių autorių kūrybos itališkų dainų koliažą. Į repertuarą įtrauktos neapolietiškos ir kitų Italijos regionų dainos bei bandoma atspėti jų neblėstančio populiarumo fenomeną.

Festivalis „Muzikinis rugpjūtis pajūryje” rugpjūčio 1-ąją tradiciškai prasidės nuo „Mėlynosios vakarienės” Teatro aikštėje, skirtos miesto gimtadieniui. Pernai atsiradusi tradicija sužavėjo žiūrovus, tad šiemet per keletą dienų užsiregistravo 1500 vakarienės dalyvių.

„Mes ruošiame stalus, staltieses bei puikią programą – bus galima išgirsti ištraukas iš gražiausių spektaklių. Žiūrovams telieka pasiimti tik maisto ir gerą nuotaiką”, – juokavo laikinoji Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro vadovė Jurgita Skiotytė-Norvaišienė.

Daugiau apie festivalį – ČIA.

Klaipėdos valstybinio muzikinio teatro informacija

Leave a Reply